Vysokoškoláci sú teda poriadne drzí. Pozrite, aké nástupné platy si pýtajú

28. júna 2016, 12:00
Tip redakcii

Absolventi vysokých škôl sa rozhodne nechystajú robiť ako ich rodičia za pár drobných. Ich predstava o slušnom zárobku je úplne iná. Koľko si pýtajú na prijímacích pohovoroch vo firmách?

Najvyššie platy spomedzi čerstvých absolventov chcú informatici.

Najvyššie platy spomedzi čerstvých absolventov chcú informatici.

Autor: archív

Priemerný očakávaný plat, ktorí uvádzajú čerství inžinieri a magistri v životopisoch pri hľadaní zamestnania, je 935 € mesačne. Je to o 70 € viac ako priemerná mzda v slovenskom národnom hospodárstve.

„Absolventi, ktorí prichádzajú na trh práce vyžadujú od zamestnávateľa dobrý plat, benefity a flexibilitu. Sú sebavedomí, neboja sa diskutovať o podmienkach a záleží im na tom, pre akú značku zamestnávateľa budú pracovať,“ hovorí Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Informatici chcú najviac

Absolventi informatiky očakávajú nadpriemerné platy. Na výplatnej páske by chceli 1 113 € v hrubom. Očakávania nad priemerom majú aj absolventi strojárstva, stavebníctva, ekonomiky či práva.

Naopak, najmenšie očakávania majú absolventi pedagogiky a teológie. Práve tí by sa uspokojili s nástupným platom pod úrovňou 800 € v hrubom.

Rebríček podľa fakúlt

Najvyššie platy očakávajú absolventi Slovenskej technickej univerzity. Na prvom mieste rebríčka sebavedomých absolventov sú bývalí študenti fakulty elektrotechniky a informatiky, ktorí by chceli zarábať 1 312 eur mesačne v hrubom.

Hneď za nimi sú študenti fakulty informatiky a informačných technológií a strojníckej fakulty. Podľa portálu Platy.sk je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného človeka 1 150 eur.

Očakávania absolventov s technickým zameraním sú teda nadpriemerné. Súvisí to aj s tým, že na pracovnom trhu je nedostatok práve technicky orientovaných ľudí, aj preto si môžu pýtať vyšší plat.

Programátori zarábajú kráľovsky

Vyštudovaní informatici sa najčastejšie sa uchádzajú o pozície programátor, IT tester, IT analytik a softvérový inžinier. Podľa portálu Platy.sk dosahujú hrubé mesačné platy v oblasti informačných technológií 1 600 €. Na pozícii IT architekta je to dokonca 2 745 €.

Budúci učitelia sú skromní

Najnižšie platové očakávania majú absolventi fakúlt humanitného a pedagogického zamerania. Bývalí študenti Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v životopisoch v kolónke Očakávaný plat uvádzajú priemerne sumu 657 € v hrubom.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mt 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vysokoškoláci sú teda poriadne drzí. Pozrite, aké nástupné platy si pýtajú
Plus JEDEN DEŇ/mt