Prvá nabíjačka pre ľudí na svete: Žiadne sci-fi, ale skvelý slovenský vynález!

29. apríla 2017, 06:00
Tip redakcii

S unikátnym vynálezom sa ako prví na svete môžu pochváliť Slováci. Vymysleli nabíjačku pre ľudí, ktorú majú zamestnanci používať počas práce na dobytie zúfalo chýbajúcej energie. Stačí desať minút denne, vy sa budete cítiť lepšie a váš zamestnávateľ sa bude tešiť z väčšieho nasadenia v práci.

Prvá nabíjačka pre ľudí spolu s jej autorkou, psychologičkou Petrou Solárikovou.

Prvá nabíjačka pre ľudí spolu s jej autorkou, psychologičkou Petrou Solárikovou.

Autor: Tony Štefunko

Aj vy ste v práci neustále pod tlakom, nič nestíhate a termíny vám horia pod zadkom? Na konci dňa sa cítite vyčerpaní a bez energie, no už to tak byť nemusí. Boli sme si prvú nabíjačku pre ľudí vyskúšať za vás.

Je to akási malá kapsula, ktorá zvnútra vyzerá ako obývačka pre jedného. V strede priestoru sa nachádza pohodlné kreslo s možnosťou masáže. Celú atmosféru dotvárajú vankúše, deky, sviečky, vôňa levandule, meditačná hudba a vizualizér, za pomoci ktorého sa naučíte správne dýchať. 

„Verím, že aj 10 minút v správnom prostredí ma potenciál navodiť pre človeka v strese uvoľnenie,“ hovorí slovenská psychologička Petra Solárikova, ktorá myšlienku nabíjačky pre ľudí realizovala. Špeciálna kapsula je určená pre zamestnancov, ktorí si sem odskočia počas pracovnej doby oddýchnuť a načerpať nové sily.

Nikola (24) z Prešova si prišla energiu dobiť už druhýkrát. „Je to skvelý nápad. Na chvíľu od všetkého vypnúť, nikto vás neruší, uvoľníte sa. Včera som si výborne oddýchla, v práci som potom bola svieža a spokojná. Dnes som sa vrátila zas." 

Z údajov štatistického úradu Eurostat vyplýva, že bežný slovenský zamestnanec strávi v práci v priemere takmer 42 hodín, čo je v podstate o dve hodiny viac než by mal. Zamestnanci na pozíciách, ktoré si vyžadujú kancelársku prácu sú na tom ešte horšie. Navyše celé hodiny trávia zhrbení za počítačom, čo k ich celkovej fyzickej pohode neprispieva.

Stres sa stupňuje a práce pribúda a Slováci sú čoraz viac zaneprázdnení a vyťažení. Zdravá výživa a pravidelné cvičenie musia často ustúpiť iným, väčšinou hlavne pracovným „prioritám“. Podobne sa však nedá fungovať navždy. Najmä keď niekedy stačí veľmi málo, aby sa zbavili stresu a načerpali novú energiu.

„Človek sa vyčistí od myšlienok a zbytočných informácií, ktoré má v práci, množstva papierov či neustáleho telefonovania. V kapsule nemá  žiadne podnety a vypne," hovorí psychologička.

Hovorí, že je veľmi dôležité túto aktivitu pravidelne opakovať, tak ako sme zvyknutí si každý deň umývať zuby. „Ak by sme to opakovali aspoň dva až trikrát do dňa, tak účinky by sa rýchlo prejavili na zdraví, ale aj na výkone," vysvetľuje. „Nie je to o tom, že človek nič nerobí. Relaxácia je dôležitá aktivita, ktorú sa treba naučiť. Často chceme oddychovať, ale nevieme vypnúť. V hlave nám bežia myšlienky, či sme odoslali emaily, či sme na niečo nezabudli, čo ešte treba spraviť."  

Dôležité je naučiť sa aspoň na chvíľu si oddýchnuť práve počas práce. Niektorí relax odkladajú na čas po práci, či na víkend a sú aj prípady, kedy sa chcú zamestnanci zregenerovať až na letnej dovolenke. „V práci je to ideálne, lebo potrebujeme byť v neustálom pozore a podávať výkon. Na to, aby sme to dokázali potrebujeme vždy robiť opačnú aktivitu. Ak sa stretávate s ľuďmi či pripravujete dokumenty, nedá sa to robiť dlhé hodiny vkuse, potrebujete prestávky," zdôvodňuje Soláriková.

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus