Zabiť vás môže džús, mlieko aj kola. S čím radšej nikdy nekombinujte lieky!

19. júna 2017, 18:00
Tip redakcii

Tisíce Slovákov užívajú každodenne niekoľko liekov naraz. Málokto si uvedomuje, že jedna pilulka môže výrazným spôsobom ovplyvniť účinok tej druhej. Nebezpečenému koktejlu sa vystavujete aj vtedy, ak lieky kombinujete so zdanlivo neškodnými nápojmi či potravinami.

Lieky radšej vždy zapíjajte čistou vodou, najlepšie z vodovodu. Ilustračné foto

Lieky radšej vždy zapíjajte čistou vodou, najlepšie z vodovodu. Ilustračné foto

Autor: Profimedia

Chceme sa čo najskôr vyliečiť zo všetkých chorôb, no môžeme si len uškodiť. Ak nás rozbolí hlava, hneď siahneme po ibuproféne, a to aj vtedy, ak užívame ďalšie lekárom predpísané lieky. „Približne 10-tisíc Slovákov ročne užíva nejakú kombináciu liekov, ktorá je nebezpečná," hovorí PharmDr. Josef Suchopár, ktorý sa liekovou interakciou zaoberá už vyše 13 rokov. 

Čakajte aj stovky eur! Zdravotné poisťovne vracajú chorým Slovákom peniaze za lieky!

Zaplatíme v lekárni viac? Liekov už máme dosť, no ich dovoz zdražel!

Neuveriteľné! Milióny eur pre nemocnice sa minuli na koncerty a stretnutia papalášov!

Príznaky sú rôzne - od menej vážnych až po fatálne. „Pacient sa príde sťažovať, že má nejaký kožný prejav, ktorý predtým nemal, je mu ťažko od žalúdka alebo sa sťažuje, že mu ten liek vôbec nezaberá. Šetrením prídeme na to, že to môže byť následkom interakcie," vysvetľuje Miroslava Snopková, ktorá je vedúcou lekárničkou Fakultnej lekárne v Bratislave. 

Problémy sú často spôsobené tým, že užívame lieky, ktoré majú síce rozdielny firemný názov, no ich chemické zloženie je rovnaké. Nebezpečenstvo však číha, aj keď s liekmi kombinujeme zdanlivo neškodné nápoje či potraviny.

Nie je novinkou, že nevhodné na zapíjanie liekov sú ovocné džúsy. Po tabletkách tiež radšej nepite mlieko, ale ani kolu. „Niektoré lieky vďaka kole dlhšie pretrvávajú v tele, čo je napríklad prípad metotrexátu,  ktorý sa môže stať pre pacientov toxický," vysvetľuje Suchopár. Zapíjanie niektorých liekov grapefruitovým džúsom môže viesť až k zlyhaniu obličiek.

Test liekov proti bolesti a horúčke: Naučte sa ich rozlišovať​

V lekárňach chýbajú stovky liekov

Študenti vyrobili účinný a lacný liek, bežná cena je o 5-tisíc percent vyššia

Prehľad o tom, aké lieky užívate, či ich neberiete duplicitne a či ich kombinácia nie je nebezpečná by mal priniesť štátny systém eHealth. Ten však už roky mešká, najnovšie je jeho štart naplánovaný na začiatok budúceho roka. Slovenská lekárnická komora v spolupráci so spoločnosťou DrugAgency preto prišla s vlastným projektom na rozpoznanie rizikových interakcií liekov.

Od júla bude na Slovensku dostupná aplikácia na webovej stránke www.interakcieliekov.sk, kde si nielen pacienti, ale aj lekári a lekárnici budú môcť rýchlo vyhodnotiť prípadné riziká užívanej kombinácie liekov. Registrácia bude pre pacienta bezplatná, vo svojom profile uvedie zoznam užívaných medikamentov. 

„To, že niekto nájde liekovú interakciu v zozname užívaných liekov ešte neznamená, že je to nejaké nešťastie. Niekedy to môže byť aj zámer lekára, podávať viaceré lieky, aby sa zvýšil ich účinok," dodáva Suchopár. 

Veľký test probiotických piluliek: Niektorí výrobcovia nás klamú

Skontrolujte si lieky! Pre obrovský omyl sťahujú z predaja 10-tisíce balení

Voľnopredajné lieky proti kašľu nahradíte domácimi receptami

Odborník tiež neodporúča, aby pacient sám od seba menil spôsob užívania. Informáciu o užívaných liekoch má poslať do lekárne, kde sa následne objedná na kozultáciu a poradia mu, čo má robiť ďalej. Do projektu sa zapojilo vyše 200 lekární po celom Slovensku.

Ak si nie ste istý, či máte problém s interakciou liekov, podobné služby poskytujú už dnes aj niektoré zdravotné poisťovne. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa cez eRecept a poisťovňa Dôvera prostredníctvom služby Bezpečné lieky.

Ako spolu účinkujú?

Lieky s inými liekmi

  • lieky proti bolesti (ibuprofén) výrazne znižujú účinky liekov na vysoký krvný tlak (antihypertenzíva) - výsledkom je, že lekár pacientovi zvýši dávku antihypertenzív
  • hormonálna antikoncepcia v kombinácii s liekom, ktorý obsahuje ľubovník bodkovaný (napr. antidepresíva) hrozí, že hormonálna antikoncepcia zlyhá 
  • tramadol (liek proti bolesti) u cukrovkárov zvyšuje frekvenciu hypoglykémických šokov

Lieky s nápojmi či potravinami

  • mlieko v kombinácii s liekom na zníženú funkciu štítnej žľazy (levotyroxín) znižuje efektivitu liečby, v kombinácii s niektorými antibiotikami a chemoterapeutikami mlieko výrazne znižuje ich krvné hladiny a tým aj efektivitu liečby
  • grapefruit v kombinácii s liekom na vysoký cholesterol (simvastatín) sa hladina lieku môže zvýšiť až desaťnásobne, čo môže spôsobiť rozpad svalstva či zlyhanie obličiek
  • kola udržuje liek metotrexát (proti rastu rakovinových buniek, na ťažkú psoriázu a reumatoidnú artritídu) v tele a liek sa stáva pre pacienta toxický

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus