Známy spevák zo SND v šoku: Synovi išlo o život, bežný liek som mu zohnal až v Rakúsku!

03. novembra 2016, 06:00
Tip redakcii

Žalostnú situáciu s nedostatkom liekov musel tento týždeň riešiť známy operný spevák Ľudovít Ludha. Jeho syna cez víkend napadol pes a škaredo ho pohrýzol. Na pohotovosti bratislavskej nemocnice mu však nemohli pomôcť, len mu vypísali recept na vakcínu proti tetanu. Liek však zohnal až v zahraničí. 

Na urgentnom príjme nedostal chlapec takú starostlivosť ako mal.

Na urgentnom príjme nedostal chlapec takú starostlivosť ako mal.

Autor: Matej Jankovič

Stalo sa vám niečo podobné? Nezohnali ste dôležitý a pritom bežný liek? Napíšte nám na plustip@7plus.sk.

Operný spevák zo Slovenského národného divadla, ktorý sa preslávil u nás aj v zahraničí, si tento týždeň užil krušné chvíle, keď potreboval zohnať tetanovku. Jeho syn sa v sobotu v neskorých večerných hodinách vracal domov zo sídliska do starej časti Devínskej Novej Vsi. Prechádzal popri športovom ihrisku, keď ho v noci napadol pes. „Pohrýzol ho do krvi, rozhrýzol mu bundu. Syn sa bránil, nakoniec ho udrel do ňufáka, až vtedy ušiel,“ opisuje drámu Ľudovít Ludha.


Na tejto ceste pes pohrýzol v noci Ludhovho syna.

Veľké prekvapenie ich však čakalo na úrazovej pohotovosti nemocnice v Bratislave – dozvedeli sa, že syn potrebuje pichnúť injekciu proti tetanu, no nemajú ju k dispozícii! Vypísali im iba recept s odporučením, aby si vakcínu zohnali v lekárni. To ešte netušili, aká tortúra ich čaká! Po tom, čo obehli viacero bratislavských lekární, sa nakoniec pomoci dočkali až v rakúskom Hainburgu!

„Pochopil by som, keby nemali vakcínu na poštípanie nejakým exotickým hadom, ale tetanová injekcia? Nejde o žiadny nadštandard, ale o základnú, bežnú zdravotnú starostlivosť. Veď tá by mala byť dostupná pre všetkých!“ rozhorčuje sa Ludha.   

Ľudovít Ludha je uznávaným operným spevákom doma aj v zahraničí.

Spevákovi sa podarilo situáciu vyriešiť vďaka jeho známym. Nevie si však predstaviť, čo sa môže stať ľuďom po havárii, či bezvládnym dôchodcom. „Napríklad nejaký starý človek pracuje na záhrade a zasekne si rýľom do nohy alebo sa poraní inak. Hlina v rane ľahko spôsobí tetanus. Čo má robiť, ak nemá rodinu alebo auto a keď napokon príde na pohotovosť, tam mu nedokážu pomôcť? Ako takýto človek so zranením môže obehávať lekárne?“ Pýta sa nahnevaný spevák.


Tetanus sa prenáša najmä z pôdy.

Pritom uhryznutie psom, aj keby nemal besnotu, je veľmi nebezpečné, preto je najdôležitejšie ošetriť ranu včas a riadne. „Ak má človek otvorenú ranu, ktorá je dobre ošetrená a vydezinfikovaná, nemusí sa nič stať. Ak by však rana bola ošetrená napríklad s odstupom času, v tej rane sa môže zahniezdiť baktéria a vytvoriť tetanovú infekciu,“ vysvetľuje traumatológ Slavomír Kovalčík. A tá má smrteľné následky!

Operný spevák vakcínu proti tetanu našiel až v rakúskej lekárni.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR „tetanus pre neočkovaného predstavuje pomerne vysoké riziko ohrozenia človeka.“ Pôvodcom tetanu je baktéria clostridium tetani, ktorá sa zo zvierat dostáva do pôdy, kde prežíva roky. Vyskytuje sa na vidieku, ale aj v mestách. „Stačí malé poranenie kože alebo sliznice, ktorým vnikne do ľudského organizmu a začne svoju zhubnú činnosť. Toxíny, ktoré baktéria vylučuje, spôsobujú kŕče najskôr tvárového svalstva, potom aj celého tela. Chorý je pri plnom vedomí, a teda prežíva muky. Smrť prichádza s kŕčom dýchacích svalov a následnou zástavou dýchania!“ 


Proti tetanu sa treba pravidelne preočkovať, zhruba každých 15 rokov.​

Slovenskí hygienici zdôrazňujú, že proti tetanu sa treba pravidelne preočkovať, a to zhruba každých 15 rokov, teda v 30-tke, 45-ke, či 60-tke. Preočkovanie je pritom bezplatné, no každý dospelý si ho musí ustriehnuť sám. 

Čo hovoria kompetentní na to, že lekárne na Slovensku nemajú ani len bežné lieky? 

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Známy spevák zo SND v šoku: Synovi išlo o život, bežný liek som mu zohnal až v Rakúsku!
mz