predplatne
 

Rakovinu krčka maternice nespôsobí len HPV! Tiež máte v tele túto nenápadnú baktériu?

16.03.2017

Dbáte na pravidelné gynekologické prehliadky? Dobre robíte. Okrem ľudského papilomavírusu si však dajte skontrolovať aj chlamýdie.

Sexuálneho partnera si dobre preverte. Práve on vás môže môže nakaziť  nebezpečnou baktériou.

Sexuálneho partnera si dobre preverte. Práve on vás môže môže nakaziť nebezpečnou baktériou. Autor: Profimedia.sk

Dobre viete, že infekcia HPV môže byť zodpovedná za rakovinu krčka maternice. No rovnaká vina sa pripisuje aj oveľa bežnejšej baktérii. Vo vašom tele sa môže hostiť roky, bez toho, aby ste o nej mali tušenia.

Súvisiaci článok: Vírus HPV je vysoko infekčný. Ak nechcete rakovinu, stačí málo

Pohlavné chlamýdie

Chlamýdiou trachomatis je celosvetoto nakazených asi 90 miliónov ľudí. Ide o sexuálne prenosnú chorobu, ktorá si medzi pohlaviami nevyberá. No ženy sú ňou ohrozené o niečo viac. Hoci nemusí navonok spôsobovať absolútne žiadne príznaky, po tichu môže chystať cestičku oveľa zákernejšej rakovine.

Rakovina z chlamýdií?

Prvýkrát sa o tejto súvislosti začalo hovoriť ešte v roku 2000 po štúdii uverejnenej v International Journal of Cancer, v ktorej vedci sledovali skupinu fínskych, švédskych a nórskych žien. 27% tých, ktoré ochoreli na rakovinu krčka maternice, zistili chlamýdiovú infekciu oproti len 13% s chlamýdiami no bez rakoviny. Usúdili teda, že riziko rakoviny krčka stúpa úmerne s touto oveľa banálnejšou infekciou, konkréte chlamýdiami typu G, I a D.

Ako zistíte, že máte chlamýdie? Čítajte tu!

Výskumníci si vtedy neboli istí, či ide iba o dva súčasne sa vyskytujúce javy, alebo chlamýdie naozaj zvyšujú riziko rakoviny. A tento fakt nebol spoľahlivo potvrdený dodnes. No každopádne v organizme vytvárajú chronický zápal sliznice krčka maternice, ktorý spolu s výtokom môže poškodiť povrchové bunky krčka maternice. Ranky na sliznici postupne môžu viesť až k onkologickému ochoreniu.

Klamú DNA

A najnovšie prišlo ďalšie vysvetlenie. Výskumníci z Nemecka ukázali, že dlhodobé hosťovanie chlamýdie v bunkách organizmu priamo ovyplvňujú genóm týchto buniek. Práve zmeny DNA buniek sa podieľajú na vzniku rôznych nádorových ochorení. Nielenže patogén spôsobuje mutáciu DNA, navyše aj utlmuje bunkové mechanizmy, ktoré sa pokúšajú napraviť škody. Treba sa začať báť?

Bráni vášmu otehotneniu mykóza alebo chlamádie? OTESTUJTE SA

Chlamýdie doliečte

Americké Centre for Disease Control and Prevention odporúča sledovať nákazu chlamýdiamu u žien ročne. U nás podobné nariadenie chýba, no o test na chlamýdie môžete svojho gynekológa požiadať. Aj on dobre vie, že až tri štvrtiny pacientok je bezpríznakových. Ak sa infekcia potvrdí, antibiotickú liečbu trpezlivo dodržte a preliečte si ju. Riziko rakoviny sa týka totiž hlavne dlhotrvajúcich a neliečených chlamýdiových infekcií. A keďže s najväčšou pravdepodobnosťou má chlamýdie aj váš partner, mal by sa preliečiť tiež, inak by vám ich znova vrátil.

Chlamýdiám chutia neverní

A ešte jedna rada nad zlato. Sex majte iba s jedným stálym partnerom. Ak už partnerov striedate, vždy použite kondóm. Riziko prenosu chlamýdií je 60% oproti pol percentnej šanci HIV!

Čítajte aj: Keď HPV ohrozuje mužov. Aj nevinným sexom riskujte rakovinu úst

Môžu sa chlamýdie z pohlavia dostať až do pľúc? Dozviete sa v aprílovom čísle časopisu Zdravie. V predaji od 21. marca 2017!

 

Autor: iZdravie.sk/Dáša BALOGOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

dnes
Má váš partner sklony k žiarlivosti, narcizmu, má nízke sebavedomie, dá si alkohol či sa v jeho rodine vyskytlo násilie? Je to dosť varovných... Čítať viac
 
Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

12.10.2019
Menštruačné bolesti vyradia každý mesiac z normálneho fungovania tisícky prevažne mladých žien. Pozor, ak sa začnú objavovať po... Čítať viac
 
Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

11.10.2019
Americkí vedci prišli s prekvapivým zistením. Indikátor pevného vzťahu leží v niečom, čo sa s obvyklou predstavou o spokojnom manželstve... Čítať viac
 
7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

10.10.2019
Pleť začne prirodzene starnúť už pred tridsiatkou. Proces však môžete spomaliť nielen správne zvolenými krémami, ale aj potravinami.... Čítať viac
 
Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

09.10.2019
Aj keď tu ešte nemáme teploty pod bodom mrazu, musíte si dať teplé ponožky, lebo inak by ste mali nohy ako ľad? Čítať viac
 
 

wanda.sk