Bratislava ako francúzska dedina: Ochutnávali sa bretónske palacinky aj koláč quiche

11. júla 2013, 17:56
Tip redakcii

Na Slovensku žije približne 1000 Francúzov. Nielen oni, ale aj domáci sa mohli zapojiť do osláv francúzskeho štátneho sviatku – výročia dobytia parížskej Bastily.

Bratislava oslavovala výročie dobytia parížskej Bastily.

Bratislava oslavovala výročie dobytia parížskej Bastily.

Autor: TASR

Hlavné námestie v Bratislave sa premenilo na akúsi malú francúzsku dedinu. Ochutnávajú sa na ňom špeciality krajiny a z pódia znejú bretónske piesne. Bratislava sa totiž už tretíkrát zapojila do osláv francúzskeho štátneho sviatku – výročia dobytia parížskej Bastily.

"Chceli by sme, aby mali Bratislavčania možnosť podieľať sa s nami na tejto oslave. Slovensko a Francúzsko sú blízke krajiny, máme veľa spoločného. A tiež si myslíme, že Slováci majú radi francúzsku kultúru. Aj preto sme chceli, aby sa ľudia v Bratislave trochu cítili tak, ako v našej krajine," povedal tlačový atašé Veľvyslanectva Francúzskej republiky Didier Rogasik.

Na Hlavnom námestí tak mohli Bratislavčania ochutnať tradičný slaný koláč quiche so špenátom, syrom, slaninou či kyslou smotanou alebo si kúpiť sirup s fialkou i levanduľou a pritom si precvičiť francúzštinu.

Ochutnávka spojená s kúpou

Na rozdiel od minulých ročníkov mohli návštevníci jedlá nielen ochutnávať, ale výrobky si aj kúpiť. Na trhoch im predajcovia ponúkali aj palacinky - sladké s gaštanovým krémom aj slané so šunkou.

"Sladké sú podobné ako tie slovenské, ale slané sú bretónske. Cesto sa robí odlišným spôsobom," podotkol Rogasik. V ponuke sa objavili aj rôzne vína, čokoláda s lupeňmi ruží či kozmetika.

Prezentovať sa tiež prišiel Francúzsky inštitút a pre malých návštevníkov jpripravili aj detský kútik. Do kultúrneho programu organizátori tento rok zaradili alsaskú skupinu Les Dessous de la Vie a po dvoch rokoch sa na pódium vrátila zmiešaná slovensko-francúzska skupina Roc'hann interpretujúca najmä bretónske piesne.

Les Petites Bourettes

"Slovenské rádiá hrajú veľmi málo francúzskej hudby. Niektorí ľudia, hoci nerozumejú francúzskemu jazyku, sú šťastní, že konečne môžu počúvať francúzsku hudbu alebo spevákov, ktorí interpretujú vo francúzštine," tvrdí Rogasik.

Tento rok sa novým interpretom stala partia Les Petites Bourettes, ktorá vo svojej tvorbe mieša prvky rómskeho jazzu, rocku i hudbu ulice. Program je vytvorený do 22:00. Francúzsky deň sa koná pri príležitosti štátneho sviatku Francúzskej republiky (14. júla).

Oslavy organizuje Veľvyslanectvo Francúzskej republiky na Slvoensku v spolupráci s Francúzsko-slovenskou obchodnou komorou, Francúzskym inštitútom na Slovensku a Magistrátom hlavného mesta Bratislavy. V Slovenskej republike podľa Rogasika žije do 1000 Francúzov.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Bratislava ako francúzska dedina: Ochutnávali sa bretónske palacinky aj koláč quiche
TASR