Čo odhalí Noc kostolov? Pozývame vás do tajomných a nepoznaných zákutí svätostánkov

09. júna 2016, 07:00
Tip redakcii

Znova sa pred vami otvoria miesta, ktoré inak ostávajú skryté. Už siedmy ročník podujatia Noc kostolov, ktorý sa začne v piatok o 18. hodine, vás opäť zavedie tam, kam sa návštevník svätostánku bežne nedostane. A je len na vás, ktorý kostol si vyberiete na nočnú prehliadku.

Tradičné podujatie usporiada už 7. ročník!

Tradičné podujatie usporiada už 7. ročník!

Autor: Archív

Prvá Noc kostolov sa konala v Nitre a okolí v roku 2010. O rok neskôr vznikol pod záštitou Róberta Bezáka organizačný tím a do projektu sa zapojilo 82 kostolov Trnavskej arcidiecézy a ďalších 14 v iných diecézach. Od roku 2013 pripravujú Noc kostolov dobrovoľníci. Tento rok bude pod heslom Jeho brány sa cez deň nezavrú a noc tam nebude. Tak sa o tom presvedčte!

V kostolnej krypte

V katedrálnom Kostole sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici si môžete pozrieť podzemnú kryptu. Pochovali v nej kanonikov, ktorí slúžili v tejto katedrále.

Nočná Katarínka

Katarínka, teda vyhľadávané ruiny Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej v Dechticiach si môžete pozrieť netradične v noci. Uvidíte, aj ako sa kedysi murovalo a vypočujete si koncert.

Rehoľná kaviareň

V kremnickom Kostole sv. Františka z Assisi vám predstavený kláštora kapucínov povie, čo sa deje Pod pokrievkou kláštora. S kapucínmi a so saleziánkou sa môžete porozprávať pri čaji a koláčiku v Rehoľnej kaviarni. Prezriete si aj sakristiu kostola.

Otvoria 16 chrámov

V kostoloch ponúknu koncerty, prehliadky, divadelné predstavenia. Prístupné budú aj také miesta ako Kostol sv. Michala Archanjela na Dražovskom vŕšku či ruiny Kostola sv. Jozefa v bývalom Zoborskom kláštore.

So spevokolom

V Hontianskych Tesároch - Šipiciach bude Kostol narodenia Panny Márie netradične nasvietený a môžete sa pozrieť do jeho veže. V chráme vám zaspieva detský i dospelý miestny spevokol.

V útrobách kláštora

V Kláštore na Veľkej Skalke žili pustovníci sv. Andrej- Svorad a Beňadik. V piatok v noci tu pre vás zaspieva gospelový spevácky zbor a vypočujete si Maurovu legendu o tunajších pustovníkoch.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ jap, Foto: Archív 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Čo odhalí Noc kostolov? Pozývame vás do tajomných a nepoznaných zákutí svätostánkov
Plus JEDEN DEŇ/ jap
Foto: Archív