Najokázalejší hausbót na Dunaji preklepol štátny dozor

30. júna 2012, 09:00
Tip redakcii

Na najokázalejší hausbót na Jarovskom ramene Dunaja sa včera vybrala kontrola. Chceli, aby majitelia vysvetlili čierne stavby a zničené brehy.

VEŽIČKOVÝ HAUSBÓT:
Na brehy naviezli kamene
a postavili tu altánky
načierno. MARTIN TRNOVEC (vľavo):
Úradníčkam tvrdil, že je len
splnomocnenec.

VEŽIČKOVÝ HAUSBÓT: Na brehy naviezli kamene a postavili tu altánky načierno. MARTIN TRNOVEC (vľavo): Úradníčkam tvrdil, že je len splnomocnenec.

Autor: MATEJ KALINA/PLUS Jeden deň

Štátny vodoochranný dozor zložený zo zástupcov krajského úradu životného prostredia, povodia Dunaja i vodohospodárov privítal pred vežičkovým hausbótom mladý muž, ktorý sa predstavil ako Martin Trnovec a tvrdil, že je splnomocnencom firmy, ktorá hausbót vlastní. Úradníkom sa to zdalo čudné, pretože pri všetkých záležitostiach komunikovali iba s ním a považovali ho za majiteľa. „Všetky potrebné doklady predložím príslušným orgánom. Takže meno spoločnosti, ktorú zastupujem, si môžete vypýtať od nich,“ povedal nám Trnovec.

Ohrozuje Gabčíkovo

Dozor mal vážne výhrady, k tomu, ako to na pozemku pri hausbóte vyzerá. „Je zhrnutá pôvodná rastlinná pokrývka a navezený materiál. Sú popílené stromy a uložené kolmo k brehu. Ak sa dvihne hladina rieky, drevo môže narobiť neplechu až vo Vodnom diele Gabčíkovo,“ vymenovávala pochybenia Kvetoslava Kanioková z krajského úradu životného prostredia.

„Tie stromy nie sú spílené, ale dovezené z brehov. A kam zmizla ďalšia vegetácia, to ja neviem, ja tu nebývam,“ povedal. Kontrolóri ďalej vytkli majiteľom, že tu majú naťahanú elektrinu, na brehu navezené kamene, vybudované schody do vody a načierno postavené dva altánky. „Pokutovať ich nemôžeme, pretože im nedokážeme, že stromy spílili. Breh a pozemok však budú musieť majiteľlia uviesť do pôvodného stavu. Majú týždeň na vyjadrenie, dokedy tak urobia,“ dodala Kanioková.

 
Autor: PLUS Jeden deň/ep 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Najokázalejší hausbót na Dunaji preklepol štátny dozor
PLUS Jeden deň/ep