Osud Cvernovky visí na vlásku: Vďaka umelcom sa v nej dejú veľké veci

16. marca 2016, 09:00
Tip redakcii

Kto by to povedal! Na pohľad ošumelá budova skrýva úžasné dianie. Každý, kto prechádza okolo bratislavskej Cvernovky, si len smutne povzdychne. Bývalú fabriku na výrobu nití považujú ľudia zväčša iba za ďalší čierny bod na mape architektúry hlavného mesta. Keby však nazreli do jej útrob, ako my, boli by poriadne prekvapení.

Bývalá fabrika z vtáčej perspektívy.

Bývalá fabrika z vtáčej perspektívy.

Autor: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Po točitých kovových schodoch sme vystúpili na tretie podlažie. Kedysi tu boli ťažké stroje na výrobu nití, dnes tu stretávame šikovných začínajúcich podnikateľov. „Vytvorili sme priestor pre tých, ktorí hľadajú možnosť sebarealizácie,“ vysvetlil Vlado Vaculík, ktorý prevádzkuje co-workingový priestor.


V takýchto kratívnych priestoroch pracujú všetci spolu, aby sa mohli navzájom inšpirovať.

Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Znamená to, že ľudia zdieľajú spoločné priestory, každý si prenajme iba jeden stôl, nie celú kanceláriu. Ateliér plný nápadov ponúka napríklad aj Zimmer frei, kde sú architekti, dizajnéri či krajinní architekti. „Máme tu veľa svetla, čo je v zime super. Akurát v lete je tu teplejšie, ale dá sa to vydržať,“ vysvetlil Andrej Oláh. S kolegami tu vytvára rodinné interiéry alebo vizualizácie pre reštaurácie.


Vlado Vaculík založil co-workingové centrum.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Okrem autorov úžitkového umenia sa v Cvernovke usadili aj výtvarníci. Vysokoškolský pedagóg Tomáš Klepoch sa venuje drevorytom a statickému obrazu. „Momentálne pripravujem diela na výstavu do Nemecka,“ pochválil sa. V Cvernovke je päť rokov, začínal tu ako študent. „Nikto nám nedal nijaký grant. Priestory vyzerali ako po bombardovaní. Na všetko sme sa zložili, všetko sme si urobili sami, od prípojok vody až po elektrinu,“ spomína.


Areál sa nachádza pri Mlynských nivách.
Foto: Archív

Nepáči sa mu, že mesto sa o kultúrnu pamiatku nezaujíma. Veď podobné kreatívne priestory v západnej Európe podporujú aj magistráty. V Cvernovke je viac ako tridsať ateliérov. Ich osud  závisí aj od zmien v územnom pláne hlavného mesta. Všetci veria, že mesto ocení ich aktivity a oni tu ostanú.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matúš Német 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Osud Cvernovky visí na vlásku: Vďaka umelcom sa v nej dejú veľké veci
Plus JEDEN DEŇ/Matúš Német