Slovenskí darcovia plazmy: Pre eurá z Rakúska hazardujú so zdravím

14. februára 2015, 10:00
Tip redakcii

Nedajú si povedať! Slováci stále húfne cestujú do rakúskeho Hainburgu, aby darovali plazmu. Mnohí aj viackrát za týždeň. Ignorujú varovania lekárov, že riskujú zdravie. Ale keď sa vyčerpajú darovaním plazmy v Rakúsku, liečiť sa chcú doma.

DARCA MATEJ: Krvnú plazmu plánuje darovať aj naďalej.

DARCA MATEJ: Krvnú plazmu plánuje darovať aj naďalej.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Robo Homola

V centre v Hainburgu personál hovorí po slovensky, na chodbe znejú naše pesničky. V čakárni sedia desiatky Slovákov. Mnohí sem chodia najmä pre odmenu za darcovstvo. Prídu i viackrát za týždeň. Nad tým, že si môžu zničiť zdravie, neuvažujú. Lekári pred častým darovaním plazmy varujú.

„Človek nestihne tak rýchlo reprodukovať krvné bielkoviny. Ak dlhodobo a často darúva plazmu, organizmus začne vyrábať tuky a človek má problémy s vysokým cholesterolom,“ povedala Klára Sviteková, vedúca lekárka Národnej transfúznej stanice.

„Ale Slováci sa dajú uplatiť. Darcovia, ktorí chodia často do Rakúska, sú u nás vyradení z evidencie,“ dodala. Našich zdravotníkov hnevá, že Slováci si dajú za plazmu platiť v Rakúsku, ale ak ochorejú, chodia za našimi lekármi.

Doktorka Sviteková rezolútne tvrdí, že ak budú mať ľudia zdravotné problémy z častého darovania, mali by sa liečiť v Hainburgu.

Krvná plazma:

Používa sa pri vážnych chorobách, robia z nej 21 liekov.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Robo Homola

Skúsenosti darcu

Plazmu do Hainburgu chodí darúvať aj Matej (26), ktorý je u nás držiteľom striebornej Jánskeho plakety. Na odbery do Rakúska chodí už 5 rokov. „Prvýkrát ma zavolal kamarát. Dostal vtedy za mňa ako za nového darcu 50 eur,“ spomína Matej. Za sebou má 204 odberov. V čakárni sedí len so Slovákmi.

„Za celý čas som tu videl troch Rakúšanov,“ povedal. Na poslednom odbere sme boli s ním. Zdravotná sestra ho odvážila, zmerala mu teplotu a tlak. Potom vyplnil dotazník v slovenčine, či fajčil, pil, prekonal chorobu, alebo veľkú záťaž. A už len čakal, kedy sa dostane na stroj, ktorý odoberá plazmu.

„Prvých dvadsaťkrát som niečo cítil, je to hrubá ihla. Teraz už nie,“ hovorí Matej. Odber trvá asi 40 minút, podľa hustoty krvi. „Stroj sa nastaví na váhu darcu. Odobratá plazma predstavuje asi 1 percento z telesnej váhy,“ povedal manažér centra Juraj Abrman.

Peniaze nad zdravie?

Zdravý človek môže podľa rakúskeho centra darovať plazmu za týždeň dvakrát a za dva týždne trikrát. Za rok môže ísť na odber päťdesiatkrát. U nás možno darovať plazmu raz za 2 až 3 týždne a maximálne 10 litrov za rok.

Plazma sa získava len pri odberoch krvi, nie samostatne. Podľa našich zákonov nemožno za ňu platiť. Preto väčšinu Slovákov láka do Hainburgu odmena.

„Za každý odber je 20 eur. Ak darujete plazmu päťkrát, dostanete 10 eur navyše a to sa zvyšuje. Za päťdesiate darcovstvo máte 50 eur,“ vysvetľuje Matej. Za 5 rokov dostal 4-tisíc eur. Aj Matej je presvedčený, že časté odbery sa pod jeho zdravie nepodpíšu.

„Robím to preto, aby som pomohol, veď z plazmy vyrábajú aj lieky. No potešia aj peniaze, ktoré dostanem,“ priznal.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Slovenskí darcovia plazmy: Pre eurá z Rakúska hazardujú so zdravím
Plus JEDEN DEŇ/ak