Tajomné podzemie Slavína: Pozrite si s nami útroby slávneho pamätníka

09. mája 2015, 10:00
Tip redakcii

Slavín, pomník padlých sovietskych vojakov nad Bratislavou, pozná mnoho Slovákov. Málokto však tuší, čo sa skrýva v jeho podzemí. Redaktori denníka Plus JEDEN DEŇ sa tam ako jedni z mála dostali. Poďte sa pozrieť s nami na miesta, ktoré ostávajú bežnému návštevníkovi skryté.

KĽÚČE OD  HISTÓRIE: Boris  Šramko otvára vchod  do útrob Slavína.

KĽÚČE OD HISTÓRIE: Boris Šramko otvára vchod do útrob Slavína.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

K hrobom na Slavíne dodnes chodia príbuzní či rodáci nebohých vojakov. Bratislavčania a turisti sem mieria na prechádzky a za krásnym výhľadom, zaľúbenci zase na rande. Len málo ľudí sa však dostalo do útrob Slavína. My sme sa tam vybrali s technickým námestníkom organizácie Marianum Borisom Šramkom (52).

Pamätník považuje predovšetkým za pietne miesto. Prezradil nám však mnohé zaujímavosti z jeho zákulisia. Slavín je postavený na bridlici, ktorá je lámavá. Aj to prispelo k jeho súčasnej podobe.

„V minulosti sa predpokladalo, že kopec má tendenciu zosúvať sa, a preto bol vytvorený obrovský železobetónový prstenec, ktorý fixuje celý pamätník. Ten navyše podopierajú niekoľkometrové mohutné stĺpy,“ dopĺňa Šramko.

Pribudne múzeum?

A aj tí, ktorí o podobe podzemia tušia, sa do obrovskej dutiny pod pomníkom nikdy nedostali.. My sme sa tam výnimočne mohli ísť pozrieť a bol to jedinečný zážitok. Hneď za vstupnou plechovou bránou, ktorá je na zadnej stene pamätníka, je miesto, kam odkladajú náradie potrebné na udržiavanie okolia. V ďalších priestoroch sú uskladnené sochy a staršie artefakty.

Podzemie priamo pod obradnou sieňou zaujme monumentálnym priestorom a masívnymi piliermi, na ktorých pamätník spočíva. Najväčšia časť podzemia je prázdna, ale mohla by dostať úplne novú funkciu.

„Predložili sme návrh na zriadenie vojenského múzea, ktoré by mohlo byť práve pod pamätníkom,“ vysvetlil Boris Šramko. „Uvažujeme aj o elektronickej prezentácii v obradnej sieni, kde by si návštevníci mohli pozrieť napríklad fotografie padlých vojakov,“ dodal.

Fakty o monumente

  •  Pomník postavili v rokoch 1957 - 1960. Slávnostne ho odhalili 4. apríla 1960, na 15. výročie oslobodenia Bratislavy Červenou armádou.
  •  Z troch kôl súťaže na pomník vyšiel víťazne návrh Jána Svetlíka v spolupráci s kolektívom výtvarníkov Tibor Bártfay, Jozef Kostka, Rudolf Pribiš, Ján Kulich, Ladislav Snopek, Alexander Trizuljak, Juraj Kren a Dezider Castiglione.
  •  Autorom sochy Víťazného vojaka na 39,5-metrovom pylóne je Alexander Trizuliak. Socha, ktorá je vysoká 11 metrov, stvárňuje vojaka, ktorý nohou láme hákový kríž.
  •  Pomník je osvetlený 48 LED diódovými reflektormi, ktoré spotrebujú menej elektrickej energie ako jedna lampa verejného osvetlenia. Financovalo ho Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.
  •  Slavín v lete, keď je turistický ruch najživší, navštívi aj vyše 2-tisíc turistov denne.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/lm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Tajomné podzemie Slavína: Pozrite si s nami útroby slávneho pamätníka
Plus JEDEN DEŇ/lm