Tristotisíc cezpoľných v Bratislave: Prečo tu nechcú trvalý pobyt?

11. januára 2013, 00:00
Tip redakcii

V hlavnom meste pracuje a študuje okolo 300-tisíc cezpoľných! Potvrdil nám to aj hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Zaujímalo nás preto, prečo títo ľudia, ktorí sú v Bratislave prakticky denne, tu nemajú aj trvalý pobyt.

HLAVNÁ
STANICA: Každú
nedeľu sem
prichádzajú
davy z celého
Slovenska.

HLAVNÁ STANICA: Každú nedeľu sem prichádzajú davy z celého Slovenska.

Autor: JÚLIUS DUBRAVAY/Plus JEDEN DEŇ

V pracovných dňoch sa v hlavnej metropole Slovenska počet obyvateľov takmer zdvojnásobí. Medzi nimi sú aj ľudia, ktorí v Bratislave dlhodobo žijú, ale trvalý pobyt majú nahlásený v inom meste.

Prečo je to tak, nám vysvetlil riaditeľ Sociologického ústavu SAV Robert Klobucký. „Je to zapríčinené aj ťažkými podmienkami získania trvalého pobytu,“ povedal.

Pobyt treba nahlásiť

Trvalý pobyt treba nahlásiť na obecnom alebo mestskom úrade. Občan si musí priniesť občiansky preukaz, doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve nehnuteľnosti alebo písomné potvrdenie súhlasu s prihlásením na trvalý pobyt v podnájme, ktorý podpíše vlastník alebo prenajímateľ bytu.

Zmena pobytu je bezplatná, ale treba ju nahlásiť zdravotnej poisťovni. Pri ignorovaní oznámenia môže poisťovňa udeliť pokutu.

Trvalý pobyt má svoje výhody

Každý občan s trvalým pobytom v hlavnom meste si môže vybaviť Bratislavskú mestskú kartu a vďaka nej získať rôzne benefity.

„Medzi najväčšie výhody patria bonusy a zľavy v mestských organizáciách, ako napríklad zoo, galéria alebo múzeá mesta. Vlastník karty môže získať zľavu na predplatnom cestovnom lístku v mestskej hromadnej doprave,“ povedal hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.

Mesto podľa hovorcu ďalej pracuje na rozširovaní ponuky benefitov. Kompletný zoznam zliav a výhod zverejňuje internetová stránka mesta, kde sú uvedené benefity aj v súkromných spoločnostiach. 

Anketa: Prečo nemáte v Bratislave trvalý pobyt?

Katarína (25) z Košíc


Zatiaľ nemám v Bratislave zázemie, pracujem len chvíľu. A aj keby sa niečo stalo, tak trvalý pobyt v Košiciach je pre mňa takou istotou, že sa tam môžem vždy vrátiť.

Patrícia (24) zo Sniny


Nevlastním zatiaľ žiadnu nehnuteľnosť a nechce sa mi vybavovať trvalý pobyt v podnájme. Plánujem si ho v Bratislave zaviesť, ale v horizonte až päť rokov.

Zuzana (25) z Nitry


Nemám na to nejaký špecifický dôvod. Nepociťujem potrebu prehlásiť trvalý pobyt, lebo v tom nevidím žiadne výhody.

Tomáš (24) z Košíc


Nežijem v Bratislave dostatočne dlho a nie som ešte stotožnený s tým, že sa stanem Bratislavčanom.

Bianka (23) z Blažova


Často sa sťahujem po Bratislave a stále nemám vlastný byt. Taktiež ma prehlasovanie nesúri, lebo mi to nespôsobuje žiadne obtiaže.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/PETER BORKO 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Tristotisíc cezpoľných v Bratislave: Prečo tu nechcú trvalý pobyt?
Plus JEDEN DEŇ/PETER BORKO