Verejné chladničky zatrhlo ministerstvo aj hygiena: Čo úradníkom prekáža?

22. júla 2016, 18:00
Tip redakcii

Ich cieľom bolo umiestniť chladničky, do ktorých by mohol ktokoľvek uskladniť jedlo a ktokoľvek by si ho mohol vziať. Občianske združenie Free Food našlo aj miesta, kde by fungovali a napokon aj financie. Pochopenie od ministerstva a hygieny však nie.

V priemere vyhodí Európan ročne približne 173 kg potravín.

V priemere vyhodí Európan ročne približne 173 kg potravín.

Autor: Free Food

Samotný projekt mal poukázať na problém plytvania s potravinami a prispieť k jeho zmierneniu. „Podobný projekt funguje napríklad v Česku alebo v Nemecku a krátko fungoval aj na Slovensku, kde bol veľmi populárny, preto sme ho chceli obnoviť,“ povedala nám Lucia Hrašková z občianskeho združenia Free Food. Medializáciou projektu sa ozval aktivistom aj sponzor, ktorí by uhradil chýbajúce financie na chladničky.

S nálepkami nepochodili

Zároveň sa však o celý projekt začalo zaujímať aj ministerstvo pôdohospodárstva a hygiena. „Bezpečnosť sme plánovali riešiť pravidlami prevádzky a nálepkami, na ktoré by ľudia písali, kedy dané jedlo pridali, prípadne uvarili alebo otvorili,“ vysvetlila Hrašková.

Ministerstvo sa združeniu ozvalo s tým, že v zamýšľanej podobe projekt fungovať nemôže. „Veľmi vítame aktivity zamerané na zníženie plytvania potravinami a apel na zmenu správania spotrebiteľov v tejto oblasti. Pri potravinách však ide o ľudský život a zdravie,” vyjadril sa Vladimír Michalík, hovorca ministerstva pôdohospodárstva ohľadne nezištného projektu.

Hrozila by im pokuta

Podľa Michalíka akékoľvek združenie, ktoré chce prevádzkovať verejné chladničky, musí byť registrované ako potravinársky podnik. Zo zákona o potravinách bude vlastník chladničky zodpovedať aj za bezpečnosť umiestnených potravín.

Podľa združenia ale zaregistrovať sa ako potravinársky podnik by sa im nepodarilo a zodpovednosť za obsah chladničiek je pre nich neúnosný. Znamenalo by to, že v prípade problému by museli platiť pokutu, čo si na seba nemôžu zobrať.


Združenie ponúka prevádzkam umiestniť si vo svojich priestoroch verejnú chladničku.
ZDROJ: Free Food

Osud troch verejných chladničiek zrejme nezostane vypnutý. Jednu plánujú darovať umelcom do „novej Cvernovky“ na Račiansku ulicu. Aktivisti uvítajú aj tipy od verejnosti.

Okrem toho združenie rozbehlo online kampaň s názvom Petícia za zmenu legislatívy, ktorá bráni zmierneniu problému plytvania potravinami. Jej zmyslom je, aby obchody mohli darovať nezávadné potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti s možnosťou darovania rôznym organizáciám, nielen Potravinovej Banke Slovenska.

 
Autor: Matúš Német 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Verejné chladničky zatrhlo ministerstvo aj hygiena: Čo úradníkom prekáža?
Matúš Német