Orloj na liptovskej stodole: V Hybe s a to hýbe

16. januára 2016, 00:00
Tip redakcii

Za najväčšou atrakciou Prahy - orlojom - nemusíte cestovať ďaleko stovky kilometrov. Jeho zmenšená kópia sa nachádza na Liptove v Hybe. Namiesto apoštolov sa však v okienku stodoly, kde ho autor Ján Pavella (71) umiestnil, striedajú známe dedinské postavičky, ktoré kedysi nakreslil synovec spisovateľa Dobroslava Chrobáka.

Na orloji pán Pavella s manželkou Oľgou robili asi 15 rokov.

Na orloji pán Pavella s manželkou Oľgou robili asi 15 rokov.

Autor: archív J. P.

Pražský orloj márne hľadajú zahraniční turisti v centre obce Hybe. On sa neskromne vyníma na drevenej šope v malom dvore Jána Pavellu, jediného odborníka na vežové hodiny na Slovensku. Orloj spustil na svoje 70. narodeniny v lete 2014, čím si splnil sen.

„Môj otec bol amatérsky hodinár, a keď išiel pracovne do Prahy, vzal ma so sebou. Orloj ma dostal. Ako vysokoškolák som si ho bol obzrieť aj zvnútra a vtedy som si povedal, že raz si taký zostrojím aj ja,“ zaspomínal si Ján. K naplneniu plánov však prišlo až nedávno, keďže hodinám sa začal aktívnejšie venovať až na dôchodku.


Ján Pavella si svoj sen splnil takmer po 60 rokoch a zhotovil si vlastný orloj.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Na orloji pracoval neuveriteľných 15 rokov. „Zdalo sa mi, že to bude jednoduché, no zmýlil som sa. Musel som si naštudovať astronómiu, mechaniku, kinematiku. Ozubené kolesá som si po večeroch sám vypiloval,“ tvrdí majster. Keď mal hotové všetky diely, nedokázal ich dať do pohybu.

„Vyhľadal som preto správcu pražského orloja a pýtal si radu, ktorú som aj dostal." A tak zhotovil zmenšenú kópiu pražskej atrakcie. Vynechal však číslice starorímskeho času. A namiesto apoštolov sa každú hodinu v okienku Jánovej stodoly striedajú remeselníci, ktorí v Hybe naozaj žili.

Za predlohu si vzal ich karikatúry od Jozefa Chrobáka, synovca známeho spisovateľa. Do 3D podoby ich dala jeho manželka a výtvarníčka Oľga (69). „Je medzi nimi posledný obecný bubeník či hrnčiar. Boli to známe postavičky, každý ich poznal. Remeselníkov je desať. Ešte doplním smrtku a hodinára. Teda sám seba. Karikatúru už mám nakreslenú,“ žartuje Ján Pavella.


 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Orloj na liptovskej stodole: V Hybe s a to hýbe
Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová