VIDEO Základnú školu zachránili pred zatvorením: Amerika na oravský spôsob

03. októbra 2016, 06:00
Tip redakcii

Autobus zachránil školu. Z dvoch obcí dovážajú školským mikrobusom žiakov do Základnej školy v Malatinej pri Dolnom Kubíne. Autobus vyráža každé ráno o 7. hodine a ku škole prichádza o desať minút. Rodičia za odvoz neplatia ani cent. Cieľom je udržať žiakov v malej škole, aby ju nemuseli zrušiť.

Deti vystupovali s úsmevom a bolo vidieť, že sú dobre vyspaté.

Deti vystupovali s úsmevom a bolo vidieť, že sú dobre vyspaté.

Autor: Autor

Veľké školy zvládnu odchod niekoľkých detí do iných škôl bez problémov. Pre malé je však dôležitý každý žiak. V Malatinej sa starosta s riaditeľom školy rozhodli, že školu udržia stoj čo stoj. Žiakom, ktorí by mali problém sa dostať do školy, zabezpečili školský mikrobus. Vo Vyšnom Kubíne doň nasadne 5 detí, cestou priberie ďalšie tri a do Malatinej prídu o 10 minút.

My sme ich počkali pred školou. Prišli na minútu presne. Deti vystupovali s úsmevom a bolo vidieť, že sú dobre vyspaté. „Je to super, vodič je milý, a keď aj meškáme, tak nás počká, klasický autobus ujde,“ pochvaľujú si. Za tento odvoz obec každý mesiac musí zaplatiť 180 eur.

 
Školský mikrobus je presný ako hodinky.
Foto: autor

„Máme peknú školu a nechceme o ňu prísť len pre to, že nebudeme mať dosť žiakov,“ hovorí starosta Zdenko Kubáň. A čo keby sa chceli pridať aj ďalšie deti? „Toho sa nebojím, keď sme zvládli mikrobus, zvládneme aj autobus. Na tom šetriť nebudeme,“ dodal hrdo.


Žiaci si pohodlnú cestu do školy pochvaľujú.

Foto: autor

 
Autor: Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
VIDEO Základnú školu zachránili pred zatvorením: Amerika na oravský spôsob
Pavol Konštiak