Očová má tiež svojho "Turčina": Prečo skončil na Podpoľaní?

29. novembra 2016, 15:00
Tip redakcii

V rímsko-katolíckom kostole v Očovej majú unikát. Popri tradičných kresťanských symboloch i oltári od majstra Pavla z Levoče je na stene pri kazateľnici nevídaný renesančný epitaf starý vyše 400 rokov. Spája sa s menom mohamedána Arnauta. Tí, ktorí nepoznajú jeho históriu, sú neraz pobúrení.

UNIKÁT: V kresťanskom kostole v Očovej nájdete náhrobok moslima, bojovníka z Osmanskej ríše, Turka Jána Arnauta

UNIKÁT: V kresťanskom kostole v Očovej nájdete náhrobok moslima, bojovníka z Osmanskej ríše, Turka Jána Arnauta

Autor: pem

V miestnom kostole nájdete náhrobok moslima, bojovníka z Osmanskej ríše, Turka Jána Arnauta. Pre domácich to nie je novinka. Skôr turisti sa pozastavia nad tým,  že v ich kresťanskom kostole je pochovaný moslim.

„Latinsky je na epitafe napísané, že tento, z mohamedánskych rodičov pochádzajúci Arnaut, vojak z gotického vojska, Kriste, stal sa Tvojim vojakom, keďže preslávne vojaka činy pre Teba vykonal. Tu zložil telo a kosti. Pokojne umrel 26. februára 1599,“ objasňuje  historik Miroslav Eliáš.

Ku katolíkom pre veľkú lásku 

Legenda hovorí o tom, že Arnaut bol turecký veliteľ v jednej z posádok z hradov Divín či Modrý Kameň. Najprv tiež  prišiel na naše  územie do Európy plieniť, ale situácia sa zmenila. "Zaľúbil sa do dievčiny z Očovej a z veľkej lásky k nej prestúpil na kresťanskú vieru a bránil potom pred Turkami Očovanov,“ hovorí Eliáš.

Miestny kostol je poriadne opevnený a obohnaný múrmi. Nariadil  to ešte v 16 storočí Šimon Forgáč. V  tom čase bola obec známa v širokom okolí očovskými strelcami, ktorých bolo štyridsať.

Pomýlil aj Turkov

„Arnaut je pochovaný v kresťanskom kostole práve z vďačnosti Očovčanov, že ich nielen bránil, ale aj prestúpil z moslimskej na kresťanskú vieru. Obyvatelia neďalekej Banskej Bystrice sa nevedeli vynačudovať, že keď Turci prenikli do Zvolenskej kotliny, Očovania, ktorí vždy predtým chodili vyzbrojení, zrazu nemali pri sebe nič, len obyčajné palice," hovorí historik.

"K zmene podľa histórie mal dopomôcť práve Arnaut, ktorý  diskutoval s Turkami. Títo si mysleli, že v dedine majú svojho človeka a preto Očovú viac nenapádali, ale ju  obchádzali,“ dodal Miroslav Eliáš.

 
Autor: pem 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Očová má tiež svojho "Turčina": Prečo skončil na Podpoľaní?
pem