Na Orave sprístupnia ďalšiu jaskyňu: Táto krása spala 40 rokov

18. mája 2016, 08:00
Tip redakcii

Turisti, je sa na čo tešiť! Svojho znovuzrodenia sa po rokoch dočká pre verejnosť neprístupná Brestovská jaskyňa. Nájdete ju na severnom okraji oravského pohoria Roháče.

Brestovská jaskyňa je ďalším klenotom pre turistov.

Brestovská jaskyňa je ďalším klenotom pre turistov.

Autor: Pavol Staník

Jaskyne patria k turisticky obľúbeným. Už čoskoro sa do zoznamu sprístupnených zaradí aj národná prírodná pamiatka Brestovská jaskyňa. Nachádza sa v nej aktívny podzemný tok spolu s viacerými jazerami. Do jej sprístupnenia už investovali vyše 90-tisíc eur. Nemalé náklady si však vyžiadal aj predchádzajúci výskum.


Oravskú jaskyňu si budeme môcť čoskoro poobzerať aj zvnútra.
Foto: internet

„Doposiaľ zmapované časti Brestovskej jaskyne majú dĺžku 1 890 metrov. Dĺžka tzv. Starej jaskyne, ktorá okrem Jazernej chodby zahŕňa aj podzemné priestory, je asi 445 metrov,“ vysvetľuje riaditeľ Slovenských jaskýň Ján Zuskin. Termín otvorenia zatiaľ nie je určený. Ak všetko pôjde podľa plánu, prví turisti ju môžu obdivovať už v lete.


Riaditeľ Slovenských jaskýň Ján Zuskin.
Foto: Pavol Staník

Vzhľadom na náročnosť pohybu návštevníkov po strmých schodiskách bude môcť do jaskyne vstúpiť len osoba staršia ako 6 rokov. Povinnou výbavou bude pritom prilba s čelovým svietidlom. „Každý návštevník bude musieť mať pevnú obuv a voľné ruky pre bezpečný pohyb,“ dodáva riaditeľ. A treba, samozrejme, počítať s tým, že tak ako v prípade iných podzemných klenotov, aj Brestovská jaskyňa bude spoplatnená.

Prvé tri najnavštevovanejšie
Zo slovenských jaskýň podľa údajov Správy slovenských jaskýň sa najväčšiemu záujmu turistov v minulom roku tešila Demänovská jaskyňa slobody, ktorú navštívilo 109 287 turistov. Druhou je Belianska jaskyňa s 91 127 turistami a treťou Demänovská ľadová jaskyňa a jej 74 008 obdivovateľov.  

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Na Orave sprístupnia ďalšiu jaskyňu: Táto krása spala 40 rokov
Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak