Smrť medvedice Ingrid: Čo ukazuje VIDEO zo zásahu a streľby?

04. júna 2017, 07:00
Tip redakcii

Medvedicu Ingrid podľa ochranárov museli zastreliť, lebo sa proti nim postavila. Iní tvrdia, že nebola nebezpečná. Ako to naozaj bolo, by mohlo potvrdiť video zo zásahu voči medvedici v Liptovskej Kokave. Kompetentní ho zatiaľ nezverejnili.Aj preto sa objavujú stále iné teórie, ako to bolo.

Medvedica s mladými vždy vyliezla na strom.

Medvedica s mladými vždy vyliezla na strom.

Autor: Peter Rindoš

Ingrid počas niekoľkotýždňových vychádzok do obývaných častiach Tatier a Liptova na nikoho neútočila. Existujú fotografie, na ktorých si ľudia medvedicu fotia, pričom stoja iba pár krokov od nej. Viaceré zdroje dokonca potvrdili, že aj v prítomnosti mláďat bola až nadmieru pokojná. „Bol to kontajnerový medveď, ktorý si na ľudí zvykol a akoby pri nás cítil väčšiu bezpečnosť. Začalo sa to tým, keď ho pred časom neďaleko Hrebienka v Tatrách ľudia najprv prikrmovali a tak sa ani nemožno čudovať,“ povedal nám istý lesník, ktorý chcel zostať v anonymite.

Podľa neho mala Ingrid špeciálne správanie. „Bolo zvláštne, lebo ani nezavrčala. Mohla byť za tým istá hormonálna porucha,“ dodal. „Išla za mnou niekoľko metrov ako pes na vôdzke,“ opísal skúsenosť regionálny redaktor Richard Šopor z Liptovskej Kokavy.

Za smrť medvedice môžu ľudia!

Podľa Juraja Lukáča z lesoochranárskeho združenia Vlk za mnohým treba vidieť chyby človeka. „Je pravda, že Ingrid nezaútočila. Sú to však ľudia, ktorí zle zaobchádzajú s odpadom. Ten sa im povaľuje a je tak lákadlom pre medveďov. Za nakladanie s odpadom sú zodpovedné v prvom rade obce,“ tvrdil.

Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR MIlan Boroš doplnil, že osud takzvanej kontajnerovej medvedice Ingy by mohol slúžiť ako apel na zodpovednejšie sa správanie obyvateľov, hotelierov či prevádzkovateľov reštaurácií v danom regióne. "Je nesmierne dôležité zaisťovať kontajnery so zvyškami potravín pred medveďmi a nedávať im dôvod zvykať si na prítomnosť človeka," povedal.

Zastrelenie matky Ingrid bolo podľa Štátnej ochrany prírody nevyhnutné. Jej šéf tvrdí, že sa v čase zásahu obrátila proti ochranárom, poľovníkom a policajtom. „Na priamy pokyn museli poľovníci zasiahnuť,“ povedal Milan Boroš.

Či medvedicu naozaj zastrelili poľovníci, ale nespresnil. Miestni poľovníci z Liptovskej Kokavy to totiž podľa nášho zdroja odmietli urobiť.

Všetko by objasnilo video

Do všetkého by viac svetla vnieslo video zo zásahu. Podľa našich informácií ho mali vyrobiť viacerí, aj zástupcovia Štátnej ochrany prírody. Tí ale na naše výzvy zatiaľ nereagovali.

Odstrel nebol nutný

Podľa J. Lukáča s odstrelom medveďa sa ešte dalo počkať. „Keď medvedicu previezli od Liptovskej Kokavy na jeden kilometer, je logické, že sa vrátila. Podľa mňa mali medvedicu s mladými previezť hoci aj o tristo kilometrov ďalej do prírody. Minimálne to bolo treba vyskúšať,“ podotýka.

O medvedici hovoria aj v zahraničí

Príbeh dnes už nebohej medvedice s dvoma mláďatami sa stal na Slovensku najsledovanejším. Na podobné správanie v tak dlhom časovom rozpätí si nespomínajú žiadni pamätníci.

Správanie medveďov zaujalo dokonca v cudzine. „Písala mi známa z Nemecka, že v ich televízii to dávali ako prvú správu,“ prezradil Šopor.

Mláďatká sa chystajú na cestu

 

Dve mláďatá zastrelenej medvedice sa momentálne zotavujú v zoo Bojnice. Zatiaľ sú v karanténnych priestoroch na povinnej rehabilitácii bez dosahu verejnosti. „Prijímajú potravu a zvykajú si na nové prostredie,“ odpísala nám Simona Kubičková, hovorkyňa zoo.

Neskôr budú prevezené do Maďarska – do veľkého národného parku. „Vďaka tomu si odvyknú od prítomnosti človeka a život prežijú vo svojom prirodzenom prostredí,“ poznamenal Boroš. 

 
Autor: Peter Rindoš 
 
Aplikácie 7 plus