Pacienti na Kysuciach zúria: Vypočuje niekto ich volanie o pomoc?

21. apríla 2016, 00:00
Tip redakcii

Na severe Slovenska na Kysuciach je v niektorých obciach aktuálne témou číslo jeden všeobecný lekár. Pacienti chodia do ambulancií cez týždeň „na preskáčku“, a to len preto, že jeden doktor má na starosti viacero obcí. Podľa slov dedinčanov sa tam hazarduje so zdravím ľudí.

Lekári ordinujú v tomto zdravotnom stredisku v Kysuckom Lieskovci.

Lekári ordinujú v tomto zdravotnom stredisku v Kysuckom Lieskovci.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Zdravotné služby musia byť dostupné pre každého. Čo však v prípade, že pacient potrebuje lekársku pomoc a lekára v ambulancii nenájde? Takáto situácia momentálne panuje v niektorých obciach na Kysuciach. Praktický lekár totiž pendluje z dediny do dediny.


„Keď idem k lekárovi, vždy sú zatvorené dvere,“ vraví Paulína (80) z Ochodnice.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

„Doktor k nám príde raz do týždňa v pondelok. Ale keď potrebujem pomoc na druhý deň, už musím utekať do ďalšej obce. Je toto normálne? Veď to je hazardovanie so zdravím ľudí,“ rozhorčuje sa pacientka Paulína (80) z Ochodnice, ktorá v stredu našla dvere ambulancie zatvorené. Nespokojný je aj Vincent (82) z Dunajova. „K nám chodí lekár len raz do týždňa na jednu hodinu,“ tvrdí.

Na ambulancii v Ochodnici sme dokonca našli na dverách nalepený oznam, že ošetrujú pacientov len nad 60 rokov. V tejto súvislosti sme oslovili nadriadeného lekára, ktorý má na starosti spomínanú ambulanciu. „O tomto ozname naozaj neviem a na základe vášho upozornenia oznam okamžite odstránime, pretože každý pacient má právo na ošetrenie bez rozdielu veku,“ vyjadril sa Jozef Borák. Ten ordinuje spolu s ďalším kolegom v zdravotnom stredisku v Kysuckom Lieskovci.


Takýto oznam visí na ambulancii v Ochodnici.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Tretí doktor sporadicky navštevuje tri obce, a to Kysucký Lieskovec, Ochodnicu a Dunajov. „Počet pacientov v Ochodnici klesá, momentálne sa staráme o 800 ľudí. Okrem iného by sme museli platiť prevádzkové náklady ambulancie a platiť zdravotnú sestru. Jednoducho sa to finančne nedá zvládnuť,“ vysvetľuje Borák „preskáčkové“ praktiky kolegu. Prízvukuje však, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená.

Podobná situácia je aj na dolných Kysuciach, kde obyvatelia Radole, Lopušných Pažití, Horného a Dolného Vadičova musia cestovať za lekárom do Kysuckého Nového Mesta, ktoré je vzdialené 10 kilometrov. „Našťastie máme auto, takže sa tam vieme dostať v prípade potreby čo najrýchlejšie. Horšie sú na tom starší ľudia, ktorí musia cestovať autobusom,“ hovorí obyvateľka Lopušných Pažití Viera (38).

Máte aj u vás podobnú situáciu nedostatku lekárov? Napíšte nám na plustip@7plus.sk. 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Pacienti na Kysuciach zúria: Vypočuje niekto ich volanie o pomoc?
Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak