Požiar ich pripravil o všetko: Po katastrofe prišiel pozitívny šok

16. decembra 2015, 06:00
Tip redakcii

Nie nadarmo sa hovorí, že v núdzi spoznáš priateľa. Babiakovci z Banskej Bystrice teraz, pred Vianocami, vyhoreli. Ničivý požiar ich pripravil o všetko. Najviac ich však šokovalo, že im pomáhajú desiatky ľudí.

Celková škoda je podľa polície odhadnutá na minimálne 130.000 eur. (Ilustračná fotografia)

Celková škoda je podľa polície odhadnutá na minimálne 130.000 eur. (Ilustračná fotografia)

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Eva Štenclová

Mladá štvorčlenná rodina Babiakovcov si na sídlisku Sásová kompletne zrekonštruovala 3-izbový byt. To, čo sa stalo, nečakali ani v najhoršom sne. „Manžel bol v práci. Večer som uložila 11-mesačného synčeka Maťka. Nechala som ho v detskej izbe pri rozsvietenej nočnej lampe a šla som k trojročnej dcérke Hanke,“ hovorí Veronika (30).


Veronika pri úteku z bytu strhla z chladničky dcérkinu kresbu.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Eva Štenclová

„Zrazu som počula zvláštny zvuk, ako keď fúka veľmi silný vietor. O chvíľu som zacítila smrad. Rýchlo som utekala k malému do izby. V jej rohu som zbadala obrovský plameň,“ opísala hrozivú situáciu. „V panike som schmatla deti a bežali sme von. Ani neviem, ako som zavolala hasičov,“ dodala.

Deti nechala u susedov a išla do bytu zachraňovať, čo sa dalo. „Všade boli plamene, nedalo sa dýchať. Nemala som šancu. V rukách som držala mobil a kľúče, všetko ostatné zhorelo. Aj vianočný stromček, ktorý sme tam už mali,“ podotkla roztraseným hlasom.

Správa o nešťastí sa rozchýrila veľmi rýchlo. Na obrovské prekvapenie mladých manželov nezisková organizácia Ľudia ľuďom hneď usporiadala finančnú zbierku. Sumou 10-tisíc eur prispelo i mesto. Mnohí im darovali oblečenie, kozmetiku či plienky pre deti.


Peter Babiak so zničenými vecami.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Eva Štenclová

Príjemne ich šokoval pán, ktorý im zadarmo prenajal trojizbový byt, ďalší im ponúkol grátis urobiť kúpeľňu. Momentálne asi 20 dobrovoľníkov čistí zhorený byt. „Nesmierne si to vážime a všetkým veľmi ďakujeme. O to viac, že mnohí majú sami veľké problémy,“ hovorí Veronika.

„Často počúvame, aká je hnusná doba a ľudia sú zlí. My sme sa presvedčili o opaku,“ dodala. „Keby som to nezažil, neveril by som, že ľudia sú schopní takej nezištnej pomoci,“ myslí si manžel Peter (38). „Všetko materiálne je nahraditeľné. Dôležité je, že sa nestalo nič tragickejšie,“ dodali.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Eva Štenclová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Požiar ich pripravil o všetko: Po katastrofe prišiel pozitívny šok
Plus JEDEN DEŇ/Eva Štenclová