Turisti potešíte sa! Oravský hrad odhalil ďalšie priestory

02. mája 2016, 11:00
Tip redakcii

Oravský hrad opäť ožil. Počas víkendu sprístupnili po 20 rokoch návštevníkom hradu aj zrekonštruované priestory Turzovho paláca. Na hlavnom nádvorí sa počas voľných dní konal remeselnícky jarmok, svoje umenie predstavili šermiari aj sokoliari.

Sokoliari, šermiari a turisti sa stretli na vynovenom Oravskom hrade.

Sokoliari, šermiari a turisti sa stretli na vynovenom Oravskom hrade.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Na otvorenie sezóny na Oravskom hrade a sprístupnenie jeho trinástej komnaty prišli nielen domáci, ale aj zahraniční turisti, ktorí si túto príležitosť nedali ujsť. Výstava nových zbierkových predmetov, ktoré boli doteraz schované v depozitároch múzea, ukázala aj vzácne pohrebné textílie. Po rekonštrukcii za viac ako 650 000 eur čerpaných z eurofondov a zo Žilinského samosprávneho kraja sa podarilo sprístupniť návštevníkom na najnavštevovanejšom hrade na Slovensku exkluzívnu výstavu klenotov a renesančných textílií, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok.


Návštevníci môžu obdivovať aj starodávne sochy svätcov.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

„V strednej Európe je to unikát, preto verím, že si turisti vychutnajú možnosť vidieť niečo také ojedinelé a v letnej sezóne ich na hrad zavíta čo najviac,“ uviedol predseda Žilinského kraja Juraj Blanár. V Európe sa nachádza len päť múzeí, ktoré sa podobnými textíliami môžu pochváliť. „U nás ich môžete vidieť v zachovanej a zreštaurovanej podobe,“ vraví riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. Pri príležitosti 400. výročia úmrtia uhorského palatína Juraja Turzu teraz otvorili jeho obnovený palác, ktorý dokazuje že to bol veľmi vzdelaný a vplyvný človek. Hovoril po latinsky, nemecky, maďarsky, slovensky, grécky a v gréčtine dokonca písal aj básne.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Turisti potešíte sa! Oravský hrad odhalil ďalšie priestory
Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak