To sa máme na čo tešiť! Jar nás poriadne potrápi

18. marca 2017, 08:00
Tip redakcii

Pre mnohých nastupuje v pondelok najkrajšia časť roka. Astronomická jar bude mať 92 dní a mohla by byť podľa dlhodobej sezónnej prognózy nadpriemerne teplá. Napriek tomu môže ešte aj mrznúť. Ako, prečo a kde, na to sme sa pýtali klimatológa Pavla Faška.

Z prichádzajúcej jari sa tešia všetci, ľudia 
i zvieratá.

Z prichádzajúcej jari sa tešia všetci, ľudia i zvieratá.

Autor: Tony Štefunko

Astronomická jar sa začne 20. marca o 11. 29 SEČ, spravodlivo rovnako v Bratislave aj v Košiciach, aj keď slnko vyjde niekde skôr, niekde neskôr. Termín začiatku jari je len jeden a súvisí s polohou Slnka k Zemi. Je to čas, keď slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník. Nemusí to však byť každý rok v ten istý deň. Väčšinou je to 20. marec, ale niekedy to vyjde aj na 21. marec. Z klimatologického a meteorologického hľadiska je celý marec jarný mesiac a toto obdobie trvá do 31. mája.

„V našich podmienkach je pre tento čas typická hlavne premenlivosť. Teploty sa navyše pohybujú vo veľmi širokom rozsahu, takže v marci môže byť ešte mráz, ktorý môže dosiahnuť aj mínus 20 stupňov, a to nielen na Lomnickom štíte,“ hovorí klimatológ Faško. Na druhej strane v apríli a v máji nie sú neobvyklé ani teploty prevyšujúce 30 stupňov Celzia. Rozptyl teplôt je na jar jednoznačne najväčší zo všetkých ročných období.

Jar je vlastne akýsi „apríl“ medzi ročnými obdobiami, ktorý rád robí teplotné žartíky. Takže aj keď meteorológovia povedia, že táto jar bude teplotne nadnormálna, čo asi bude, v praxi to neznamená, že každý jarný deň bude teplejší. Toto obdobie je totiž typické práve teplotnými výkyvmi a tým, že je nevyspytateľné. Aj v máji ešte môže niekomu zmrznúť hrozno alebo ovocné stromy.

Preto ľudová múdrosť hovorí, že Pankrác, Servác a Bonifác, ktorí majú meniny 12. až 14. mája, sú ľadoví muži. „Väčšina meteorologických staníc Slovenska mala najteplejšiu jar v roku 2007,“ hovorí klimatológ Pavol Faško. Vtedy napríklad na bratislavskej Kolibe priemerná teplota za celú jar dosiahla 12,8 stupňa. V Hurbanove až 12,9, v Košiciach 12,4. V Oravskej Lesnej, ktorá sa považuje za jednu z našich najchladnejších obcí, to bolo 6,8 stupňa.

V tejto dedine však bola ešte teplejšia jar v roku 2014, keď bola priemerná jarná teplota 6,9 stupňa. „Ak si pozrieme, kedy v histórii boli najteplejšie jari, tak je to práve teraz, v posledných rokoch,“ pripomenul klimatológ. Je to tým, že v posledných rokoch býva marci oveľa menej snehu ako v minulosti, preto jarné otepľovanie prichádza rýchlejšie a celá jar je potom teplejšia.

Kedysi sa snehová pokrývka držala až do polovice apríla, teraz sa sneh často roztopí už v marci. Ak si teda plánujete veľkonočnú lyžovačku, klimatológ odporúča zvoliť strediská vo vyšších polohách. „Keďže Veľká noc bude až v polovici apríla, myslím si, že strediská v nižších polohách nebudú mať dobré podmienky na lyžovanie,“ upozornil.

Ako presne bude na Veľkú noc, sa podľa odborníka dnes ešte povedať nedá. Naše babičky hovoria, že kedysi bol aj v počasí väčší poriadok, že bolo ustálenejšie. „Má to racionálne jadro v tom, že tým, že je globálna teplota na Zemi vyššia, procesy, ktoré prebiehajú v atmosfére, majú väčší energetický potenciál a striedajú sa dramatickejšie, čo v praxi znamená viac teplotných výkyvov,“ potvrdil klimatológ.

Ktorý prvý jarný deň je ten pravý?

Väčšina ľudí vníma ako prvý jarný deň 21. marec, aj keď niekedy sa jar začína 20. 3., ako aj tento rok. 21. marec bol u nás od polovice 20. storočia najteplejší v roku 1974. Vtedy na niektorých miestach Slovenska zaznamenali už letný deň. „Napríklad v Somotore na juhu Východoslovenskej nížiny namerali 26,4 stupňa Celzia,“ hovorí Pavel Faško. V ten istý deň bolo „leto“ aj v Hurbanove, kde namerali 25, 3 stupňa, letný deň je totiž vtedy, keď teplota dosiahne 25 a viac stupňov.

Zaujímavé je, že už o dva roky neskôr, 21. marca 1976, bolo tak mrazivo, že napríklad na Štrbskom plese celý deň teplota vzduchu nevystúpila nad mínus 11,3 stupňa. To bol arktický deň. Teda v priebehu dvoch rokov bol prvý jarný deň extrémne teplý a aj extrémne studený. V tradične studenej Oravskej Lesnej bolo 21. marca 1955 doslova mrazivo – až mínus 21,5, takže jar 1955 bola veľmi studená. „Podobne to bolo na jar 1987, “ spomína si klimatológ.

 
Autor: Ľuba Pajtinková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
To sa máme na čo tešiť! Jar nás poriadne potrápi
Ľuba Pajtinková