Aukcia umeleckých skvostov: Trúfnete si na Šachistov?

03. októbra 2014, 11:00
Tip redakcii

Aukčná sieň z Nižného Hrušova v okrese Vranov nad Topľou ponúka v jesennej aukcii naozajstné umelecké skvosty. Ak by ste zatúžili po diele Andyho Warhola či Martina Benku, ste v nedeľu na aukcii vítaní.

Kaufmann Šachisti za 59 tis.€

Kaufmann Šachisti za 59 tis.€

Autor: Darte

Benka Slovenská madona s dieťaťom

Vyvolávacia cena 29,9 tis.

Olej na plátne namaľoval umelec v 40. rokoch. Ponúk a n é d i el o patrilo farárovi Jánovi Švecovi, ktorý bol Benkovým dlhoročným priateľom. Dielo je v ráme a má rozmery 69,5 x 59,5 cm. Martin Benka (1888 – 1971) Učil sa za maliara a natierača, neskôr navštevoval maliarsku školu. Ako prvý Slovák vystavoval na Bienále v Benátkach. Štátu daroval 5-tisíc vlastných diel, ktoré sa stali základom zbierkových fondov múzea s jeho menom.

Warhol Ladies and Gentleman

Vyvolávacia cena 19 tis. €

Autor je považovaný za Leonarda da Vinci 20. storočia. Po Kurtovi Cobainovi, Johnovi Lennonovi a Elvisovi Presleym je štvrtým najviac zarábajúcim umelcom po smrti. K sieťotlači na papieri je aj doklad o pravosti. Andy Warhol (1928 – 1987) Narodil sa v rusínskej rodine, ktorá pochádzala z dediny Miková pri Medzilaborciach.

Študoval priemyselné umenie. V roku 1949 sa presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov a v reklame. Preslávil sa rozmarnými atramentovými maľbami topánok. V 60. rokoch začal s maľbami amerických polievok a nápoja. Jeho plátna sa predávajú za milióny, niektoré sieťotlače za státisíce dolárov.

Kaufmann Šachisti za 59 tis.€

Najvyššiu cenu na jesennej aukcii výtvarných diel má tento olej na dreve. Je k nemu aj znalecký posudok. Najvyššiu konečnú cenu dosiahlo dielo tohto autora v roku 2006, keď za Starožitníka zaplatili v New Yorku vyše 500-tisíc eur.

Isidor Kaufmann (1853 – 1921)

Bol rakúsko-maďarský maliar hlavne židovských tém. V jeho tvorbe sa často objavujú portréty rabínov a žiakov ješív, ktorými vytvoril akýsi židovský typ portrétu. Postavy zachytené v tradičnom odeve (kroji) s atribútmi ich náboženstva sú zväčša situované pred rituálne textílie s nápismi v hebrejčine. Podľa odborníkov sa zameriaval na zobrazovanie každodenného života a prenasledovania Židov.

Hitler  Aquarelle

Vyvolávacia cena 500 €

V ponuke je album 7 dobových printov z akvarelov najkrutejšieho vládcu v dejinách ľudstva. Dobová tlač na papieri je z rokov 1914 až 1917. Podobné albumy dostávali ako darčekové predmety členovia jeho strany koncom 30. rokov.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/tim

Aplikácie 7 plus

Plus JEDEN DEŇ/tim