Český sprievodca nám ukázal úžasné miesta: Na Ukrajine zažijete turistický raj i peklo

22. augusta 2016, 08:00
Tip redakcii

Radi ochutnávate všetko netradičné? Túžite cválať na koňoch po horských pláňach? Chcete sa potiť v pekelnom horiacom kotle? Stačí zájsť na Ukrajinu. Zažijete tam unikátne turistické peklo aj raj, hoci na niektorých miestach akoby sa čas zastavil pred 50 rokmi. A to všetko za ceny, o akých sa mnohým Európanom ani nesníva.

Chrám svätého kríža je jedným z vyhľadávaných turistických objektov v Užhorode.

Chrám svätého kríža je jedným z vyhľadávaných turistických objektov v Užhorode.

Autor: Profimedia

Bojíte sa ísť na Ukrajinu na vlastnú päsť? S plánovaním výletov, ubytovaním, dopravou či so sprievodcovskými službami vám ochotne pomôže Petr Židek, Čech žijúci v Užhorode. Skontaktujete sa s ním na sociálnej sieti cez Jak chutná Užhorod alebo cez webovú stánku www.uzhorod.cz.

Výlety na huculoch do Polonín

Krásy národného parku s bukovými porastmi a pralesmi s bohatou faunou a flórou si môžete vychutnať z  chrbta huculskych koní. Nevšedná atrakcia je vhodná aj pre absolútnych začiatočníkov, ktorí sa po pár minútach výučby môžu bez problémov vydať na konský pochod. V noci táboríte v dreveniciach pod hrebeňom Bukovských hôr, odkiaľ vyrážate na výlety do okolia.

Soľné jazerá Solotvyno

Už v rímskych časoch existovali pri malom meste na Zakarpatskej Ukrajine soľné bane v obci Solotvyno na západnej Ukrajine v Ťačivskom rajóne. Fungujú dodnes a po predchádzajúcej dohode si ich môžete pozrieť 200 metrov pod povrchom. Oveľa zaujímavejšie sú tamojšie prírodné jazerá zo slanou vodou, ktorá je aj na kúpaliskách. Koncentrácia soli je tu vraj vyššia ako v Mŕtvom mori. Vďaka tomu sa vo vode nemôžete potopiť, takže kúpanie si užijú aj neplavci.

V okolí je množstvo hotelov a penziónov, môžete tu aj kempovať. Ubytujete sa už od 2,60 eura, za celodenné kúpanie v bazéne so slanou vodou zaplatíte 1,80 eura. Nevýhodou sú zlé cesty do obce a nie najlepšie udržiavané kúpalisko.

Kúpanie v pekelných kotloch

V dedine Lumšory na severe Zakarpatia, v okrese Perečín, sa môžete okúpať pod holým nebom v liatinových kadiach, v takzvaných čanoch. Od roku 1600 (!) tu prevádzkujú kúpele vďaka sírovodíkovým minerálnym prameňom. Posadia vás do kotla plného minerálky či bylinkového čaju, pod ktorým rozložia oheň. Ten vodu v plechovej kadi zohrieva.

Teplota voda dosahuje od 37 do 44 stupňov. Potom sa ochladíte v horskej riečke. Celá procedúra má blahodarný vplyv najmä na srdcovo-cievny systém a pohybový aparát. Má aj omladzujúce účinky. Po kúpeli si môžete pozrieť okolitú nedotknutú prírodu s vodopádmi. Za malý kotol (čan) pre 5 osôb zaplatíte necelých 16 eur.

Mesto Užhorod

Zaujímavé je najmä centrum, ktoré sa vizuálne delí na tri časti. Jedno z nich je z čias Sovietskeho zväzu, druhé pripomína obdobie, keď mesto patrilo do teritória Česko-slovenskej republiky, a tretie je z obdobia Rakúsko-Uhorska. Architektúra sa nepomiešala, preto v každej časti cítite duch príslušných čias. Turisti obľubujú prechádzky mestom, kde je veľa zaujímavých múzeí a koncertov. Vstupné je pre našinca doslova za bagateľ. Napríklad vystúpenie budapeštianskeho orchestra stálo 1 euro!

K hlavným pamiatkam patrí synagóga, z ktorej priečelia komunisti odstránili Dávidovu hviezdu, no zabudli ju na streche. Úchvatné sú tunajšie chrámy. Dominantou je hrad s expozíciami múzea, so zbierkou folklórnych nástrojov a skanzenom. Obľúbená je ulička Ivana Olbrachta. Najmä slovenskí turisti sem zavítajú v poslednom čase za relaxom v luxusných wellnessoch. Kompletný prenájom sauny pre skupinu aj s doplnkovými službami stojí okolo 7 eur.


Turistický sprievodca Petr Židek.

Mladí východniari chodia do Užhorodu do luxusných diskotékových barov. V súkromných bytoch a domoch sa ubytujete už za 3,70 eura na osobu a noc. V penziónoch od 8 eur, v luxusnom štvorhviezdičkovom hoteli Užhorod je cena 25 eur, v etno wellness hoteli Ungvarský s rehabilitačným centrom 25 eur.

 
Autor: Ingrid Timková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Český sprievodca nám ukázal úžasné miesta: Na Ukrajine zažijete turistický raj i peklo
Ingrid Timková