Diamantový Warhol za 55-tisíc: V Košiciach dražili diela kráľa pop-artu

03. decembra 2012, 00:00
Tip redakcii

Warholov autoportrét posypaný diamantovým prachom nakoniec predali za 55-tisíc eur! Vyvolávacia cena kultového obrazu Shadow, ktorý umelec so slovenskými koreňmi vytvoril v roku 1981, však bola 69-tisíc eur. Toto dielo pochádza z unikátnej edície autorských tlačí.

WARHOLOV
AUTOPORTRÉT:
Umelec ho
posypal
diamantovým
prachom.

WARHOLOV AUTOPORTRÉT: Umelec ho posypal diamantovým prachom.

Autor: archív

Jednu z tridsiatich sieťotlačí tohto obrazu vydražili v USA za 128-tisíc dolárov. U nás ho núkali za menej, hoci podľa znalca má hodnotu 96-tisíc eur.

„Obávam sa, že cena je pre Slovákov privysoká. Ale prichádzajú Vianoce a nie vždy sa dostane do galérie aj kvalitné dielo,“ povedal pred nedeľnou aukciou majiteľ dražobnej spoločnosti Jaroslav Krajňák.

A mal pravdu. Predali ho za menej, ako bola vyvolávacia cena. Na košickej dražbe ponúkali až 320 artefaktov. Za 29-tisíc eur dražili aj ďalšiu Warholovu sieťotlač, zobrazujúcu dánsku kráľovnú Margrethe.

Na predaj bola i Močaristá krajina Ladislava Mednyánskeho za 42-tisíc, ale i obraz Múza od speváka Pavla Hammela za vyvolávaciu cenu 2 800 eur. „O jeho obrazy je záujem, jeden sa predal aj v minulej dražbe za 3-tisíc eur,“ dodal Krajňák.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/tim 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Diamantový Warhol za 55-tisíc: V Košiciach dražili diela kráľa pop-artu
Plus JEDEN DEŇ/tim