Dopravný kolaps na Orave: Prvý sneh narobil na cestách veľké problémy

26. novembra 2015, 07:00
Tip redakcii

Situácia sa každý rok opakuje! Len čo nasneží, už sú problémy. Na Orave a Kysuciach pre prvý sneh skolabovala doprava. Je pravda, že na vine sú najmä vodiči kamiónov, ktorí sa vyberú na zasypané cesty na letných pneumatikách a bez snehových reťazí. Cestári zase nie vždy stíhajú posypávať rizikové úseky.

Čo sa bude diať, keď  príde hustejšie  sneženie?

Čo sa bude diať, keď príde hustejšie sneženie?

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Najhoršia situácia je momentálne na Orave v Podbieli, kde je uzatvorený most pre kamióny. Vodiči musia využívať jedinú cestu a tou je horský priechod Príslop. Ten je však teraz pre kamióny neprejazdný.

„Kompetentných zrejme Orava nezaujíma, myslia si, že Oravci znesú dosť. Jediná pozitívna vec je, že aspoň nám Poliaci nevyvezú drevo,“ s úsmevom uviedol poslanec Žilinského samosprávneho kraja za Oravu Igor Janckulík (Sieť).


Takto dopadli kamionisti na Orave. Cesta v Hruštíne zostala paralyzovaná.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Ten už dlhšie upozorňuje na riziká, ktoré môžu s uzavretím mosta a presmerovaním nákladnej dopravy cez Hruštín a Príslop nastať. Žilinská župa je na zimu pripravená.

„Nachystali sme 3 122 ton chemického a 20 600 ton inertného materiálu, 114 sypačov, 8 snehových fréz, 14 traktorov s radlicou a 24 nakladačov,“ vymenoval riaditeľ odboru dopravy žilinskej župy Ivan Mokrý.

Hneď však upozornil, že problémy si robia sami vodiči. Aj policajti potvrdili, že často dokonca ani vodiči kamiónov nemajú na autách zimné pneumatiky a snehové reťaze. Najmä cudzinci nevedia o snehu na severe Slovenska alebo predpoveď počasia podcenia.

„Takto hazardujú nielen so svojím životom, ale hlavne so životmi druhých. Veď na zasneženej ceste sa môže stať nehoda veľmi rýchlo a následky môžu byť tragické,“ prízvukoval dopravný policajt z Čadce.


Cestári majú pripravenú posypovú soľ aj stroje.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Dopravný kolaps na Orave: Prvý sneh narobil na cestách veľké problémy
Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak