Krásna Hôrka sa dočkala ochrany: Bodygardi, akých ste ešte nevideli!

30. marca 2016, 00:00
Tip redakcii

Kompetentní prišli so zaujímavým nápadom, ako ochrániť majestátne sídlo Krásna Hôrka pred podobnou ohňovou skazou, ktorá ho zničila pred 4 rokmi. Ak by ste však čakali moderné protipožiarne opatrenia, budete prekvapení. Hrad začne už o pár dní strážiť bača Dionýz a jeho békajúci štvornohí bodygardi.

Krásnu Hôrku budú pred ohňom chrániť ovečky.

Krásnu Hôrku budú pred ohňom chrániť ovečky.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Peter Mišo

Bača Dionýz Gyorgei (39) žije spolu s ovečkami pod hradom Krásna Hôrka už dvadsať rokov. Aj on je zhrozený z nedávneho požiaru a tvrdí, že sa tá katastrofa vôbec nemusela stať. „Už môj otec pásol ovce, a keď som bol ešte malý, zvieratá sme pravidelne vyháňali na svah pod hradom. Keďže bol pravidelne spásaný, nikdy tam nebola vysoká a suchá tráva, ako keď vznikol posledný požiar v roku 2012. Som si istý, že keby boli aj pred štyrmi rokmi ovce pod hradom, nič vážne by sa nestalo,“ myslí si bača.


Bača Dionýz Gyorgei (39) a jahniatko menom Bebek.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/ Peter Mišo

Aj preto sa mu páči, že Slovenské národné múzeum uzavrelo dohodu s chovateľmi oviec, aby sa zvieratá pod hrad preventívne opäť vrátili. „Máme tu veľa ovečiek. Ony budú živé kosačky a ochrancovia hradu,“ usmieva sa Dionýz a v náručí hladká malé jahňa. „Volá sa Bebek, ako pastier, ktorý tiež kedysi dávno pásol ovce pod Krásnou Hôrkou a podľa legendy našiel poklad. A táto ovca dostala meno Žofia po hradnej panej Serédiovej a tamto fľakaté jahniatko som pomenoval rovnako ako hrad,“ predstavuje Dionýz tím bodygardov. Na prvú pašu s nimi vyjde v polovici apríla.


Ovečka Žofia dostala meno po hradnej panej.
Plus JEDEN DEŇ/ Peter Mišo

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ Peter Mišo 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Krásna Hôrka sa dočkala ochrany: Bodygardi, akých ste ešte nevideli!
Plus JEDEN DEŇ/ Peter Mišo