Nemčinár z Kežmarku udal žiaka: Študenta ženie pred súd!

23. februára 2016, 06:00
Tip redakcii

Chcel lepšiu známku a snažil sa obmäkčiť učiteľa. Podľa nemčinára Richarda S. mu žiak ponúkol peniaze za to, že ho nenechá prepadnúť. Pedagóg ho udal policajtom. Ale až po dvoch rokoch. Prečo a čo na to škola?

Nemčinár Richard S. je pohoršený postupom školy, podľa neho mali študenta vylúčiť.

Nemčinár Richard S. je pohoršený postupom školy, podľa neho mali študenta vylúčiť.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Ingrid Timková

Študent kežmarskej strednej školy Ján K. (18) z Červeného Kláštora dostal na hodinách nemeckého jazyka v prvom ročníku deväť pätoriek. Logicky mu teda vychádzala nedostatočná. „Vziať do rúk knihu sa mu nechcelo,” tvrdí jeho vtedajší nemčinár Richard S. z Popradu.

Žiak, ktorý mal vtedy len 15 rokov, si zvolil nezvyčajný spôsob, ako presvedčiť učiteľa, aby mu dal lepšiu známku. Podľa učiteľa mu núkal peniaze, aby mu dal štvorku. „Prosím, dajte mi 4, budem chodiť na doučko. Vám dám aj 50 eur,“ napísal mu Ján na sociálnej sieti.

Učiteľ bol neoblomný, a tak študent prihodil: „A čo tak 100 eur? Prosím, nikto sa to nedozvie. Lebo gramatika by sa dala, ale slovíčka neviem...“


Ján netušil možné následky svojho konania.
Foto: Internet

Richard S. mu nakoniec štvorku dal. No tvrdí, že iba preto, že za chlapca orodovala jeho triedna učiteľka. „Trvala na tom, lebo v triede bolo málo žiakov.  Aby som neohrozoval ostatných učiteľov, lebo ak by ešte viac klesol počet študentov, hrozilo by zlúčenie tried a zníženie úväzkov,“ vysvetľuje pedagóg. Vraj sa bál, že príde o zamestnanie.

„Prvý by som totiž ako zamestnanec bez trvalého pracovného pomeru letel ja,“ tvrdí. Hnevalo ho však, že vedenie školy študenta za takéto správanie nepotrestalo, lebo porušil školský poriadok.

Až po dvoch rokoch, keď si Richard našiel trvalú prácu, celý prípad ohlásil polícii. „Nemohol som kryť trestný čin,“ vraví o svojich pohnútkach. Národná protikorupčná jednotka kriminálnej agentúry žiaka Jána obvinila.


Janko ešte ako 15-ročný napísal učiteľovi správu, ktorú dnes ľutuje.
Foto: Internet

Čaká ho dohadovanie s prokurátorom o vine a treste, to však bude musieť následne odklepnúť súd. „Vec bola predložená dozorujúcemu prokurátorovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe,“ informovala hovorkyňa Úradu Špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Riaditeľ školy Stanislav Marhefka vraví, že Richard S. na pedagogickej porade neinformoval o svojom probléme so žiakom a ani nenavrhol jeho potrestanie či vylúčenie zo školy. Ako dôkaz má zápisnicu z porady.

K ošemetnej záležitosti sa vyjadrila aj chlapcova triedna učiteľka: „Ján mal vtedy len 15 rokov, bol ešte dieťa. Šlo o mladícku nerozvážnosť, oľutoval to, dávno si to odpykal, psychicky tým trpí.“

Jej slová nám potvrdil aj sám Ján. „Bol som mladý, neuvedomoval som si dôsledky, je mi to ľúto. Nevedel som, že si tým pokazím nielen štúdium, ale aj život,“ povedal roztraseným hlasom.

Súčasní učitelia na neho nedajú dopustiť a vravia, že s ním nie sú žiadne problémy. Na margo svojho bývalého kolegu však lichotivé slová nemajú.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ Ingrid Timková 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nemčinár z Kežmarku udal žiaka: Študenta ženie pred súd!
Plus JEDEN DEŇ/ Ingrid Timková