Rómovia z Gelnice síce odišli: Neporiadok po nich však ostal

25. novembra 2016, 16:30
Tip redakcii

Obyvatelia z Turzovskej ulice v Gelnici sa po viac než dvadsiatich rokoch presťahovali do inej časti mesta. Odpadky neupratali. Päťdesiatka Rómov bývala posledných pár rokov v unimobunkách bezplatne, poskytol im ich štát na riešenie akútnej situácie po požiari rodinného domu, v ktorom bývali. Radní považovali toto riešenie za dočasné.


Rómovia sa odsťahovali, ale neporiadok neupratali.

Rómovia sa odsťahovali, ale neporiadok neupratali.

Autor: Daniela Pirschelová

Pozemok ktorý pôvodne patril Rómom, sa  títo rozhodli predať. „V marci tohto roku jeho nový majiteľ Peter. H. vyzval mesto, aby odstránilo obytné bunky z jeho majetku,“ informoval gelnický primátor  Dušan Tomaško. "Ak by sa tak nestalo, požadoval denné nájomné 10 eur za zapratanie pozemku,“ dodal.

Upratovali aktivační pracovníci

Rómovia s výnimkou dvoch rodín, ktoré si obytné bunky odkúpili, so sťahovaním súhlasili. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity tiež nič nenamietal. Obyvatelia síce odišli, ale neporiadok po nich ostal. „Mesto ho muselo napokon vypratať. Práce realizovali naši aktivační pracovníci,“ poznamenal prvý muž Gelnice. Zdôraznil, že náklady na sťahovanie neboli malé. Za prevoz obytných buniek zaplatili 1200 eur a ďalších 9 stoviek stála úprava terénu na Hnileckej ulici, kam ich premiestnili.

Gelničania sa tešia

Bývalí susedia presťahovaných Rómov hodnotia krok radnice pozitívne. Nevedia si vynachváliť pokoj a kľud, ktorý tu zavládol. „Stále tu bol vresk, plač, zhon a bitky. Skrátka cirkus. Nemohli sme sa pokojne vyspať,“ rozpráva majiteľka neďalekého domu. "Neudržiavali poriadok, znečisťovali výkalmi a odpadkami aj neďalekú lúčku a potok. Doplatili sme na to všetci. Do dvorov a domov sa nám tlačili potkany veľké ako mačky. S tým je teraz koniec. Veríme, že to tak aj ostane,“ povzdychla si žena. Zbožným prianím domácich je, aby sa odsťahovali aj zvyšné rodiny, ktoré vlastnia zvyšné dve unimobunky. „V jednej z nich býva mladý pár s deviatimi deťmi, desiate sa už čo nevidieť narodí. Občas u nich prespávajú cudzí ľudia. Nie je to dobré,“ posťažovala sa žena.  

Nespokojnosť

Odídencom sa na novom mieste nepáči. „Nemáme tu vodu ani elektrinu. Cesta je blízko domov. V malých izbičkách v polorozpadnutom dome a štyroch presťahovaných unimobunkách býva nás asi 60  z toho je viac než polovica detí“ hovorí starousadlík. neviem prečo nám mesto nepostaví nájomné byty nižšieho štandardu,“ hnevá sa otec piatich deti.

Chýbajúce financie

Radným snaha nechýba. „Potrebujeme však finančnú pomoc od štátu, pretože nemáme voľné prostriedky na tento účel,“ posťažoval sa Tomáško. „Úrad splnomocnenca vlády nám prisľúbil pomoc pri riešení ubytovania pre neprispôsobivých občanov nielen z tejto lokality, ale aj z centra mesta,“ dodal na záver primátor.

Gelnica má takmer 6 200 obyvateľov. Pri poslednom sčítaní ľudu sa k rómskej národnosti prihlásilo len asi 81 osôb. Radní však odhadujú, že reálne ich je takmer 300.

 
Autor: Daniela Pirschelová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Rómovia z Gelnice síce odišli: Neporiadok po nich však ostal
Daniela Pirschelová