V Cejkove kolabujú učiteľky: Čo sa v tejto obci deje?

19. septembra 2016, 12:00
Tip redakcii

Napätie, ktoré podľa dostupných informácií dlhodobo panuje v Základnej škole v obci Cejkov spôsobilo, že v škole od začiatku roka skolabovali tri pedagogičky. Vo februári Helena G., uplynulý piatok Andrea M. a ostatný prípad sa stal v pondelok, kedy záchranári ratovali učiteľku Vieru D.

Cejkovskí školáci prejavili svoju solidaritu s učiteľmi aj takýmto obrázkom.

Cejkovskí školáci prejavili svoju solidaritu s učiteľmi aj takýmto obrázkom.

Autor: Daniela Pirschelová

Situácia sa vyostrila keď 12. septembra niekto vyvesil bez súhlasu vedenia školy plagát s výzvou k zapojeniu sa pedagógov do stupňovaného štrajku. Autori tento krok zdôvodnili nedôstojným postavením učiteľov v tejto škole a šikanou zo strany riaditeľa a štatutára školy.

Pre Plus JEDEN DEŇ prehovorila bývalá učiteľka Alžbeta Bojková ml. (31), ktorá sa rozhodla dávnejšie odísť zo školy pre neustále osočovanie, bezdôvodne útoky na svoju osobu a prekračovanie kompetencií cejkovským starostom Ladislavom Slovjakom.

„V tejto škole učia už mnoho rokov moji rodičia a teta. Táto bola takmer štvrťstoročie riaditeľkou. Aj vtedy vyskočili problémy so starostom, ale ona pôsobila ako „filter“ medzi ním a učiteľským zborom,“ tvrdí mladá žena. „Súčasný riaditeľ zrejme nie je dostatočné rázny na to, aby vedel zamedziť vmiešavaniu sa starostu do chodu a fungovania školy a tak to niektoré učiteľky už neuniesli a zrútili sa,“ dodala.

Zdôraznila, že jej blízki sa dostali do nemilosti len preto, že sa opovážili poukázať na problémy a medializovať ich. Tvrdí, že rovnaký názor na situáciu majú aj ďalší učitelia, ale v snahe predísť konfliktom, radšej mlčia. Týka sa to najmä nových pedagógov.

Starosta však s tým nesúhlasí. „ Ak je to tak, ako tvrdí slečna Bojková, prečo sa do štrajku a následnej protestnej akcie v utorok nepridali všetci učitelia, ale iba necelá polovica? Bojkovci majú výhrady voči prijatým opatreniam riaditeľa len preto, lebo mnohé z toho, čo uviedol do praxe je na ostatných školách bežným štandardom, ale v cejkovskej škole sa za šéfovania Boženy Bojkovej nerobilo,“ zdôraznil Slovjak.

„Okrem toho nesúhlasíme, aby mama slečny Bojkovej, ktorá je na invalidnom dôchodku, učila na plný úväzok a obzvlášť ak dosiahla dôchodkový vek,“ hnevá sa prvý muž Cejkova. Svoj argument vytiahla aj Bojková ml. Mamička má potvrdenie od odborného lekára, že je zdravotne spôsobilá vykonávať svoju prácu, okrem toho ešte nie je dôchodkyňa, má len 58 rokov, preto nerozumiem o čom hovorí pán starosta,“ doplnila.

Problémov, ktoré si títo dvaja vyčítajú, je oveľa viac. Ťažko posúdiť kde je pravda. Pedagógovia sa jednoznačne nevyjadrujú, rovnako ani Cejkovčania. Obaja hlavní aktéri zotrvávajú na svojom stanovisku.

Alžbeta Bojková ml. vyčíta štatutárnemu zástupcovi zriaďovateľa okrem prekračovania kompetencií, aj v minulosti bezdôvodné zadržiavanie výplat učiteľov, netransparentné nakladanie s peniazmi určenými na platy a chod školy, jeho účasť na poradách, ale najviac jej prekáža starostove arogantné a neúctivé správanie voči pedagógom.

Ladislava Slovjaka však spomenuté námietky nezaskočili. „Slečna nevie prehryznúť, že som ju porazil v starostovských voľbách. Jej konanie a osočovanie plynie práve z tohto neúspechu. Okrem toho ako členka Iniciatívy slovenských učiteľov neustále hrubo zasahuje do diania v našej škole. Najnovšie sa to prejavilo v súvislosti so zapojením sa našich pedagógov do stupňovaného štrajku,“ trvá na svojom starosta.

S argumentmi štatutára súhlasí aj riaditeľ školy Ladislav Majerník. „ Záujem starostu o dianie v škole ma teší, keďže môžeme operatívne riešiť všetky problémy,“ prezradil. Zistiť kde je pes zakopaný by mali nadriadené orgány školy, keďže najnovšie informácie hovoria o tom, že do incidentu boli zatiahnutí aj žiaci cejkovskej školy. Údajne žiaci začali spisovať petíciu na odvolanie, resp. odstúpenie riaditeľa školy.

 
Autor: Daniela Pirschelová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
V Cejkove kolabujú učiteľky: Čo sa v tejto obci deje?
Daniela Pirschelová