VRAŽDA pre sex: Známa psychiatrička hovorí u obžalovaného Petra o sado-maso praktikách

13. septembra 2017, 06:00
Tip redakcii

Na prešovskom okresnom súde včera pokračovalo pojednávanie v kauze vraždy pre sex. Obžalovaným je Peter Š. (17) zo Župčian pri Prešove, ktorý mal zavraždiť Rastislava Zahradníka (+43) zo Spišských Vlách. Vlani v septembri ho podľa obžaloby po hádke dobodal desiatkami rán v aute za dedinou. Psychiatri vypracovali posudok, ich závery a hodnotenia Petra sa však rôznia. So šokujúcim odhalením prišla známa psychiatrička.

Peter je od vlaňajšieho októbra v base.

Peter je od vlaňajšieho októbra v base.

Autor: Ingrid Timková

V čase skutku mal obžalovaný mladík iba 16 rokov. Súdia ho za vraždu spáchanú trýznivým spôsobom. Hrozí mu až 15-ročné väzenie. On však tvrdí, že sa iba bránil a nôž ako prvý vytiahol zavraždený.

Zo znaleckých posudkov je navyše zrejmé, že DNA mŕtveho sa nachádzala na rukoväti noža, nielen na čepeli, ale aj na kraji na uzávere, ktorým sa nôž odisťuje.

V sexe ho priťahuje agresivita

Na súde včera vypovedali psychiatri. Podľa sexuologičky a psychiatričky Danici Caisovej nekonal Peter pod vplyvom duševnej poruchy. Hoci mu urobila vyšetrenia, jeho výsledky neboli jednoznačné a nebolo možné s istotou určiť, či je na ženy a či na mužov. “Objavovali sa tam zvláštnosti odlišné od väčšiny, preukázala sa veľká prítomnosť sexuálnej agresivity,” uviedla.

Podľa nej jeho správanie nieslo sado-masochistické rysy. “Najviac reagoval na agresívne podnety, napríklad na škrtenie ženy,” vysvetlila. So sexom začal skôr, ako je bežné podľa jej výskumov. Hoci mal priateľku, nikdy do nej nebol zamilovaný. Je presvedčená o jeho dominantnom sexuálnom správaní.

Sexuologička tvrdí, že ak by nemal homosexuálne sklony, nedokázal by takéto praktiky vykonávať ani keby silným hnacím motorom boli peniaze. Obzvlášť heterosexuálni muži sú vraj hákliví na dotyky či iné sexuálne prejavy od iných mužov.

Pripustila, že veľkú úlohu v konaní obžalovaného zohral strach.

Prokurátor jej celý čas kládol otázky týkajúce sa patického afektu, ktorý mal zistiť psychiater Kvetoslav Moravčík. Caisová uviedla, že podľa nej je to vylúčené. “Je to síce krátka, ale tak významná porucha vedomia, ktorá sa prejaví chaotickým, nezmyselným a ľudsky nezrozumiteľným správaním a končí veľkou vyčerpanosťou a spánkom. “Je temer nemožné z toho, čo udáva, aj z výpovedí svedkov, hľadať chaotičnosť a nezmyselnosť konania,” vyhlásila.

Má výpadok pamäte?

No znalec Moravčík vôbec patický efekt v posudku neuvádzal. Podľa neho keď začal obžalovaný bodať, dostal sa do krátkodobého mrákotného stavu s kvalitatívne zmeneným vedomím. “Z forenzného psychiatrického hľadiska ide o zníženie až vymiznutie rozpoznávacích schopností,” povedal o svojich záveroch.

Zistil to na základe toho, že Peter si istý časový úsek nepamätá. Takýto stav sa mal u neho vyvinúť po náhlej konfliktnej situácii, kedy bol nútený k sexuálnej aktivite, v uzamknutom aute s kľúčom v centrálnom uzamykaním.

Neuvedomil si možnosť otvorenia auta z vnútra a keď mu Rasťo priložil nôž ku krku začal vyhrážať, jeho afekt sa stupňoval strachom v boji o oprežitie.

Predseda súdneho senátu Marián Mačura však poznamenal, že znalec vychádzal iba z výpovede obžalovaného.

V stredu pojednávanie pokračuje výpoveďami ďalších svedkov.

 
Autor: Ingrid Timková 
 
Aplikácie 7 plus