FOTO: Najstarší otužilec má 90 rokov: Chcete byť vo forme? Takto sa to robí!

15. februára 2014, 00:00
Tip redakcii

Keď začínal, mnohí krútili hlavou nad jeho kúpeľmi v ľadovom Váhu. Dnes má náš najstarší otužilec Karol Kevan (90) desiatky nasledovníkov. Sám však vo Váhu už nepláva, dáva prednosť vani. Ale nie preto, že by mu bola zima.

Stále vo forme: V 90-tke je ešte pri sile.

Stále vo forme: V 90-tke je ešte pri sile.

Autor: JOZEF VOJČINIAK

Pán Karol začal s otužovaním v štyridsiatke. V ľadovej vode sa prvýkrát verejne kúpal po stávke 13. februára 1965. „Všetci boli prekvapení, že som to dokázal. Od sestry som takto vyhral 100 korún,“ pochválil sa.

Otužoval sa však nielen studeným kúpeľom, ale i behom na lyžiach, pri ktorom mal oblečené len plavky, čiapku a rukavice.

Otužilec vo vani

Dnes sa už v studených riekach nekúpe. Niežeby bol zrazu chúlostivý, ale po viacerých úrazoch má problém vojsť z brehu do vody.

Takže sa otužuje už len doma vo vani a prechádzkami na čerstvom vzduchu.

Takto to robte!

Karol Kevan tvrdí, že otužovať môže každý. „Potrebujete iba plavky a rieku,“ vysvetľuje. Ale dlhovekosť a vitalita vraj nie sú iba o otužovaní.

„Cvičím každé ráno. Jem veľa strukovín, tvarohu, ovocia, zeleniny a pijem len čistú vodu,“ radí vitálny dedko. Nikdy mu nechýbala dobrá nálada a zmysel pre humor. Aj preto verí, že sa dožije stovky.

„Potom napíšem knihu o otužovaní a zdravom životnom štýle,“ sľúbil na štvrtkovej podvečernej oslave 90. narodenín na brehu Váhu v Piešťanoch.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/pror 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
FOTO: Najstarší otužilec má 90 rokov: Chcete byť vo forme? Takto sa to robí!
Plus JEDEN DEŇ/pror