Hráme dôležitú rolu vo svete elektronických a autonómnych áut: Slováci preto získajú ďalšie pracovné miesta

02. novembra 2016, 15:00
Tip redakcii

Slovensko je už roky vo výrobe áut na počet obyvateľov na špičke rebríčka. A aj vďaka tomu sa u nás výnimočne darí firmám, ktoré vyvíjajú najrôznejšie veci doplnky do áut. Od sedadiel až po držiaky na kávu. Slovensko zohrá významnú úlohu aj vo vylepšovaní elektronických áut, či vozidiel bez vodiča. Jedno z najvýznamnejších vývojových centier sa nachádza v Trenčíne.

Adient je jedným z kľúčových zamestnávateľov v segmente automoto.

Adient je jedným z kľúčových zamestnávateľov v segmente automoto.

Autor: Július Dubravay

Spoločnosť Adient zamestnáva približne 4 500 ľudí. Tí pôsobia nie len v Trenčíne, ale aj v Bratislave, Lozorne, Žiline, Martine a Lučenci

Práve technologické centrum v Trenčíne má kľúčovú úlohu. Pracuje tu približne 400 kvalifikovaných odborníkov. Tí vyvíjajú sedadlá, konštrukcie a bezpečnostné prvky. V Trenčíne okrem vývoja aj testujú najrôznejšie prvky. "Vieme otestovať a preveriť všetko, viacero firiem si u nás takéto testovania objednáva," pýši sa tamojší výkonný riaditeľ Frank Toenniges. a dodáva, že v súčasnosti pracujú na prieskum trhu v oblasti sedadiel do vlakov a lietadiel a analyzujú konkurenciu. Aj vďaka tomu sa dá predpokladať, že v blízkom období siahnu po ďalších desiatkach slovenských odborníkov, ktorí by v Trenčíne mohli nájsť svoje uplatnenie.


Testovanie airbagov, dnes už bežnej súčasti všetkých moderných automobilov.
Foto: Július Dubravay

Avšak aj teraz patrí táto firma medzi popredných zamestnávateľov na Slovensku v oblasti automobilového priemyslu.

"Budúcnosť nášho technologického centra v Trenčína vyzerá sľubne. Dúfame, že sa nám podarí získať niekoľko kontraktov na vývoj sedadiel pre viacero nových modelov automobilov. Zároveň by to prispelo k vytvoreniu nových pracovných miest. Očakávame, že by sme počet zamestnancov v našom trenčianskom technologickom centre mohli zvýšiť asi o desať percent,“ dodal Toenniges.

Budúcnosť je v e-mobilite i v autonómnych autách

O tom, že sa firme na Slovensku výnimočné darí, svedčí aj fakt, že za posledných šesť rokov si nechala patentovať až 68 prvkov, ktoré zvyšujú bezpečnosť v aute. A až deväť z nich bolo ocenených.


Možno aj vy vo vašom aute sedíte na sedačke, ktorú vyvinuli inžinieri v Trenčíne.
Foto: Július Dubravay

A aká je budúcnosť tohoto priemyslu? "Menia sa trendy v mobilite a tomu musíme prispôsobiť aj sedenie. Štartuje éra autonómnych áut alebo elektronických áut, ktoré si vyžadujú využitie ľahších materiálov. Napríklad pri autách, ktoré jazdia samotné, si ľudia budú želať nové pozície na sedenie, napríklad aj také, aby sa mohli počas jazdy v aute vyspať alebo pracovať," vysvetľuje budúcnosť hovorca spoločnosti David Roznowski.

 
Autor: Peter Borko 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Hráme dôležitú rolu vo svete elektronických a autonómnych áut: Slováci preto získajú ďalšie pracovné miesta
Peter Borko