Košikár Miroslav Mareček: Uplietol som si ženu

20. marca 2012, 07:45
Tip redakcii

To, že aj košikárstvo môže byť výnimočným umením, potvrdzuje Miroslav Mareček (38) z Vrboviec neďaleko Myjavy. V týchto dňoch dokončil svoje majstrovské dielo – ženu v slávnostnom vrbovskom kroji v životnej veľkosti. Stvoril ju do najmenších detailov, nechýbajú ozdoby či čipkované rukávy.

Miroslav Mareček (38):
So ženou v kroji
upletenou
z ratanu

Miroslav Mareček (38): So ženou v kroji upletenou z ratanu

Autor: MARTIN KUKUČKA

Košikár Miroslav Mareček všetko uplietol z ratanu, ktorý umožnil detailnejšie spracovanie ako vrbové prútie. „Najnáročnejšie boli časti, ktoré boli dvojmo, aby boli rovnaké, napríklad ruky a rukávce,“ hovorí autor. Ženu v kroji vyrábal stále nezadaný autor dva mesiace, pričom pracoval najmenej osem hodín denne. Spotreboval na ňu vyše tisíc metrov materiálu a plietol šiestimi rôznymi košikárskymi technikami, aby sa kroj čo najviac podobal skutočnému. Na zafarbenie ratanu použil moridlá na drevo a ako základ mu poslúžila figurína, akú poznáte z výkladov. Tú postupne opletal, až vzniklo jeho doposiaľ najdokonalejšie dielo.

Odvahu zbieral dva roky

Ľudový umelec netají, že o žene z ratanu premýšľal už pred dvomi rokmi. „Vtedy som si však na ňu ešte netrúfol. Teraz som šťastný, že sa mi podarilo stvárniť niečo netradičné,“ uzavrel majster Cechu košikárskeho. Miroslavovi Marečekovi originálne nápady rozhodne nechýbajú. Vlani uplietol bicykel z prútia v skutočnej veľkosti a ešte predtým prútený gramofón na kľuku. Jeho majstrovské výtvory ocenili na viacerých súťažiach a uznania sa dočkal aj od prezidenta Ivana Gašparoviča.

 
Autor: PLUS Jeden deň/MARTIN KUKUČKA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Košikár Miroslav Mareček: Uplietol som si ženu
PLUS Jeden deň/MARTIN KUKUČKA