Krutý príbeh babky s vážne chorým Tomáškom: Z bytu ich vyštvali susedia

Keď sa teší, výska, keď je nahnevaný, kričí! Tomáško (12) prežíva všetko príliš emotívne a práve to prekáža jeho susedom. Viacerí sa na chorého chlapca sťažovali. Tomáško má však niekoľko vážnych diagnóz s mentálnym postihnutím, v detstve bol týraný a teraz sa o neho stará iba stará mama. Práve pre jeho postihnutie sa teraz obaja budú sťahovať.

04. októbra 2012, 08:00 Aktualizované: 04. októbra 2012, 18:00
BABI-MAMI:
Chlapcovi
je babička
zároveň aj
matkou.

BABI-MAMI: Chlapcovi je babička zároveň aj matkou.

Autor: DANIELA STAROVIČOVÁ/Plus JEDEN DEŇ

Tomáško žije od mája so starkou Máriou Hlaváčovou v obecnej bytovke v Dubníku v Novozámockom okrese, kde im pridelili bezbariérový byt na prízemí. „Predala som môj starý dom, aby sme mali na tento byt nárok,“ vysvetľuje Mária Hlaváčová. Tomáško je v jej opatere už osem rokov, babičke ho zveril súd. Matka chlapčeka opustila a nejaví o neho záujem.

Napriek všetkým postihnutiam sa stará matka o neho trpezlivo stará a vnúčik ju za to svojsky volá babi-mami. „Je to s ním ťažké. Všetko prežíva veľmi emotívne. Keď sa teší, výska a až sa trasie. Neustále ho upokojujem, ale nie vždy sa to dá,“ približuje pani Hlaváčová. Chlapcovo hlučné správanie však rozčuľovalo niektorých obyvateľov bytovky.


JE CHORÝ: Tomáško má vážne zdravotné a psychické postihnutie.
Foto: DANIELA STAROVIČOVÁ/Plus JEDEN DEŇ

„Sused sa na neho viackrát sťažoval. Raz mu prekážalo, keď sa kúpal a tešil v kúpeľni, potom zase ráno, keď búchal na parapet,“ opisuje nešťastná žena.

Radšej idú do podnájmu

Niektorým susedom postihnuté dieťa neprekáža, iným vadí, že sa nemôžu pokojne vyspať. Nepríjemnú situáciu riešila až obecná komisia. „Pani Hlaváčová napokon sama dala výpoveď z nájmu, hoci ju nikto z bytu nevyhadzoval,“ povedal nám starosta Jozef Ostrodický.

Žena s vnukom podala výpoveď z nájmu k 1. novembru. Pôvodne sa chceli presťahovať do Novej Bane. „V Dubníku sa už necítime dobre. Tomáško začal chodiť v Novej Bani už aj do školy, ja som zatiaľ hľadala podnájom. Našla som, o pár dní sa sťahujeme do Žarnovice. Objavila som tam pre nás dvojizbový byt. Takto to bude najlepšie,“ vraví dôchodkyňa, ktorá musí s vnukom vyžiť z dôchodku a príspevkov.

Starostovi Dubníka sa šla včera poďakovať za poskytnutie obecného bytu, pevne rozhodnutá odtiaľ odísť. „Výpoveď môže pani Hlaváčová kedykoľvek stiahnuť,“ dodal starosta.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/DANIELA STAROVIČOVÁ
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
Krutý príbeh babky s vážne chorým Tomáškom: Z bytu ich vyštvali susedia
Plus JEDEN DEŇ/DANIELA STAROVIČOVÁ