Migrantov na Slovensku pribúda: Vieme, koľko ich už je v Gabčíkove

25. septembra 2015, 15:41
Tip redakcii

Počet migrantov, ktorých by Slovensko malo prijať na základe dohody s Rakúskom, má byť 500 ľudí. Zatiaľ do Gabčíkova prišla približne jedna pätina.

Príchod Sýrčanov do Gabčíkova. Svoju  budúcnosť síce vidia v Nemecku či v Rakúsku,  no Slovákom sa aj tak poďakovali za prijatie.

Príchod Sýrčanov do Gabčíkova. Svoju budúcnosť síce vidia v Nemecku či v Rakúsku, no Slovákom sa aj tak poďakovali za prijatie.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

V azylovom centre v Gabčíkove je momentálne 111 utečencov, ktorí sú žiadateľmi o rakúsky azyl. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra, utečenci budú u nás dočasne a po dvoch rokoch sa vrátia späť do Rakúska. V tábore pre migrantov v obci je 99 mužov zo Sýrie, z nich je deväť chlapcov, a 12 žien, z nich dve dievčatká.

Dohoda na dva roky

Prví sýrski žiadatelia o azyl prišli do tábora v Gabčíkove 17. septembra, bolo ich 24. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov, dohoda s rakúskym ministerstvom vnútra o pomoci s prichýlením žiadateľov o azyl v Rakúsku platí na dva roky.

Súčasťou dohody je maximálny stanovený počet 500 azylantov, ktorým počas týchto dvoch rokoch môže Slovensko poskytnúť dočasný pobyt v azylovom centre v Gabčíkove. Pred ukončením samotného azylového konania sa vrátia naspäť do Rakúska. O tom, či bude všetkých 500 žiadateľov o azyl výlučne zo Sýrie, Lazarov informácie nemá.

Platia zvýšené bezpečnostné opatrenia

Slovensko rakúskym žiadateľom o azyl poskytne ubytovanie a stravu. Utečenci sa môžu voľne pohybovať aj po meste. Rakúske ministerstvo vnútra má však v Gabčíkove svojich sociálnych pracovníkov, ktorí sa budú o utečencov starať, no pomáhať im budú aj slovenskí pracovníci. Z Rakúska prišli spolu s utečencami aj členovia bezpečnostnej rakúskej služby.

Lazarov pripomenul, že ak by utečenci porušili zákon či podmienky pobytu v azylovom centre v Gabčíkove, vedia, že môže dôjsť k skončeniu ich azylového procesu v Rakúsku. Aby ministerstvo vnútra upokojilo občanov Gabčíkova, zaviedlo zvýšené bezpečnostné opatrenia v obci. Navýšili počet policajtov na policajnom oddelení v obci a naďalej pracujú na zlepšení kamerového systému.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Migrantov na Slovensku pribúda: Vieme, koľko ich už je v Gabčíkove
SITA