Odmeny pre sereďského prednostu: Tie peniaze si nezaslúži?!

27. mája 2015, 10:00
Tip redakcii

Odmeny prednostu mestského úradu rozčúlili poslanca Pavla Kurbela. V Seredi osadil bilbord, ktorým sa pýta, či je v poriadku suma 65 650 eur. Primátor Martin Tomčányi tvrdí, že prednosta Tibor Krajčovič pre mesto veľa urobil. Denník Plus JEDEN DEŇ zisťoval, ako to vlastne je.

Poslancovi Pavlovi Kurbelovi (dole) sa zdá výška odmeny pre prednostu úradu Tibora Krajčoviča (hore) privysoká. Upozorňuje na to bilbordom v Seredi.

Poslancovi Pavlovi Kurbelovi (dole) sa zdá výška odmeny pre prednostu úradu Tibora Krajčoviča (hore) privysoká. Upozorňuje na to bilbordom v Seredi.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Za odmeny by si prednosta mohol v Seredi kúpiť dom. Vysvetlil nám, ako prišiel k takým veľmi slušným peniazom. „Išlo o 8 čiastok v úhrnnej sume 65 650 eur. Sú to odmeny, ktoré som dostal v rokoch 2011 až 2014,“ povedal. Napríklad za minulý rok dostal necelých 20-tisíc eur.

Pomerne vysokú sumu obhajuje aj primátor Martin Tomčányi. „Je to skutočnosť a ja sa za to nehanbím. Šikovných ľudí treba zaplatiť. Je tragédiou, keď nám šikovní ľudia utekajú do zahraničných firiem len preto, lebo ich nedokážeme zaplatiť,“ dôvodí. Niektorým ľudom z mesta sa však prednostove odmeny zdajú privysoké.

Uvítali by, keby primátor uviedol, čo má v pracovnej náplni prednosta a čo bolo nad rámec jeho pracovných povinností. Aj tvorca bilbordu, poslanec Pavol Kurbel, si za svojím názorom stojí. „Stále si myslím, že odmeny sú neprimerané,“ vyhlásil.

Aj za toto dostal vlani odmeny
- Hospodárenie mesta a príprava zastupiteľstiev. Sereď je jedným zo štyroch najlepšie hospodáriacich miest. 
- Zvoz bioodpadu. Mesto zaň ročne platilo 45 000 až 47 000 eur. Prednosta pripravil verejnú súťaž a vybral spoločnosť, ktorá bioodpad zbiera bezplatne.
- Počas roka absolvoval prednosta vyše 60 stretnutí v Trnave a najmä v Bratislave, kam jazdil vlastným autom. Nenárokoval si preplatenie pohonných hmôt či iných cestovných nákladov a diét. Loboval za dotácie a platil väčšinou zo svojho obedy a občerstvenia.
- Každý poslanec, tajomník či člen komisií je platený za účasť na komisiách, ktoré sú po pracovnom čase. Prednosta nemal za to nič, hoci sa zúčastnil takmer na všetkých komisiách.

Pýtali sme sa Seredčanov: Súhlasíte s výškou odmien pre prednostu?

Renáta (42): „Keď niekto niečo urobí, nech odmenu má. Ale nie v takejto výške, veď je to 5-ročný plat priemerného Slováka.“
Anna (65):
„Myslím si, že keď si to zaslúži, je to v poriadku. Má patričné vzdelanie.“
Ľubica (42):
„Nepáči sa mi to. Odmeny sú v poriadku, ale nie v takejto výške.“
Marie (67):
„Zdá sa mi to trošku veľa. Nesúhlasím, no nič s tým neurobím.“

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mab, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Odmeny pre sereďského prednostu: Tie peniaze si nezaslúži?!
Plus JEDEN DEŇ/mab
SITA