18.02.2019
Meniny má Jaromír

Relikvie dona Bosca prevezú do trnavskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa

22.04.2013 08:26|Zdroj: SITA
Relikvie dona Bosca prídu do Malého Ríma, ako Trnavu nazývajú. Po svätej omši ich prevezú z katedrály k trnavským saleziánom do Kostola Panny Márie Pomocnice kresťanov.
Relikvie dona Bosca presunú do Trnavy.
Foto: TASR

Relikvie zakladateľa saleziánov dona Bosca prídu vo štvrtok do Trnavy. Veriaci ich môžu privítať o 10:30 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, kde budú celý deň vystavené.

Večer po slávnostnej svätej omši, ktorú bude celebrovať apoštolský administrátor Ján Orosch, relikvie prevezú z katedrály k trnavským saleziánom do Kostola Panny Márie Pomocnice kresťanov.

V sobotu ráno poputujú pozostatky pravej ruky talianskeho svätca k saleziánom do Šaštína – Stráží. Relikviou je časť pravej ruky (prsty a dlaň) dona Bosca, ktorá je umiestnená v presklenej truhličke.

Špeciálna konštrukcia

Tá je vložená do hrude sochy, ktorá je kópiou sochy vystavenej v Bazilike Panny Márie Pomocnice kresťanov v Turíne, kde don Bosco počas svojho života pôsobil.

Celá socha sa nachádza v špeciálnej konštrukcii, ktorá spolu s podstavcom váži 850 kilogramov. Jej rozmery sú – šírka 1 meter, dĺžka 2,5 metra, výška 1,32 metra. Preváža sa na dodávke, ktorú pre tento účel upravili v Taliansku.

Ján Bosco, vlastným menom Giovanni (Melchior) Bosco, sa narodil 16. augusta 1815 v Becchi pri Turíne, zomrel 31. januára 1888. Počas svojho života pôsobil v Turíne.

Bol kňazom a vychovávateľom, založil rád saleziánov. V roku 1934 bol vyhlásený za svätého. Jeho relikvie putujú už niekoľko rokov po celom svete, na Slovensku sú od 11. apríla.

Relikvie dona Bosca prevezú do trnavskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa
SITA