Víno z Topoľčianok chutilo aj v Paríži: Vrátilo sa so štyrmi medailami

20. marca 2017, 19:00
Tip redakcii

Zlato a tri bronzy spod Eiffelovky si doniesli vinári z Topoľčianok. Na jednej z najprestížnejších súťaží sa tak potvrdila dobrá povesť našich vinárov. Skončili lepšie ako ich veľkí konkurenti spoza Moravy.

Lenka Mošková (23) z Nitry predstavuje najúspešnejšie vína z Topoľčianok, ktoré si z Paríža priviezli medaily. To "zlaté" drží v rukách.

Lenka Mošková (23) z Nitry predstavuje najúspešnejšie vína z Topoľčianok, ktoré si z Paríža priviezli medaily. To "zlaté" drží v rukách.

Autor: juh

Svetová výstava Vinalies Internationales Paris je nielen prvým veľkým podujatím v roku, na ktorom si môžu špičkoví vinári z celého sveta porovnať výsledky svojej práce, ale zároveň jedným z najprestížnejších. Tentokrát sa zaregistrovalo takmer 50 krajín a celkovo bolo zdegustovanych cez 3500 vín z celého sveta.

Obstáli v silnej konkurencii

Zo Slovenska sa predstavilo 45 vinárov, ktorí na súťaž zaslali 214 vzoriek, čo bol po Francúzsku 1545 a Portugalsku 263 tretí najvyšší počet. A ani tentokrát sa naši vinári nevracali naprázdno. Jednými z najúspešnejších boli vinári z Topoľčianok.

Šumivé im nevyšlo

Topoľčianky s ružovým slamovým vínom SWEET LINE Frankovka modrá ročník 2015 získali zlatú a s bielymi vínami retro kolekciou Dunaj výber z hrozna 2015, SWEET LINE Tramín červený, slamové víno 2015 a CHATEAU NOIR Irsai Oliver, akostne odrodové víno 2016 tri strieborné medaily. "Poslali sme 12 vzoriek, takže pri štyroch medailách sme mali tretinovú úspešnosť s čím sme spokojní. Tajne som dúfal, že i tentokrát uspejeme aj so šumivým, no teraz to nevyšlo. Porazili sme ale Moravákov, z čoho mám radosť," netajil výrobný riaditeľ vinárstva Château Topoľčianky Miloš Ševčík.

Spokojná bola aj degustátorka

V Paríži pod dohľadom Medzinárodnej únie enológov hodnotilo vína 140 degustátorov, medzi ktorými malo Slovensko jediného zástupcu, Editu Ďurčovú. "Teší ma, že naše vína sa posúvajú k vyššej kvalite, navyše táto prestížna súťaž je úžasnou príležitosťou ako ich zviditeľniť vo svete. Posudzovanie vín na tejto súťaži je najprofesionálnejšie aké som vo svojej kariére zažila, lebo sa ti zišli najlepší enológovia a každá vzorka sa posudzuje veľmi individuálne. Radosť mám preto aj z toho, že tentokrát získali medaily aj naši malí vinári, ktorých produkty moji kolegovia v porote komentovali veľmi pozitívne," skonštatovala E. Ďurčová.

 
Autor: Jozef Uhlárik 
 
Aplikácie 7 plus