Zničená bytovka v Bánovciach je na spadnutie: Pozreli sme sa, ako ľudia žijú za jej múrmi

24. novembra 2016, 14:00
Tip redakcii

Na prvý pohľad takmer hororové zdevastované domy hrôzy, kde sa okrem ich obyvateľov neodváži vstúpiť nikto z cudzích. Tak odpudzujúco vyzerajú tri rómske bytovky na ulici K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou. V 58 bytoch žije takmer päťsto ľudí. V týchto dňoch všetci dostali vyhadzov, aj tí, ktorí si za bývanie riadne platili. Podľa radnice, dôvodom je havarijný technický a hygienický stav domov, ktoré ohrozujú životy nájomníkov.

Zdevastovanú bytovku budú musieť obyvatelia opustiť.

Zdevastovanú bytovku budú musieť obyvatelia opustiť.

Autor: Martin Kukučka

Ako sa žije za múrmi zničeného domu? Býva sa všade, kde je to len trošku možné. Aj v pivniciach. Život v niektorých z nich je doslova pod ľudskú dôstojnosť. Nešťastníci hovoria, že je to vždy lepšie, ako na ulici. Pani Zuzana (27) nám však ukázala, že aj pivnica sa dá premeniť na malý útulný bytík. Žije tam s priateľom, so synom Máriom (6) a dcérou Viktóriou (8). „Všetko sme si urobili na vlastné náklady, dali sme do toho asi tritisíc eur z pôžičky. Máme tu aj vodu, sprchový kút, všetko, čo potrebujeme k životu,“ ukázala nám pyšne Zuzana.„Teraz mám s deťmi skončiť na ulici? Do ústavu ich určite nedám, dobre sa o ne staráme. Aj my máme právo na bývanie,“ dodáva Zuzana.


Aj v zdevastovanej bytovke sme našli útulné bývanie.
ZDROJ: Martin Kukučka

Na ulici neprežijem

Na návštevu do svojho pekného bytu na poschodí nás pozvala pani Monika (45), ktorá sa stará o ťažko chorú mamu Nadeždu (69), odkázanú na kyslíkový prístroj. Pani Naďa nezvládne ukryť slzy a rozhorčenie z toho, že musí odísť z bytu, kde prežila pol storočia. „Primátor nás vyhadzuje von. Ako môžem byť vonku, kde si zapnem kyslík, ako budem žiť? Nemáme kde odísť. Posteľ si mám dať na ulicu? Prečo sa mesto celé roky nestaralo o bytovku. Ani nepamätám, kedy naposledy opravovali dom,“ hovorí nešťastne chorá seniorka. Monika je presvedčená, že ak skončia na ulici, mama neprežije.

Ladislav nedokázal skryť slzy

Byt, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani „bieli“, nám ukázala aj pani Iveta (53). Jej manžel Ladislav (54) je po dvoch infarktoch. „Všetko si poctivo platíme, nájomné, vodu aj elektrinu. Byt sme si dali do poriadku na vlastné náklady. Ešte aj plastové okná sme si kúpili. Áno, činžiaky sú zdemolované, ale nech nám primátor dá nejakú náhradu. Akým právom máme skončiť na ulici? My nemáme kde odísť,“ hovorí nešťastne pani Iveta.

Byt, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani "bieli", nám ukázala aj pani Iveta (53). Jej manžel Ladislav (54) je po dvoch infarktoch. "Všetko si poctivo platíme, nájomné, vodu aj elektrinu. Byt sme si dali do poriadku za vlastné peniaze. Ešte aj plastové okná sme si kúpili. Áno, činžiaky sú zdemolované, ale nech nám primátor dá náhradný byt. Akým právom máme skončiť na ulici? My nemáme kde odísť," hovorí nešťastne pani Iveta. Jej chorý muž iba ticho plače.

Nechceme byť bezdomovci

Útulný byt s modernou kuchyňou a obývačkou má aj jej dcéra Martina (29), mama polročného Andrejka, osemročného Ferka a desaťročnej Veroniky. Po materskej sa vráti do obuvníckej firmy, kde pracuje aj jej manžel František (29). „Je to veľká nespravodlivosť. Kúpili sme si nový nábytok, všetko si pekne udržiavame a teraz budeme bezdomovci? Nedáme sa vyhodiť na ulicu,“ povedala odhodlane.

Čo bude s pani Henrietou?

Zle je na tom pani Henrieta (74), ktorá žije v schátralom byte. Starenka je vážne chorá, nemôže chodiť, už viac ako rok leží v posteli. Postarať sa o ňu chodia dcéry. Jej jediným kontaktom so svetom je televízor. „Mám odrobených vyše päťdesiat rokov, poctivo som pracovala a teraz nemám kde ísť,“ plače zúfalo.

Radnica je neoblomná

Radnica poslala nájomníkom výzvu, v ktorej oznamuje, že byty od 1. novembra užívajú neoprávnene, na vlastné nebezpečenstvo a žiada, aby ich okamžite uvoľnili. Aké sú šance týchto ľudí nájsť si novú strechu nad hlavou? Ako tvrdia, žiadne. Aj preto väčšina ľudí zo zdevastovaných domov nechce odísť, aj keď im od 1. decembra vypnú vodu.

„Mesto nemá povinnosť zo zákona prideliť bytovú náhradu súčasným nájomníkom. Sme povinní chrániť život a zdravie ľudí, ktorí sa tam nachádzajú. To znamená, že v prípade, ak dobrovoľne neopustia svoje príbytky, budeme to musieť riešiť cestou súdu,“ vyhlásila nekompromisne prednostka mestského úradu Alexandra Gieciová.

 
Autor: MARTIN KUKUČKA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Zničená bytovka v Bánovciach je na spadnutie: Pozreli sme sa, ako ľudia žijú za jej múrmi
MARTIN KUKUČKA