Tip redakcii
 

Celebrity v nebi: Rolling Stones to má namierené k mimozemšťanom. Práve teraz letí k hviezde Alfa Centauri

O umelcoch sa hovorí, že sú to hviezdy. Mnohí z nich sú však skutočne vo vesmíre.

12. novembra 2018, 14:10
Speváčka Sarah Brightmanová sa naozaj seriózne
pripravovala na let do kozmu. Keď však prišlo na
lámanie chleba, dostala strach a z projektu vycúvala.

Speváčka Sarah Brightmanová sa naozaj seriózne pripravovala na let do kozmu. Keď však prišlo na lámanie chleba, dostala strach a z projektu vycúvala.

Autor: Profimedia.sk

Keď sa vedci rozhodli pustiť do vesmíru sondu, ktorá by pre mimozemšťanov bola akýmsi návodom, aby spoznali ľudstvo, dali na jej palubu množstvo informácií i predmetov. Dokonca aj hudobnú nahrávku, a tak keď nejaký ufón uloví sondu Pioneer 10, začne mu hrať Satisfaction od The Rolling Stones. Jedna z najslávnejších kapiel na svete tak prekročila hranice slnečnej sústavy a momentálne letí k hviezde Alfa Centauri. Bude tam za niekoľko tisíc rokov. Ktovie, ako bude v tom čase vyzerať život na našej planéte, ale sarkastickí novinári tvrdia, že členovia kapely The Rolling Stones budú ešte určite nažive, pretože je zázrak, že pri ich nasadení a životospráve prežili dodnes.

Platne na balóne

Ďalším hudobníkom, ktorý prekročil hranice neba, je John Mayer. Tento výborný spevák a gitarista, držiteľ viacerých Grammy a bojovník proti globálnemu otepľovaniu sa rozhodol svoju tvorbu dostať aj do miest, kam interpreti obyčajne nedosiahnu. Svoje platne priviazal o balón, ktorý vypustil na obežnú dráhu Zeme. Mayerova hudba sa tak dostala asi najvyššie zo všetkých. Na druhej strane, k balónu nepripevnil gramofón, takže ak ho niekto odchytil, bude mať čo robiť, aby si spevákove nahrávky pustil. Navyše niekoľko minút po štarte Mayer s balónom stratil spojenie, takže dodnes sa nedá určiť, či platne opäť pristáli niekde na Zemi, alebo momentálne krúžia okolo našej planéty.

Nahrávky z orbitu

Spojenie vesmíru s hudbou sa datuje od čias, keď človek začal stúpať nad oblaky. Dokonca tesne pred tým, než Neil Armstrong stúpil ako prvý človek na Mesiac, znela v lunárnom module Dvořákova Novosvetská symfónia. A keďže pred časom sa do vesmíru dostal aj plyšový Krtko, naši českí bratia majú v dobýjaní vesmíru niekoľko špecifík. Vráťme sa však k hudbe. Bývalý kanadský astronaut Chris Hadfield, ktorý je hudobným nadšencom, dokonca vydal album, kde boli hudobné podklady napísané a nahrané vo vesmíre a prišli mu na um v bezváhovom stave. „Pokoj, ktorý som cítil, keď som krúžil okolo Zeme, dal písaniu a hraniu hudby nové dimenzie. Som rád, že sa môžem o toto dielo podeliť s ostatnými ľuďmi,“ tešil sa bývalý veliteľ Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorý počas svojej misie stihol natočiť prvý videoklip vo vesmíre, a to ku skladbe Space Oddity od Davida Bowieho.

Vesmír je potichu

Mnohí interpreti hrajú hudbu, pri ktorej si predstavujete vesmír a nekonečné diaľavy, prípadne nejaké sci-fi príbehy. Francúzsky génius Jean- Michel Jarre však tvrdí, že je to trošku podfuk. „Filmy typu Hviezdne vojny nie sú reálne možné. Všetky zvuky nárazov, výbuchov a laserových zbraní sú hlúposť, tak by to vo vesmíre určite neznelo! Vo vákuu sa zvuk nemá ako šíriť, preto je vesmír pre hudobníkov veľmi frustrujúca zóna,“ smial sa v jednom z rozhovorov.

Tragédia

Na Jarreho koncert v americkom Houstone sa v roku 1986 prišlo pozrieť takmer jeden a pol milióna ľudí a bol z toho zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Zároveň to mal byť prvý koncert, na ktorom sa hudobník na Zemi prepojí so svojím kolegom vo vesmíre. Časť koncertu mal totiž odohrať kozmonaut a zároveň saxofonista Ron McNair na palube raketoplánu Challenger a všetko sa malo paralelne prenášať na Zem. Raketoplán spolu s McNairom a jeho kolegami však po štarte vybuchol, a tak bol Jarrov koncert napokon len smutnou spomienkou na obete kozmickej tragédie. O dekádu neskôr sa však s vesmírom predsa len prepojil, keď ho počas moskovského koncertu pozdravili členovia posádky kozmickej stanice Mir.

Neúspešná misia

Veľa nechýbalo, aby si priamo vo vesmíre zaspievala aj jedna z najcharizmatickejších speváčok súčasnosti, Sarah Brightmanová. Pred šiestimi rokmi sa pustila do tréningu na misiu v Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Zaplatila päťdesiat miliónov dolárov, obliekla si skafander a prešla výcvikom. Obliekala a vyzliekala sa v beztiažovom stave, učila sa zapínať príslušné tlačidlá na palubnej doske, absolvovala množstvo lekárskych testov a rovnaký počet rozhovorov pre médiá. Už sa vedelo aj to, že veliteľom jej misie bude Sergej Volkov a v tíme bude aj dánsky kozmonaut.

Vyrobili jej kreslo na mieru, nacvičili s ňou v tvrdej zime núdzové pristátie v nehostinných oblastiach ruskej stepi. Keď sa však mal objaviť dátum štartu, Sarah opustila tréningový kemp a povedala, že svoju misiu z vážnych rodinných dôvodov ukončuje. Zlé jazyky tvrdili, že nezaplatila požadovanú sumu, iní, že sa svojej misie napokon vyľakala, členovia amerického vesmírneho tímu však povedali, že Sarah má za sebou toľko tréningových hodín, že ak sa kedykoľvek rozhodne do vesmíru poletieť, budú ju v jej rozhodnutí podporovať. Takže na hviezdy, tie ľudské, si vo vesmíre musíme počkať. Tie naozajstné tam svietia už stovky miliónov rokov.

Autor: Katarína Wagnerová

video

 


 

 

 
 

pluska správy

TOTO sú herci schopní ukázať divákom! Hádajte, ktorému ženskému idolu patrí dnes toto telo

Byť hercom zďaleka neznamená tvoriť len umenie. Režiséri občas majú požiadavky,...
 

HOROSKOP od 23.1. do 29.1.: Raci, takto si získate sympatie, Kozorožci, neberte sa príliš vážne

Panny, teraz musíte byť trpezliví, ochotní nechať veci dozrieť a počkať,...
 

FOTO: Toto musíte vidieť. Speváčka Schindlerová a modelka Kocianová ukázali svoje mamy

Pozrite sa, s kým prišli celebrity na kino premiéru Ženy v behu.
 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 
 
Celebrity v nebi: Rolling Stones to má namierené k mimozemšťanom. Práve teraz letí k hviezde Alfa Centauri
Katarína Wagnerová