Tip redakcii
 

Jiřina Bohdalová prihrávala dcére ženíchov. Čo ešte prezradila o svojej slávnej mame Simona Stašová?

"Jiřinka nemala zlý vkus, napokon, ani ona nemala nikdy pri sebe zlého chlapa," hovorí hviezda kultového filmu Pelíšky.

12. augusta 2017, 13:00
Humor je to, čím
sa odlišujeme od
ostatných zvierat,
vážme si to. Bez
humoru by sa život
nedal žiť. Moja mama
ho rozdávala celý
život a za to som jej
vďačná.

Humor je to, čím sa odlišujeme od ostatných zvierat, vážme si to. Bez humoru by sa život nedal žiť. Moja mama ho rozdávala celý život a za to som jej vďačná.

Autor: Archív S.S.

Skvelá česká herečka Simona Stašová (62) hosťovala v Bratislave so slávnou hrou od Tennesseeho Williamsa Sklenený zverinec. Hrala úzkostlivú matku Amandu, ktorá sa nevie odtrhnúť od detí a chce riadiť ich život.

Pripomínala vám Amanda v niečom vás samotnú?

Tennessee Williams písal túto hru ako spomienku na svoje detstvo, na svoju sestru a matku. Je to, samozrejme, extrakt zo života, aby za dve hodiny na javisku ukázal podstatu toho, v čom ako dieťa žil. Viete, maminky sú nepoučiteľné a milujú svoje deti a hlavne synov natoľko, že sú schopné z nich vychovať slabochov. Táto hra je taká skvelá, že si myslím, že každá mama sa v tej Amande aspoň na chvíľu spozná a je dobré si uvedomiť, čo robíme zle a kde prekračujeme hranice správania k svojim deťom. Snažili sme sa pozrieť na všetko z humorného uhla pohľadu, aby sme sa mohli tej matke aspoň trochu vysmiať, a to sa nám podarilo. Cez smiech si každá z nás oveľa lepšie siahne do svedomia.

Kedy prišiel vo vašom živote moment, keď ste si uvedomili, že už musíte nechať svoje deti „dýchať“?

Moji synovia mi dali veľmi skoro najavo, kedy to už preháňam, kedy im už „maminkovanie“ lezie na nervy, sami si to vydobyli. Našťastie som teraz viac ich kamarát ako rodič, ale to som si musela zaslúžiť.

Mali ste predsa len niekedy tendenciu komentovať alebo nejako inak ovplyvňovať ich milostný život?

Tak to naozaj nikdy, to by teda nešlo (smiech). Neviem si predstaviť, že by som sa vyjadrovala k ich výberu slečien alebo by som im slečny dokonca vyberala. Naopak, keď mi oni nejakú slečnu predstavia, hneď sa mi automaticky páči. Mne sa vlastne páči programovo ešte skôr, než ju spoznám. Viem, že na mojom vkuse nezáleží, dôležité je, či sú šťastní s tými dievčatami moji synovia.

Ako sa v tomto smere správala vaša mama?

Jiřinka mi, naopak, ženíchov prihrávala. Neboli to zlí chlapci, ale ja som si vybrala sama podľa seba. Samozrejme, keď sa pozriem na tie výbery mojej mamy, na tých už viac ako dospelých mužov, ktorí majú už aj vnúčatá, nemala zlý vkus. Napokon, ona sama nikdy nemala pri sebe zlého chlapa.

Ktorú radu do života od nej si ceníte najviac?

Mama je človek, ktorý neposedí, stále musí niečo robiť, niečo vyrábať, niečo opravovať, starať sa o záhradu, variť alebo len upratovať. Keď si sadne, tak číta. Je nesmierne činorodý človek. A ja si myslím, alebo dokonca viem, že táto jej vlastnosť jej udržiava duševnú mladosť. To som si od nej vzala do vienka a o to sa sama tiež snažím. Maminke to však ide lepšie.

Máte taký vzťah, že si môžete povedať otvorene všetko?

Áno, hovoríme si všetko. Len sa snažíme nezraňovať toho druhého. Nie každá vypovedaná pravda je potrebná…

Často, keď sa hovorí o Radkovi Brzobohatom, spomína sa aj to, ako zlomil srdce vašej mame, keď odišiel k Hane Gregorovej. Ako ste to neskôr spracovali vy? Myslíte si, že vás to nejako poznačilo?

Taký je život. Mama žila s Radkom od mojich deviatich rokov, keď sa k nám prisťahoval. V mojich štrnástich rokoch sa vzali, a keď som mala dvadsaťšesť, tak odišiel. Bolo to krásnych sedemnásť rokov. Vyrastala som medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa milovali, bola veľká zábava, pracovali spolu a veľmi si jeden druhého vážili. Čo viac si človek mohol priať? To, že sa zamiloval do mladšej, sa stáva, a neviem, čo k tomu viac dodať. Som rada, že máme krásny vzťah s jeho synom Ondřejom. Mladosť a Radkov stredný vek už budú navždy spojené s mojou mamou a ja som vďačná, že som mohla s nimi žiť. Radek bol veľmi dobrý človek.

Čo hovorila vaša mama na to, keď ste sa išli vydávať druhý a tretí raz?

Predsa len, vtedy som už bola viac ako dospelá, a to už mi mama do mojich vzťahov nehovorila. Vlastne tiež mala všetkých mojich partnerov rada, rozumela si s nimi, i keď jeden nehovoril po česky. Vždy mi len povedala, že nikdy nebudem ľutovať, keď budem mať viac detí, a mala pravdu.

Čo odkážete ženám, ktoré to v päťdesiatke chcú "zabaliť" a rezignujú na lásku?

Viete, láska má mnoho podôb. Ak sa žena v päťdesiatke už necíti na lásku k mužovi, tak určite svoju lásku môže dať deťom, vnúčatám alebo aj svojej práci, charitatívnym akciám, kde sú ľudia lásky potrební. Láska má naozaj mnoho odtieňov, láska môže byť životný motor, pre ktorý žijete, ktorý vás drží nad vodou, a nemusí to byť iba láska k mužovi.

Vy ste zamilovaná?

Áno, som. Ale nie je to už tá láska, ako keby ste sa ma spýtali v dvadsiatich. Dnes dávam prednosť dôvere a úcte a hlavne zmyslu pre humor, bez ktorého to nejde. Áno, zamilovaná som.

Meno Jiřina Bohdalová je pojem a vy ste sa vyjadrili, že je vaším celoživotným vzorom. Mali ste niekedy pocit, že žijete a pracujete v jej tieni?

Mama za svoj život pobavila toľko generácií, že by som sa s ňou nikdy nechcela porovnávať. To sa nedá ani necítim dôvod, prečo by som to mala robiť. Mama Jiřinka je originál a bez nej by mi asi nenapadlo ísť k divadlu. Som rada, že som ju mala celý život pred sebou a mohla z nej nasať tú človečinu a živočíšnosť. Som rada, že ma v tom kumšte ovplyvnila, ale že mi nechala priestor, aby som mohla ísť vlastnou cestou. Jiřinka je dnes žijúca legenda, je jedna z najstarších herečiek, ktorá si ešte pamätá nemý film. Som rada, že ju mám.

Aj na tohtoročnom festivale v Karlových Varoch bola hviezdou. Užíva si pozornosť ešte po toľkých rokoch alebo to berie ako povinnosť?

- Mama dnes už nič neberie ako povinnosť. Nepotrebuje to. Chodí len tam, kde je jej dobre, kde je vítaná, kde sa dobre pobaví. Mama je už stará dáma a neprehovoríte ju, aby dala svoj čas len tak niekomu a aby merala vo svojich rokoch cestu len tak niekam. V Karlových Varoch sa stretáva so svojimi ešte žijúcimi kamarátmi, ktorých už v jej generácii nie je tak mnoho. Je to sviatok filmu a maminka pre československý film urobila veľa.

A ako to máte so slávou a pozornosťou vy? Dobíja vás skôr alebo vám vysáva energiu?

- Ja to vôbec takto nevnímam. To, že ma ľudia poznajú, je samozrejmé, keď im vchádzam cez obrazovku do obývačky, ale to je všetko. Snažím sa ľuďom zo seba niečo dať, chcem aby boli na mojich divadelných predstaveniach potešení, chcem aby som mala plné hľadisko, aby sa na moje predstavenia vracali. Preto hrám všetky svoje hry akoby to bolo prvýkrát alebo naposledy. Cítim, že medzi mnou a divákom v hľadisku je veľké puto a to nechcem narušiť. Vyberám si preto tak krásne, humorné a múdre hry, aby som vždy priviezla do divadla nejakú duševnú potravu pre divákov. Aby sa zachechotali, aby si aj poplakali, zamysleli sa a nakoniec sa zasa chechtali, hoci aj sami nad sebou. To je môj cieľ, a o to sa snažím v celom svojom divadelnom živote, ktorý momentálne napĺňa moje srdce.

Ste typ ženy, ktorá si vie poriadne užiť každý vek. Prezraďte, na čo sa môžu ženy tešiť v šesťdesiatke?

Len si nesadnúť k televízii a celý deň alebo večer presedieť. To je zlé. Dôležitý je pohyb, nech je to kdekoľvek. Prechádzky v lese, plávanie, jazda na bicykli, tenis… čokoľvek, len nesedieť. Ono aj taká návšteva divadla je spojená s pohybom. Musíte sa obliecť, ak si chcete po predstavení dať pohárik s priateľmi, tak nemôžete ísť autom, ale musíte zájsť na autobus, električku… A verte, že návšteva divadla s priateľmi vám dá oveľa viac, ako keď sedíte v papučiach pri televízii. Tak to je môj malý návod, čo po šesťdesiatke. Ani ja to nevzdávam a, naopak, na ľudí, ktorí sa od tej televízie zdvihnú, ja v divadle, ktoré momentálne napĺňa moje srdce, teraz čakám.

Je naozaj humor liek na všetky ťažké situácie v živote? Kedy vám pomohol najviac?
- Humor je to, čím sa odlišujeme od ostatných zvierat, vážme si to. Bez humoru, bez „srandy“, ktorú si vieme urobiť sami zo seba, by bol život strašne smutný a nedal by sa žiť. A to je to, čo moja mama celý život rozdávala a za to som jej vďačná. Jej život je naplnený.

Do Bratislavy ste pricestovali aj so svojím psíkom, ktorý vás strážil v šatni. Nie je náročné pri vašom kočovnom živote mať psa? 

- Pepča je fenka, ktorá mi dáva lásku a ja jej. Je to ten ďalší druh lásky, o ktorom sme už hovorili. Cestuje so mnou všade, je to dnes už divadelný psík. Ale tiež ma vyženie do lesa a na prechádzky. V našej rodine boli vždy psíkovia, ale Pepča je prvý, ktorý je môj.

Nedá mi nespomenúť kultové Pelíšky. Koľkokrát ste ich videli a s akou emóciou sa na ne pozeráte dnes?

Budete sa čudovať, ale nevidela som ich tak často. Možno štyrikrát? Viackrát nie. Ale veľa ľudí mi ich pripomína hláškami, takže si ich stále v hlave oživujem. Viem, že tento film sa podaril a že už tu po mne niečo navždy zostane. To nie je zlý pocit.

Je vo filme moment, ktorý máte z nejakého dôvodu zvlášť rada alebo vám pripomína niečo z nakrúcania?

- Tých momentov je veľa, nerada by som vyberala iba jeden. Skrátka, tie scény sa jedna vedľa druhej podarili a ja som veľmi rada, že som pri tom mohla byť. Či už sú to lyžičky z NDR alebo prskavka, plávajúci kapor vo vani, Maršál Malinovskij alebo scéna, kedy sa vonku na plachtu premieta film. Je to jedna scéna za druhou...

Ako vyzerá vaše leto? Chodíte na dovolenky aj s maminkou?

- Dosť veľa hrám na Letnej scéne divadla Ungelt nad Hradom, čo mi ohromne vyhovuje. Je to príjemné prostredie "pod širákom". A samozrejme sa teším, až mamu vyzvem na nejakú jesennú dovolenku. Vždy si ju spolu užijeme. Hlavne tej srandy...

Autor: Katarína Čulenová

video

 


 

 
 

pluska správy

Andrea Verešová otrčila sexi zadoček a ukázala tajomstvo svojej kabelky!

Modelka Andrea Verešová (38) je vždy pripravená a nič ju nemôže zaskočiť...
 

Ona nesmúti? Šokujúca prezentácia Škamlovej na sociálnej sieti po úmrtí mamy!

Bývalú missku Romanu Škamlovú (29) zasiahla nedávno krutá rana – zomrela...
 

Vaše diétne tipy

Diéty celebrít: Soňa Müllerová, Zuzana Vačková aj Zuzana Plačková prezradili, čo u nich funguje

Aj vy sa poobzeráte pred zrkadlom, kým sa odhalíte na pláži? Hnať sa za dokonalosťou...
 

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Teba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 
 
Jiřina Bohdalová prihrávala dcére ženíchov. Čo ešte prezradila o svojej slávnej mame Simona Stašová?
Katarína Čulenová