Tip redakcii
 

TAKTO maturovali: Sisa Lelkes Sklovská roztrhala vysvedčenie, Švajdovi nevyšiel trik a Viktor Vincze? Katastrofa...

Napríklad Diane Mórovej sa dodnes z myšlienky na skúšku z dospelosti trasú kolená a Patrik Švajda mal smolu.

21. mája 2018, 11:00
Priznali, ako maturovali.

Priznali, ako maturovali.

Autor: Archív

Písomné skúšky majú naši maturanti už za sebou. Okrem chybnej otázky v testoch všetko prebehlo hladko. A ako to bolo, keď maturovali naše známe tváre? Mnohí priznali, že mali zo skúšky z dospelosti poriadny stres.

Sisa Lelkes Sklovská (52): Vysvedčenie som roztrhala

Speváčkin temperament sa naplno prejavil aj pri maturite. Energickú Sisu pobúrila nespravodlivosť pri jej hodnotení. „Jeden profesor sa mi za niečo mstil, hoci som nič zlé neurobila, ale niekedy to tak jednoducho býva. A tak som z jedného predmetu mala na maturitnom vysvedčení veľmi zlú známku. Od jedu, že mi bolo ukrivdené, som maturitné vysvedčenie zahodila do koša. Fakt som z toho bola nešťastná. Lenže, keď som išla na vysokú školu, potrebovala som ho, a tak som si musela ísť vypýtať kópiu. Keď sa ma pýtali, ako to, že nemám maturitné vysvedčenie a kde som ho dala, tak som im povedala, že som ho hodila do koša. Takže toto je môj zážitok s maturitou,“ priznáva dnes už s úsmevom.

Patrik Švajda (45): Trik mu nevyšiel

Moderátor maturoval v roku 1990, v čase, keď sa na Slovensku menili veci takmer od základu. „Maturovali sme iba ústne, povinný predmet bola slovenčina a jeden zahraničný jazyk a dva voliteľné predmety. Maturoval som zo slovenčiny, z ruštiny, dejepisu a zo zemepisu, takže to bola pohodová maturita, ktorá sa aj dobre skončila. Zo slovenčiny som vedel drvivú väčšinu otázok, ale nevedel som číslo 8 a číslo 9. Ťahali sme si lístočky, samozrejme, vytiahol som si osmičku. Zdalo sa mi, že sa učiteľka nepozerá, tak som lístok rýchlo hodil naspäť. Lenže všimla si to a povedala mi, aby som si zobral ten, ktorý som hodil naspäť. Tak hovorím, že bez problémov, načiahol som sa znova, ale po iný papierik a čo čert nechcel, vytiahol som si číslo deväť,“ smeje sa Patrik.

Z tridsiatich otázok to bol pre neho stopercentný zásah. Nakoniec tému Karla Čapka zvládol aj za pomoci jednej z učiteliek. Aj jeho starší syn Patrik má už maturitu dávnejšie za sebou. Maturoval na rovnakom gymnáziu ako jeho otec a dokonca ho učila aj rovnaká učiteľka. „Keď sa na začiatku školského roka predstavovali a on povedal, že sa volá Patrik Švajda, prekvapene pozerala a s tým, že história sa opakuje, ho hneď posadila do prvej lavice. Priznám sa, že som bol študent, ktorý veľa času trávil na sústredeniach a niekedy boli aj problémy s učivom a boli sme aj veľkí beťári,“ smeje sa Patrik Švajda.

Alena Pajtinková (31): Najlepšia na maturite je oslava

Punková speváčka, herečka a učiteľka na konzervatóriu Alena Pajtinková tvrdí, že z maturity sa jej najviac pozdávajú oslavy po nej.

„Ako správna bifľoška som, samozrejme, mala trému a bola som veľmi nervózna, prvá najväčšia tréma v živote… Počas akademického týždňa sme sa chodili so spolužiačkami učiť do Medickej záhrady, ale tam sme viac klebetili, ako sa učili, takže som neovládala všetky maturitné témy. Moje šťastie bolo, že som si vytiahla tie správne otázky,“ smeje sa blondínka a dodáva: „Perfektné na konzervatóriu je to, že máte dvoje maturity – praktické aj teoretické, takže dve príležitosti na oslavu.“

Viktor Vincze (27): Bol najhorší z ročníka

„Vybral som si tému slohovej práce Umelecký opis školy. Práce sa opravovali na škole. Hoci som roky písal slohy aj spolužiakom a bol som poverený aj tvorbou ročníkového prejavu na stužkovej, dostal som najhoršie hodnotenie zo všetkých v ročníku. Známkujúce pani učiteľky sa v práci zrejme našli aj napriek tomu, že som o nich vôbec nepísal,“ priznal sa nám známy moderátor.

Martina Šimkovičová (46): Nemala odvahu na ťaháky

Aj poslankyňa a bývalá moderátorka Martina Šimkovičová tvrdí, že maturita bol pre ňu riadny stres. „Mala som pocit, že nič neviem. Písomné maturity ma bavili, pretože som rada písala. Ale potom som maturovala z matematiky a tá teda vôbec nie je moja šálka kávy. Boli sme ročník, keď sa ešte málo ľudí dostalo na vysokú školu, a preto nám rozšírili vyučovanie o špecializáciu, buď chemickú technológiu, alebo fyziku. Takže okrem štyroch predmetov som maturovala ešte aj z chémie,“ vysvetľuje. Priznáva, že aj keď si v matematike nie je istá, ťahákom si nepomohla. „To u mňa neprichádzalo do úvahy, na to som nemala vôbec odvahu. Podľa mňa by sa mi tak triasli ruky, že by som si ho ani nevedela vytiahnuť a mala by som pocit, že mi na to prídu. Ale celkom som mala šťastie na otázky,“ dodáva.

Diana Mórová (48): Obrovský stres

Ešte aj dnes, keď si herečka s odstupom času spomenie na maturitu, stiahne jej žalúdok.

„Mala som brutálny stres. Išla som odpovedať medzi prvými a vtedy sú učitelia ešte aktívni, plní energie, takže spolužiaci, ktorí išli poslední, to mali najlepšie,“ spomína s úsmevom Diana Mórová. „My prví sme museli vedieť ešte aj to, čo bolo v zátvorkách. Naozaj som mala neskutočný stres, či všetko budem vedieť, či si vytiahnem otázku, ktorú mám najlepšie spracovanú, ak nebudem vedieť, čo s tým urobím, či sa z toho nejako vyhovorím… No všetko mi išlo v hlave. Proste je to pocit zodpovednosti, takže si myslím, že každý by toho stresu z maturity mal trošku zažiť, ale nebrať to prehnane vážne. Zodpovednosť je dobrá do života. Potom som išla na vysokú školu a tá bola pre mňa s porovnaním s gymnáziom ,brnkačka‘. Konečne som mala samé jednotky,“ priznáva so smiechom herečka.

Autor: ma

video

 


 

 

 
 

pluska správy

Má novú hračku? Naomi si zahráva s mladíkom, ktorý by jej mohol byť synom

Bola na vrchole kariéry, keď sa on narodil. Aj tak by sa dal opísať nový vzťah...
 

Aj v 60-ke má kocky na bruchu! Mama Eriky Barkolovej hovorí, že rovesníčky jej nestíhajú

Mama Eriky Barkolovej (41), Elena Šajdová (62), schová do vrecka aj tridsiatničky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

OTESTUJTE SA: Patríte k tým, čo šetria na potravinách?

Je pre vás dôležitá kvalita potravín alebo sa pri ich výbere rozhodujete...
 

Gabriela Harabinová aj o mužových deťoch z prvého manželstva. Tušili ste, ako si zarábajú?

Potenciálnym prvým dámam a prezidentskej kandidátke sme položili 10 otázok....
 

Vaše diétne tipy

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 
 
TAKTO maturovali: Sisa Lelkes Sklovská roztrhala vysvedčenie, Švajdovi nevyšiel trik a Viktor Vincze? Katastrofa...
ma