Tip redakcii
 

Tamara Šimončíková Heribanová: Kroj zachránil mojej babke život

Tamara Šimončíková Heribanová (32) má ku krojom blízko nielen preto, lebo ju fascinujú svojou krásou, ale aj z osobných dôvodov.

20. októbra 2017, 15:00
Príbehy svojej babky
z Hornej Stredy
Márie Repčíkovej (83)
Tamara so zatajeným
dychom rada počúvala
od detstva. Babka jej
ušila aj prvý kroj.

Príbehy svojej babky z Hornej Stredy Márie Repčíkovej (83) Tamara so zatajeným dychom rada počúvala od detstva. Babka jej ušila aj prvý kroj.

Autor: Michal Smrčok

Keď sa Tamara zhovárala o krojoch so svojou babkou, dozvedela sa z ich rodinnej histórie niečo, čo ju dojalo. V brožúre k výstave krojov z vlastnej zbierky napísala: „Tak teda, čo v sebe skrýva kroj? zopakovala som babke otázku. Pozrela sa na výšivku, akoby k nej chcela prehovoriť. Zazdalo sa mi, že myslí na svoju mamu, moju prababku Matildu, ktorá musela svoje hornostredské kroje predať v priebehu jedného dňa, aby vyplatila doktora a zachránila svojej dcére, mojej babičke, život. Kroj mal vtedy hodnotu ľudského života.“ Tamara začala zbierať kroje pred pätnástimi rokmi, doma ich má viac ako tridsať.

Štíhle nikto nechcel

O dnešný ideál prehnane štíhlych topmodeliek by kedysi nikto ani nezakopol. Na vychudnuté dievčatá sa kedysi vôbec nepozeralo s obdivom. Keď bolo dievča príliš štíhle, nechceli ho za nevestu, lebo by nestačilo ani na robotu. Štíhlym nepriala ani móda. Slovenské kroje, ktoré sa nosili pred viac ako osemdesiatimi rokmi, totiž lichotili kyprým ženským tvarom, ktoré boli symbolom zdravia a sily. Ak by sa niektorá cítila príliš štíhlo, šikovne si k žiadaným tvarom pomohla. Už pred sto rokmi vedeli ženy šatami vyzdvihnúť prednosti a skryť nedostatky. „Niekedy si dievčatá a ženy dávali pod kroj aj desať spodničiek. Mali aj špeciálne vypchávky, ktoré si uväzovali na boky. Obvod bokov minimálne deväťdesiat centimetrov, bol teda výhodou,“ smeje sa Tamara Šimončíková Heribanová, ktorá zorganizovala výstavu krojov s názvom „Od kolísky v kráse“.

Rozhodujú milimetre

Obliekanie do kroja malo a dodnes má pravidlá. Bolo dané, pokiaľ môže čepiec zasahovať do čela, ako vysoko majú stáť golieriky – kriezle, či do akých farieb boli kroje ladené. Napríklad podľa sklonu úväzu ručne vyšívanej čipky uviazanej nesymetricky na ručníku boho hneď jasné, odkiaľ žena pochádza. „Cíp ručníka sa u žien z Lubiny viazal smerom hore na ľavej strane, u žien zo Bziniec pod Javorinou sa viazal na pravej strane,“ vysvetľuje Tamara.

Dať starý kroj do pôvodného stavu nie je jednoduché. „Už som dostala v igelitke aj kroje, ktoré boli na vyhodenie. Myslela som si, že som ich dobre zreparovala, ale lokálpatriotka mi vysvetlila, že sukňa nie je dobre naskladaná. Potom bolo treba lepšie naškrobiť čipky na čepci a špendlíkmi ich povyťahovať. Je to prácne,“ vysvetľuje. Špeciálne naskladať sukňu z oblasti Myjavy alebo Čičmian je takisto poriadny zaberák. Šikovné krojárky pri tom strávia asi štyri hodiny. Zuzana Tajek Piešová, reštaurátorka krojov, má takúto prácu okolo jednej sukne vyrátanú na dva diely detektívneho seriálu Hercule Poirot. „Nikdy neviem, kto je vrah, pretože sa sústredím na prácu,“ smeje sa.

Kroje sú dobrý biznis

Tamara Šimončíková Heribanová si myslí, že kroje by si zaslúžili spoločné múzeum aj v hlavnom meste. Na jednej strane sa teší, že aj vďaka móde, ktorej dominujú ľudové motívy, sa dostáva do povedomia história, na druhej strane má hlavu v smútku. Prečo? „Po dedinách chodia rôzni špekulanti a od babičiek vykupujú kroje, ktoré, bohužiaľ vnímajú len ako obchodný artikel. Často krojové súčiastky pomiešajú, znehodnotia, vzácne komplety porozdeľujú a popredajú ako solitéry. Ak sa kompletné pôvodné kroje dostanú do nesprávnych rúk, nedajú sa už nikdy naspäť poskladať do celku. Nesprávnou kombináciou sprzňujeme tradície a kultúru tradičného odievania, ktorá tkvie aj v dodržiavaní istých pravidiel. Ak hovoríme o nosení kompletných krojov, nie je to intuitívna záležitosť. Všetko pramení z prísne stanovených pravidiel, ktoré sa dodržiavali celé stáročia a ktoré dodnes tvoria identitu danej oblasti či obce,“ upozorňuje Tamara.

Omlaďte ho

„Ak máte doma kroj, ktorému by ste chceli prinavrátiť pôvab, aj pri starších, zažltlejších je možná veľká premena,“ odkazuje Tamara. Ak neviete, ako na to, má pre vás zopár tipov. „Každý má svoje osvedčené triky a postupy. Ja napríklad namáčam vyšívané kúsky na tri dni do octu a až potom ich vyváram vo vode s rozpusteným nastrúhaným jadrovým mydlom. Na bielenie nie je nič lepšie ako slniečko, samozrejme, výšivku treba skryť, aby nestratila intenzitu farby. Netreba sa báť spýtať sa a poinformovať sa, čo s krojom ďalej. Mnohí v rôznych folklórnych súboroch okamžite vedia aj na základe fotky, akými niťami je kroj povyšívaný, aká je to látka a ktorá čipka púšťa farbu,“ hovorí. „Kroj určite nevyhadzujte! Nikdy! Aj kúsky v nálezovom stave majú historickú hodnotu a predstavujú vzácny materiál na výskum,“ upozorňuje .

Autor: Martina Korbašová

video

 


 

 
 

pluska správy

Pozrite si odvrátenú tvár najkrajších žien sveta. Ruku na srdce páni, za ktorou by ste sa na ulici otočili?

Z filmového plátna a lesklých obálok časopisov žiaria ako bohyne. V civile...
 

VIDEO: Richard Gere (68) sa TAJNE oženil s mladou aktivistkou. Priznal veľký plán

Pre hollywoodskeho herca je to tretie manželstvo. Jeho žena má o 33 rokov...
 

Dominika Navara Cibulková má zmysel pre humor. TAKTO naša tenisová hviezda nakupuje v potravinách

Pri nakupovaní kabeliek je ako ryba vo vode, no inak je stratená.
 

Vaše diétne tipy

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 
 
Tamara Šimončíková Heribanová: Kroj zachránil mojej babke život
Martina Korbašová