Tip redakcii
 

Tamara Šimončíková Heribanová: Kroj zachránil mojej babke život

Tamara Šimončíková Heribanová (32) má ku krojom blízko nielen preto, lebo ju fascinujú svojou krásou, ale aj z osobných dôvodov.

20. októbra 2017, 15:00
Príbehy svojej babky
z Hornej Stredy
Márie Repčíkovej (83)
Tamara so zatajeným
dychom rada počúvala
od detstva. Babka jej
ušila aj prvý kroj.

Príbehy svojej babky z Hornej Stredy Márie Repčíkovej (83) Tamara so zatajeným dychom rada počúvala od detstva. Babka jej ušila aj prvý kroj.

Autor: Michal Smrčok

Keď sa Tamara zhovárala o krojoch so svojou babkou, dozvedela sa z ich rodinnej histórie niečo, čo ju dojalo. V brožúre k výstave krojov z vlastnej zbierky napísala: „Tak teda, čo v sebe skrýva kroj? zopakovala som babke otázku. Pozrela sa na výšivku, akoby k nej chcela prehovoriť. Zazdalo sa mi, že myslí na svoju mamu, moju prababku Matildu, ktorá musela svoje hornostredské kroje predať v priebehu jedného dňa, aby vyplatila doktora a zachránila svojej dcére, mojej babičke, život. Kroj mal vtedy hodnotu ľudského života.“ Tamara začala zbierať kroje pred pätnástimi rokmi, doma ich má viac ako tridsať.

Štíhle nikto nechcel

O dnešný ideál prehnane štíhlych topmodeliek by kedysi nikto ani nezakopol. Na vychudnuté dievčatá sa kedysi vôbec nepozeralo s obdivom. Keď bolo dievča príliš štíhle, nechceli ho za nevestu, lebo by nestačilo ani na robotu. Štíhlym nepriala ani móda. Slovenské kroje, ktoré sa nosili pred viac ako osemdesiatimi rokmi, totiž lichotili kyprým ženským tvarom, ktoré boli symbolom zdravia a sily. Ak by sa niektorá cítila príliš štíhlo, šikovne si k žiadaným tvarom pomohla. Už pred sto rokmi vedeli ženy šatami vyzdvihnúť prednosti a skryť nedostatky. „Niekedy si dievčatá a ženy dávali pod kroj aj desať spodničiek. Mali aj špeciálne vypchávky, ktoré si uväzovali na boky. Obvod bokov minimálne deväťdesiat centimetrov, bol teda výhodou,“ smeje sa Tamara Šimončíková Heribanová, ktorá zorganizovala výstavu krojov s názvom „Od kolísky v kráse“.

Rozhodujú milimetre

Obliekanie do kroja malo a dodnes má pravidlá. Bolo dané, pokiaľ môže čepiec zasahovať do čela, ako vysoko majú stáť golieriky – kriezle, či do akých farieb boli kroje ladené. Napríklad podľa sklonu úväzu ručne vyšívanej čipky uviazanej nesymetricky na ručníku boho hneď jasné, odkiaľ žena pochádza. „Cíp ručníka sa u žien z Lubiny viazal smerom hore na ľavej strane, u žien zo Bziniec pod Javorinou sa viazal na pravej strane,“ vysvetľuje Tamara.

Dať starý kroj do pôvodného stavu nie je jednoduché. „Už som dostala v igelitke aj kroje, ktoré boli na vyhodenie. Myslela som si, že som ich dobre zreparovala, ale lokálpatriotka mi vysvetlila, že sukňa nie je dobre naskladaná. Potom bolo treba lepšie naškrobiť čipky na čepci a špendlíkmi ich povyťahovať. Je to prácne,“ vysvetľuje. Špeciálne naskladať sukňu z oblasti Myjavy alebo Čičmian je takisto poriadny zaberák. Šikovné krojárky pri tom strávia asi štyri hodiny. Zuzana Tajek Piešová, reštaurátorka krojov, má takúto prácu okolo jednej sukne vyrátanú na dva diely detektívneho seriálu Hercule Poirot. „Nikdy neviem, kto je vrah, pretože sa sústredím na prácu,“ smeje sa.

Kroje sú dobrý biznis

Tamara Šimončíková Heribanová si myslí, že kroje by si zaslúžili spoločné múzeum aj v hlavnom meste. Na jednej strane sa teší, že aj vďaka móde, ktorej dominujú ľudové motívy, sa dostáva do povedomia história, na druhej strane má hlavu v smútku. Prečo? „Po dedinách chodia rôzni špekulanti a od babičiek vykupujú kroje, ktoré, bohužiaľ vnímajú len ako obchodný artikel. Často krojové súčiastky pomiešajú, znehodnotia, vzácne komplety porozdeľujú a popredajú ako solitéry. Ak sa kompletné pôvodné kroje dostanú do nesprávnych rúk, nedajú sa už nikdy naspäť poskladať do celku. Nesprávnou kombináciou sprzňujeme tradície a kultúru tradičného odievania, ktorá tkvie aj v dodržiavaní istých pravidiel. Ak hovoríme o nosení kompletných krojov, nie je to intuitívna záležitosť. Všetko pramení z prísne stanovených pravidiel, ktoré sa dodržiavali celé stáročia a ktoré dodnes tvoria identitu danej oblasti či obce,“ upozorňuje Tamara.

Omlaďte ho

„Ak máte doma kroj, ktorému by ste chceli prinavrátiť pôvab, aj pri starších, zažltlejších je možná veľká premena,“ odkazuje Tamara. Ak neviete, ako na to, má pre vás zopár tipov. „Každý má svoje osvedčené triky a postupy. Ja napríklad namáčam vyšívané kúsky na tri dni do octu a až potom ich vyváram vo vode s rozpusteným nastrúhaným jadrovým mydlom. Na bielenie nie je nič lepšie ako slniečko, samozrejme, výšivku treba skryť, aby nestratila intenzitu farby. Netreba sa báť spýtať sa a poinformovať sa, čo s krojom ďalej. Mnohí v rôznych folklórnych súboroch okamžite vedia aj na základe fotky, akými niťami je kroj povyšívaný, aká je to látka a ktorá čipka púšťa farbu,“ hovorí. „Kroj určite nevyhadzujte! Nikdy! Aj kúsky v nálezovom stave majú historickú hodnotu a predstavujú vzácny materiál na výskum,“ upozorňuje .

Autor: Martina Korbašová

video

 


 

 
 

pluska správy

LUNÁRNY KALENDÁR od 16.7.2018 do 22.7.2018: Vo štvrtok pozor na sebavedomie, sobota bude SUPER

V úspešnej nedeli sa vydarí všetko, na čom vám záleží.
 

TOTO by ste v jej kabelke nečakali: Speváčka v nej vláči výbavu profesionálnej vizážistky!

Keď si Natália Hatalová (28) nevie rady, akú kabelku zladiť k šatám, zachráni...
 

Na tréningu uteká pred koňom! Boxeristka Jessica Triebeľová nestrávi leto na pláži, ale v ringu

Talentovaná športovkyňa sa chystá sa na majstrovstvá sveta v boxe.
 

V chalupe známeho hudobníka vraj STRAŠÍ. Starý dom kúpil od Maťa Landla

Hudobník Martin Turčan alias Toni Granko býva v chalupe po Matejovi Landlovi....
 

Vaše diétne tipy

V Česku sa šíri panika, objavili sa tam komáre nakazené smrteľným vírusom. Teba sa báť aj na Slovensku?

Donedávna v našich zemepisných šírkach platili komáre len za otravný hmyz,...
 

Upečte si koláč v na grile! Nadýchaná bublanina sa NAOZAJ dá pripraviť aj nad pahrebou

Gril sa vám cez leto postará o štíhlu líniu. Pokojne si preto občas môžete...
 

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 
 
Tamara Šimončíková Heribanová: Kroj zachránil mojej babke život
Martina Korbašová