Tip redakcii
 

VIDEO Raper Vec na misii v sudánskom tábore plnom detí: Je mi ľúto, ale nemám na to žalúdok

Spevák, ktorý je sám otcom, si odniesol z Afriky silný zážitok na celý život.

12. septembra 2018, 17:01
Raper pomohol opäť upozorniť na to, že ľudia v ťažko skúšanom kúte sveta potrebujú pomoc.

Raper pomohol opäť upozorniť na to, že ľudia v ťažko skúšanom kúte sveta potrebujú pomoc.

Autor: MAGNA

Raper Vec, vlastným menom Branči Kováč, sa ocitol v pekle utečeneckého tábora v Južnom Sudáne, ktorý poskytuje biedny domov pre 60 000 ľudí.  Prijal totiž výzvu humanitárnej organizácie MAGNA aby pomáhal zdravotníkom starať sa o deti, ktoré so svojimi rodinami už päť rokov trpia etnickým konfliktom krajine. 

Chcel si vyvetrať hlavu

Treba povedať, že MAGNA oslovila viacero našich osobností, aby radikálne zmenili svoj život, išli pomáhať liečiť deti do krízových oblastí sveta ale neuspela. „Až na Brančiho Kováča alias „Vec“, ktorý sa rozhodol, že to skúsi,“ píše sa v správe organizácie.

Raper, ktorý je otcom štvorročného syna Fedora, na svojom facebooku priznal, že mienil v utečeneckom tábore zotrvať pomáhaním pár týždňov.  "Popritom si trochu vyluftovať gebuľu a nechať si spraviť pokožku rovníkovým slnkom. Vidieť kus zeme, kam sa bežný turista nedostane. Nič z toho sa nestalo. Za tie tri dni, ktoré som tam strávil, som videl možno štyroch "európsky" vyzerajúcich ľudí. V Južnom Sudáne je vojna. Nie taká klasická, akú "poznáme" my: s tankami a lietadlami a vojakmi v uniformách ale taká skrytá. Taká, čo stále visí vo vzduchu..." napísal raper, ktorý pomáhal v jednom z troch táborov v okolí hlavného mesta Juba.

Skepsa a beznádej

"Mojou úlohou bolo pomáhať pri preventívnom očkovaní hlavne detí a tehotných žien. Pre deti som bol samozrejme atrakcia a v sekunde ma ovešali ako vianočný stromček. Niektorým tiekol sopeľ prúdom, ale všetky boli veselé a hravé. Zrazu som bol konfrontovaný s realitou. Pohybovať sa úzkymi uličkami medzi stanmi, ktoré sa opierajú jeden o druhý, nazerať im cez ploty do ich minidvorčekov a životov. Vidieť tie hromadné kadibúdky, vidieť ich motať sa len tak, variť na provizórnej kamennej piecke, nazrieť do ich tmavých stanov, kde na dvoch posteliach spí šesť ľudí, ale aj tancovať a oslavovať krátke a zrejme dočasné prímerie... Sú to utečenci vo vlastnej krajine a mnohí z nich prežili celý svoj život v rôznych utečeneckých táboroch. Lebo nemali inú možnosť. Lebo utiecť z utečeneckého tábora je jednak nonsens a navyše pravdepodobnosť, že ťa tam vonku zabijú, sa blíži k istote. Neprirovnateľné k našim európskym životom. Nepredstaviteľné,“ opísal svoje pocity raper. 

"A v tejto atmosfére beznádeje a skepsy som mal stráviť mnoho dlhých dní. Pozerať na tých ľudí, točiť sa s nimi v kruhu, narodiť sa, žiť tu a zomrieť bez väčších vyhliadok do života. Poprípade sa na pár dní tešiť z podpísanej mierovej dohody, s ktorou si ale ich prepnutý prezident môže každú chvíľu vytrieť riť. O mojom plánovanom vyluftovaní si hlavy teda nemôže byť ani reči. Toto by ma zožralo aj s topánkami," priznal.

Môžete pomôcť

 „Dávam veľký rešpekt ľuďom, ktorí tu z vlastnej vôle pomáhajú a odoprú si osobný komfort, aby spravili život tisícom ľudí v Južnom Sudáne znesiteľnejším. Ja to nedokážem. Toto ja nedávam a nedám. Je mi ľúto, ale nemám na to žalúdok. Bola to pre mňa – ak už nič iné - silná skúsenosť a vyjadrujem veľký obdiv ľuďom z Magny, ktorí to robia. Budem im pomáhať, ako len viem – ale odtiaľto, zo Slovenska,“ sľúbil Vec a vyzval ľudí, aby pomáhali tiež. Aspoň tromi eurami. "Pomôcť môžeš aj ty. Tu a teraz na www.magna.sk." 

Autor: KAČ

video

 


 

 

 
 

pluska správy

V šou Česko Slovensko má talent súťaží aj režisérova žena! Predviedla sa s týmto sexi číslom

Ak sledujete talentovú šou, určite vám neunikli tancujúce maminy. Jednou...
 

Pozrite sa, v čom chodia po ulici hviezdy... Nie vždy je to outfit na jednotku

Trenčkot stále patrí k must have v rámci jesenných trendov. Celebrity vám...
 

ŠOK! Zamilovanú a čerstvo zasnúbenú Jasminu Alagič trápi choroba

Moderátorka priznala ochorenie a prezradila detaily zasnúbenia.
 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 
 
VIDEO Raper Vec na misii v sudánskom tábore plnom detí: Je mi ľúto, ale nemám na to žalúdok
KAČ