Tip redakcii
 

Bezpečné a pohodové leto: Oleje vás ochránia pred kliešťami aj komármi, slnkom aj nevoľnosťou

Inšpirujte sa tipmi odborníčky na esenciálne oleje a prežite dovolenku v zdraví.

12. júla 2018, 09:00
Esenciálne oleje sú výborným pomocníkom na dovolenke.

Esenciálne oleje sú výborným pomocníkom na dovolenke.

Autor: Profimedia.sk, Archív

Esenciálny olej, kadidlo, ale tiež aj santal a ruža pomáhajú zjednocovať farbu pleti. Okrem antibakteriálnych účinkov, ktoré tieto oleje majú, a teda sú výbornými pomocníkmi aj proti akné, či iným podráždeniam kože, pomáhajú aj pri odstraňovaní pigmentových škvŕn.

Proti komárom a kliešťom

Niektoré esenciálne oleje fungujú ako repelent, najmä levanduľa alebo citrónová tráva. „Existujú však aj hotové zmesi olejov, ktoré fungujú proti kliešťom a komárom,“ vysvetľuje Martina Valníčková, odborníčka na esenciálne oleje.

  • Oleje by ste si mali naniesť hodinu predtým, ako sa vyberiete do prírody. Potrite si nimi odhalené časti tela. Zvoľte metódu, ako keď si nanášate kvalitný parfum. „Naneste si olej na chodidlá, zápästie a uši. Ide o to, aby ste voňali ako oleje, čo kliešte ani komáre nemajú rady,“ dodáva.
  • Na tvár nie je vhodná citrónová tráva, pretože je to olej z kategórie štipľavých. Na tvár teda použite levanduľu, navyše vás čiastočne ochráni aj pred slnečným žiarením.
  • Levanduľa upokojí aj ranu, napríklad po vybratom kliešťovi, rovnako aj zmes olejov môžete použiť na dezinfekciu ranky.

Tip na opaľovanie

Krém na opaľovanie si môžete vyrobiť aj doma.
Odborníčka má presný recept: 15 kvapiek levanduľového oleja, 1 lyžica malinového oleja, pol pohára kokosového oleja, 2 lyžice oxidu zinočnatého, 1 lyžica vitamínu E, 2 lyžice bambuckého masla Na miernom plameni nad parou rozpustiť bambucké maslo a kokosový olej, vmiešajte malinový olej, oxid zinočnatý a vitamín E. Dbajte na to, aby ste zmes príliš neprehriali vysokou teplotou. Potom nakvapkajte levanduľový olej. Zmes uchovávajte v uzavrete sklenenej nádobe.

Cestovateľská nevoľnosť

Olej z mäty pomôže na poranenia kože, ale aj na žalúdočné problémy, ktoré sú často spojené s cestovaním. „Oleje, ako sú mäta, fenikel, zázvor koriander, pomáhajú harmonizovať procesy v tele a zároveň dezinfikujú pokožku,“ hovorí odborníčka. Mätu alebo zázvor je dobré aj vdychovať, pretože vtedy sa sústredíte na dýchanie, nie na nevoľnosť.

Tip: Do pohára vody dajte kvapku esenciálneho oleja mäty. Môžete vypiť 5 – 6 pohárov za deň. Dávkovanie by nemalo prekročiť 24 kvapiek denne všetkých olejov spolu, aj čo sa týka vdychovania, natierania či spomínaného pitia. Pri deťoch je to 12 kvapiek. Deti do 6 rokov by nemali používať esenciálne oleje na vnútorné použitie.

Autor: ma

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

AJ Beyoncé sa odľahčuje. V rámci diéty speváčka predstavila nový HIT NA CHUDNUTIE

Slávna speváčka propaguje vegánstvo. Ponúka návod, ako si naň zvyknúť....
 

ZÁZRAČNÝCH 40 dní: TOTO sa stane, keď prestanete jesť mäso, sladkosti, fajčiť a piť alkohol

Aj vy začínate s pôstom? Odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský má na to jasný...
 

Michal zhodil 70 kíl! Odborník tvrdí, že schudnúť môžete aj s prílohami. TU je jedálniček

Zabudnite na delenú stravu. Pokojne si k mäsu doprajte aj ryžu, zemiaky...
 

Veselá brzda diéty: Viete ako treba piť, aby ste úspešne chudli?

Nedarí sa vám schudnúť? Na vine môže byť alkohol, spoľahlivý ničiteľ dobrých...
 

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 
 
Bezpečné a pohodové leto: Oleje vás ochránia pred kliešťami aj komármi, slnkom aj nevoľnosťou
ma