Tip redakcii
 

Naozaj veríte tomuto NEZMYSLU o opaľovaní? Môže vás zabiť

Slnko nie je nepriateľ, len treba vedieť, ako si ho správne pustiť k telu.

17. júna 2017, 15:00
Takouto fotkou sa už dávnejšie pochválila Kim Kardashianová.

Takouto fotkou sa už dávnejšie pochválila Kim Kardashianová.

Autor: instagram

Bez slnečného žiarenia by sme si nedokázali vyrobiť v tele vitamín D3, ktorý potrebujeme na to, aby sa nám správne delili bunky a pracoval imunitný a nervový systém. Preto lekári už dávno upozorňujú, že prehnaný strach zo slnka nie je zdravý a nemusíme sa brániť ani miernemu opáleniu.

Aby sme však po rokoch neskončili v ambulancii u onkológa, treba nájsť tú správnu mieru slnenia a hlavne si pri tom chrániť kožu. A napokon, nechceme ani predčasne smutne pozerať do zrkadla, však? „Často sa stretávam s pacientmi, ktorých koža je predčasne zostarnutá a nesie následky slabej alebo žiadnej ochrany. Akoby sme zabúdali na to, že prostriedky na opaľovanie nás nechránia len pred spálením, ale aj pred rakovinou, hlbokými vráskami a kožnými problémami. Mnohé z nich sa v neskoršom štádiu dajú vyriešiť už len operatívne alebo vôbec,“ upozorňuje MUDr. Ľudmila Lipková.

Lekár a cestovateľ Miloš Bubán: Ako bojujú s morskou chorobou na lodiach v Amerike

Dobre vedieť...

  • Nepotrebujete žiadnu „prípravu“ v soláriu. Nie je vôbec nutné pred dovolenkou dodávať koži žiarenie navyše. Svetová zdravotnícka organizácia navyše upozorňuje, že kombinácia solárií spolu s prirodzeným opaľovaním môže za nárast prípadov rakoviny kože. Tá sa môže skončiť fatálne. Treba vedieť, že človek, ktorý sa opálil v soláriu, sa potrebuje natrieť oveľa vyšším ochranným filtrom (SFP ), aby bola jeho koža chránená. Napriek tomu, že je „zhnednutý“. Koža spigmentovaná v soláriu je citlivejšia.
  • Deti do jedného roka by sa opaľovať nemali! Lenže slnečné lúče prestupujú aj cez oblečenie, slnečník či ľahké oblaky, takže ochranu v lete potrebujú tiež. Vhodné sú pre ne opaľovacie krémy s anorganickými filtrami. Sú to vlastne čiastočky minerálov, rozdrobené v prípravku, ktoré odrážajú lúče.
  • Pozor na chémiu v opaľovacích krémoch. Dermatovenerologička Ľudmila Lipková upozorňuje: „Tukové zložky a emulgátory v kozmetike aj v opaľovacích krémoch môžu spolu s UV žiarením vyvolávať rôzne kožné ochorenia.“ Svoj podiel má chémia v kozmetických prípravkoch aj pri málo známej chorobe s názvom malorka akné. V kombinácii so slnkom spôsobuje nepríjemné vyrážky – a tak sa môže stať, že sa z dovolenky vrátite s pleťou, s ktorou sa chváliť nebudete.
  • Kombinácia liekov a slnka môže byť nebezpečná. Tí, ktorí užívajú napríklad kortikoidy, vedia, že sa nemajú opaľovať. Problémy na slnku však môžu narobiť aj antibiotiká, lieky na srdce, antidepresíva či nevinné gély alebo tabletky proti bolesti, ktorými si budete zachraňovať napríklad boľavú hlavu po žúre. Aj keď sa uložíte do tieňa, treba pamätať na to, že aj tam bude na vašu kožu dopadať päťdesiat percent žiarenia, a tak môžete odísť z pláže s vyrážkami či s fľakmi.
  • Pozor aj na parfumy a voňavky, v kombinácii s priamym slnkom môžu vyvolať alergickú reakciu. Slnečnú alergiu môžu spustiť aj zložky opaľovacích prípravkov – tuky a emulgátory. Ak máte citlivú kožu, skúste sa im vyhnúť. Na trhu nájdete krémy, gély či spreje aj bez nich. Gélová konzistencia opaľovacích prípravkov je vhodná pre ľudí s citlivou kožou či s kožou so sklonom k akné. Vhodné sú aj pre mužov na viac zarastené časti tela alebo, naopak, v prípade riedkych vlasov. Aj pokožka hlavy sa dokáže nepríjemne spáliť.

Mejkap nestačí

Hoci sú dnes už mejkapy s ochranným faktorom, na dovolenke pri mori to rozhodne nestačí. Dôvod je jednoduchý – mejkap má za cieľ kryť, teda ostáva na povrchu. Kvalitný opaľovací prostriedok sa má vstrebať a zaručiť odolnosť proti vode a oteru.

Na trhu je už dnes aj špeciálny nezaťažujúci opaľovací krém vhodný ako podklad pod mejkap. Neobsahuje tukové zložky ani problémové emulgátory, rýchlo sa vstrebe a zmatňuje pleť.

V Česku čakajú ženy na operáciu tri týždne, u nás aj tri mesiace. Rakovina ale nečaká!

Pozor aj na nechty!

Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanón, ktorý má na svedomí slnko, sa môže objaviť kdekoľvek na tele. U mužov sa však najčastejšie vyskytuje na trupe, u žien zasa na nohách.

Pri samovyšetrovaní kože si však treba všímať nielen to, či sa nemenia znamienka, ale celkovo dávať pozor aj na nečakané zmeny na koži. Melanóm sa nerovná len „zvrhnutému“ znamienku… Treba dávať pozor dokonca aj na nechty na rukách a nohách. Melanóm sa totiž objavuje aj pod nimi!

Vedci urobili nečakaný objav – liečbu, ktorá zaberá na leukémiu, použili aj pri inej chorobe

Koľko krému natrieť?

Šetrenie opaľovacím prípravkom sa neoplatí – darmo sa vyzbrojíte päťdesiatkou, keď si ju nenanesiete v správnom množstve a s ohľadom na dĺžku pobytu na slnku. Večer sa budete čudovať, prečo ste sa spálili. Ochranný faktor je dostatočne funkčný po namazaní asi dvoch gramov na štvorcový centimeter kože. Aby ste si to vedeli predstaviť – na jedno natretie by priemerne vysoký a široký človek mal minúť aspoň šesť lyžičiek. Viete, že na trhu je už aj opaľovací aerosol, ktorý netreba vôbec rozotierať a môže sa nastriekať aj na mokrú kožu?

Schudla 16 kíl za tri mesiace! Ktorej hviezde zo slovenského seriálu sa to podarilo?

Jahody aj marhule

Kožu môžete chrániť aj betakaroténom, samozrejme, zvnútra. Aspoň tri týždne pred dovolenkou si ho doprajte buď v tabletkách, alebo jedzte viac mrkvy, špenátu, jahôd, rajčín, hrachu, petržlenovej vňate či marhúľ.

Popíjajte zelený čaj a dávkujte si vitamín C, selén a éčko.

Aj tak však platí, že do plážovej tašky si okrem pekných plaviek, knižky a smartfónu treba pribaliť aj rozum. Hnedá pokožka je síce sexi, ale liečba zhubných nádorov, jaziev po odstránených znamienkach či neodstrániteľné fľaky už menej.

Autor: kač

video

 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 
 
Naozaj veríte tomuto NEZMYSLU o opaľovaní? Môže vás zabiť
kač