Tip redakcii
 

Nová prevratná metóda: Dámy, chcete mať hustejšie VLASY? Páni, bojíte sa plešiny? Vieme čo s tým

Rednúce vlasy sa dajú zachrániť aj inak ako liekmi či transplantáciou. Existuje nová metóda, ktorá využije potenciál vášho tela.

10. decembra 2017, 23:00
„Progenitorové bunky
dokážu pomôcť nielen
vlasom, ale aj pokožke
na tvári, krku, dekolte
či chrbtoch rúk,“
hovorí MUDr. Lucia
Podhorová.

„Progenitorové bunky dokážu pomôcť nielen vlasom, ale aj pokožke na tvári, krku, dekolte či chrbtoch rúk,“ hovorí MUDr. Lucia Podhorová.

Autor: David Duducz

Možno to trápi práve vás – každé ráno sa pozriete do zrkadla a ste nešťastná z toho, že pokožka na hlave v určitých miestach presvitá viac, ako by sa vám páčilo, a vlasy sú čoraz tenšie. „Najväčšie percento ľudí, ktorých trápi vypadávanie vlasov, trpí androgenetickou alopéciou,“ hovorí MUDr. Lucia Podhorová.

Znamená to, že za plešatenie môžu hormóny, na ktoré sú vlasové cibuľky veľmi citlivé, a čiastočne aj genetika.

Čo robiť?

Možností riešenia problému je viac, od transplantácie vlasov cez lieky až po využitie vlastných progenitorových buniek – „potomkov“ kmeňových buniek. Majú silu regenerovať tkanivá tým, že sa dokážu premeniť na akýkoľvek typ bunky, a teda aj na bunku, ktorá tvorí výstelku vlasovej cibuľky. A v tom je tajomstvo metódy, ktorú využívajú na klinike Dermarevolta v Bratislave-Jarovciach. Dokážu dostať vlasovú cibuľku do takej kondície, aby z nej mohol vyrásť zdravý vlas. Aj tento zázrak má však svoje limity – na úplne plešatej hlave hriva neporastie. Či vám bunky pomôžu, to najspoľahlivejšie povie odborníčka, keď vás vyšetrí.

Dajte si ich bez výčitiek: TRIK, vďaka ktorému z cestovín viac nebudete priberať!

Priebeh zákroku

  1. Za ideálnych okolností rastú z každej cibuľky dva až tri vlasy. Vďaka trichoskopu, ktorý zobrazí pokožku vašej hlavy ako lupa lekárka uvidí, ktoré folikuly sú postihnuté, či z nich vyrastá aspoň jeden, hoci tenký vlas, alebo nič. „Vieme zasiahnuť len tam, kde nie je folikul úplne vyčerpaný,“ upozorňuje MUDr. Podhorová. Preto čím skôr začnete s liečbou, tým lepšie.

  1. Z miesta, ktoré nie je postihnuté plešivením, vám v lokálnom znecitlivení odoberú špeciálnym jednorazovým nástrojom kúsok tkaniva – valček, ktorý prechádza všetkými vrstvami kože, v ktorej sú progenitory. Po biopsii ostanú malé ranky s priemerom 3 mm, zahoja sa do dvoch týždňov. 

  1. Tkanivo sa vloží do špeciálnej sterilnej kapsuly, ktorá ho rozseká tak, aby sa miliardy progenitorových buniek nepoškodili. Kapsula sa vloží do prístroja, ktorý v priebehu 5 minút odfiltruje bunky bez pridania chemikálií.
  2. Pridaním fyziologického roztoku vznikne asi päť mililitrov tekutej životodarnej masy, ktorú lekárka natiahne do injekčnej striekačky. Potom ju tenkou ihlou vpichne do postihnutých miest. Po vpichoch neostávajú žiadne ranky ani chrastičky.

Smutná spoveď nevyliečiteľne chorej Slovenky: Musím si plánovať smrť! Ako sme na tom s hospicmi?

Aké sú možnosti liečby ?

Podľa dermatologičky MUDr. Lucie Podhorovej majú ľudia s adrogenetickou alopéciou viacero možností liečby. V porovnaní s metódou využitia progenitorových buniek majú však isté nevýhody:

  1. V sedemdesiatych rokoch sa pri vývoji lieku na krvný tlak prišlo na to, že látka minoxidil funguje aj na rast vlasov. Používa sa s úspechom aj dnes – pacienti si minoxidil vtierajú doma do pokožky. Nevýhoda: Po vysadení vlasy, ktoré vďaka nemu vyrástli, opäť vypadajú.
  2. Tabletky blokujúce premenu testosterónu na jeho aktívnu formu. Nevýhoda: Muži môžu mať problémy s erekciou.
  3. Vlasová mezoterapia – aplikácia vlastnej krvnej plazmy do pokožky. Nevýhoda: Musí sa kombinovať s inou liečbou, je len doplnková. 
  4. Transplantácia vlastných vlasov. Nevýhoda:  Zákrok väčšinou nie je vhodný pre ženy, ktoré postihuje rovnomerné padanie vlasov – v tom prípade sa totiž nemajú vlasy odkiaľ kam premiestniť. Je to operačný zákrok s pomerne dlhým hojením, bez záruky, že vlasy sa ujmú. Na podporu prihojenia sa môžu využiť progenitorové bunky.

Autor: kač

video

 


 

 

 
 

Vaše diétne tipy

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 
 
Nová prevratná metóda: Dámy, chcete mať hustejšie VLASY? Páni, bojíte sa plešiny? Vieme čo s tým
kač