Tip redakcii
 

VIDEO: Čakajú, kým zomrie?! V prípade nevyliečiteľne chorej Alicky proti sebe stoja dva tábory

Ani milión eur mojej dcére zdravie nevráti, no za spravodlivosť sa kvôli nej biť neprestanem! – rozhorčuje sa Martina Mihályová (37). Už šesť rokov chodí po súdoch.

19. marca 2017, 10:00
Osud rodiny sledujeme päť
rokov. „Chcem, aby Alicka
dôstojne dožila doma. Je mi
jedno, koľko rokov to bude
trvať a koľko síl nás to bude
stáť,“ hovorí Martina.

Osud rodiny sledujeme päť rokov. „Chcem, aby Alicka dôstojne dožila doma. Je mi jedno, koľko rokov to bude trvať a koľko síl nás to bude stáť,“ hovorí Martina.

Autor: Ján Dzúr

Zo susednej izby k nám preniká hrdelný krik. „To je Alicka. Kedysi sme dúfali, že časť jej mozgových buniek by sa mohla obnoviť, dnes už na zázraky neverím ani ja, ani môj druh Igor. Dcérkin stav je ťažký a nezvratný a bude sa len zhoršovať. Nedokáže jej pomôcť žiadny odborník, zdravie jej nevráti ani milión eur. Hoci ma nikdy neobjíme a nepovie mi mama, cítim, že vníma okolie. Ak k nám vojde niekto cudzí, rozplače sa, keď ju obliekame, hnevá sa. Naopak, ak si dcérku pritúlime, raduje sa,“ hovorí Martina Mihályová s očami plnými sĺz.

Lekári dávali od chorej Karolínky ruky preč. Zúfalej rodine pomohla veštkyňa

V tej chvíli vkročí do obývačky Martinin druh Igor. Na rukách nesie Alicku a my sa musíme zhlboka nadýchnuť. Nohy i ruky dievčatka sú neprirodzene vyhnuté a bezvládne padajú k zemi. Je takmer slepá, má epilepsiu, choré srdce a pľúca, v bruchu má voperovanú hadičku, cez ktorú prijíma potravu. „Dcérku kŕmim päťkrát denne, posledný raz o jedenástej večer. Medzitým ju masírujem, polohujem, odsávam jej tekutiny z pľúc,“ opisuje ostatných osem rokov tridsiatnička, pre ktorú je vrcholom blaha pár minút samoty. Ani počas nej si však neprestane klásť otázku, prečo je Alicka trvale poznačená tou najhoršou formou postihnutia, akú si človek vie predstaviť.

V zmysle zákona

V máji 2008, šesť týždňov pred termínom pôrodu, dostala Martina ťažký epileptický záchvat, počas ktorého spadla na tvár a upadla do bezvedomia. Záchranka odviezla tehotnú ženu do nemocnice, kde porodila urgentným cisárskym rezom. Lekári ju pri tom museli intubovať pre krv, vodu a vývratky v pľúcach. Hrozilo, že neprežije ona ani jej dieťa, no osud to zariadil inak. Martina sa prebrala z bezvedomia po troch dňoch a dozvedela sa, že žije aj Alicka. Ibaže v dôsledku nedostatočného okysličenia utrpela ťažkú ujmu na zdraví a tá ju bude sprevádzať po celý život!

„Dva mesiace po pôrode sme sa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pýtali, či Martinin gynekológ dodržal všetko, čo mal. Domnievame sa totiž, že ako rizikovú pacientku s epilepsiou ju zanedbal už počas tehotenstva. Dostali sme odpoveď, že postupoval v zmysle zákona,“ listuje Alickin otec Igor Zelienka (38) v desiatkach posudkov, súdnych spisov a správ. On i Martina majú v sebe kus buldočej povahy. S odpoveďou sa nezmierili a pred šiestimi rokmi zašli na políciu. „Vyšetrovateľ si k prípadu privolal súdneho znalca. Mimochodom, vraj je to spolužiak Martininho gynekológa, od ktorého žiadame náhradu škody na zdraví a nemajetkovej ujmy,“ uškrnie sa Igor.

Kuriozita v šou BABY BOOM: Novorodenec so zubami

Slováci proti Čechovi

Znalecký posudok bol hotový asi o pol roka a rodičov ťažko postihnutej Alicky neprekvapil. Pri Martininom pôrode podľa neho opäť nikto nechybil! Sudca rozhodol, že za ťažké zdravotné postihnutie Alice Zelienkovej môže medicínsky neovplyvniteľný záchvat epilepsie. „Prípad uzavrela aj polícia,“ pokračuje Igor Zelienka.

S horkosťou v duši sa odvolali. Kým okresný a krajský súd sa celé mesiace naťahovali o slovíčka, oni si pred tromi rokmi v Česku vyhľadali súdneho znalca v odvetví gynekológia a pôrodníctvo. Podľa Martiny Mihályovej nemal na ich kraj žiadne väzby, preto dokázal byť objektívny.

„Vychádzal z rovnakých materiálov ako Slováci, no dostal sa k odlišným záverom. Spomenul slová ako nedbalosť, odborná neznalosť, nedostatočná odborná úroveň. A zhrnul to záverom, aký sme my tvrdili už v roku 2008: Za zdravotnú starostlivosť epileptickej pacientky počas tehotenstva plne zodpovedal gynekológ! Ak by ma boli hospitalizovali v nemocnici, k našej rodinnej tragédii by nedošlo,“ hovorí Martina. Slovenskí súdni znalci však na svojich slovách nič nezmenili, český znalecký posudok podľa nich obsahuje iba nepodložené domnienky.

Zázrak prírody: Od tváre tohto dievčaťa neodtrhnete oči

Kto je zodpovedný?

Ktorá z dvoch strán má pravdu? Nevedno. Isté je len to, že polícia na popud Igora Zeliesku prípad opäť otvorila, zasa sa rozbehli súdy, no čas ťažko chorej Alicky sa kráti. „Jedno pojednávanie malo byť teraz v januári, ale neprišiel naň slovenský súdny znalec. Odročili ho. Ďalšie sa malo konať minulý týždeň, to opäť zrušili a presunuli na iný termín. Posledná informácia je taká, že pojednávanie posunuli na neurčito. Myslím si, že súdy čakajú, kým naša dcérka zomrie. A pán doktor, ktorého manželka je sudkyňa, sa za svoj čin nebude musieť zodpovedať,“ presviedča nás Martina.

Ak by súdny znalec z Česka potvrdil závery Slovákov, so všetkým sa zmieri, no teraz je rozhodnutá bojovať za svoju pravdu. „Na súdy už chodí len Igor, mne to lekárka zakázala. K nikomu necítim nevraživosť, nebažím po pomste. No som vyčerpaná, beriem lieky na srdce, celé noci nespávam. Osem rokov sa deň aj noc trápime. Najskôr len pre chorú dcérku, teraz aj pre nekonečné pojednávania. Budem sa rúhať, ale keby Alicka skončila v ústave alebo v nebi, pomohli by sme si finančne aj psychicky. Ale je to naše dievčatko, a kým budem vládať, bude tu s nami. Aj keď viem, že nie každý si to praje...“

Budeme sledovať, čie argumenty zavážia a ako súd v tomto zložitom a ľudsky citlivom prípade rozhodne. Už teraz je však jasné, že s verdiktom nebude spokojná jedna strana… Oslovili sme aj lekára, ktorého sa celá kauza dotýka najviac. Zareagoval tým, že do skončenia súdneho procesu sa nebude vyjadrovať.

Boj s veternými mlynmi

Martina sa stará o dcérku osem rokov. Ak Alicka nie je práve v nemocnici, vyžaduje si dvadsaťštyrihodinovú opateru. „Sme zadlžení, kvôli Alicke bývame v dome, na ktorý budeme do dôchodku splácať hypotéku, každé euro trikrát obrátim.“

Autor: ŠARM/ Ján DZÚR
 


 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

pluska správy

Ktorá herečka má v kúpeľni dve sprchy? Prekvapí vás aj tým, čo zbiera

Herečka Oľga Belešová má v kúpeľni niekoľko vychytávok. 
 

Trápi vás mastná pleť? Vyskúšajte domáce masky a vaša tvár sa vám určite odvďačí!

​Skúste vašu pleť dlhodobo rozmaznávať zdravými maskami.
 

Nevďačná?! Čerstvá miss si vyrobila riadny trapas, pohrdla luxusným autom!

Asi prvýkrát v histórii súťaže Miss sa stalo, že víťazka si neprevzala kľúč...
 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.