VIDEO: Modro-biely svet Mateja Rabadu (27). Viete kvôli čomu má ruky od farieb?
15. júla 2017

Mladík z Oravy oživil modrotlač.

Miestnosť, v ktorej má dielňu, spočiatku zívala prázdnotou, neskôr v nej mala skúšobňu hudobná skupina. Dnes podstatnú časť izbice zaberá pevný tlačiarenský stôl. Zo stropu visia drevené rebriny, pod nimi sú poličky s prípravkami na farbenie látok. Oproti nim je kaďa na farbenie látok a kúsok od nej druhá. Je o čosi menšia, no v nej sa už na modrom plátne ukazujú tradičné ľudové motívy. Vitajte v modro-bielom kráľovstve Mateja Rabadu, mladíka, ktorý v Párnici na Orave vzkriesil modrotlač.

Navaľ drobné! Neuveríte, kvôli čomu chce Američan zažalovať ženu, ktorá odišla z rande

Odsúdená na zánik

„Po prvý raz som sa s ňou stretol na strednej textilnej škole v Ružomberku. Tlačil som na látku svoje prvé vzory a vzdychal, aká zdĺhavá a náročná je táto technika. Dookola som si vravel: toto veru robiť nebudem,“ usmieva sa Matej. Na vysokej škole sa venoval sieťotlači, no zistil, že modrotlač na Slovensku zaniká. Prišlo mu to ľúto. Šesť mesiacov hľadal zdroje, kde by sa o nej čosi dozvedel. Prešiel archívy a múzeá, dostal sa k receptúram, ňúral až v Nemecku. Hľadal ingrediencie, ktoré by mu ju pomohli oživiť. Podarilo sa.

Psy zomierajú v bolestiach. Zmení sa to len preto, že nám to prikáže zákon?

Začínal v pivnici

„Počas vysokoškolských štúdií v Bratislave sme bývali v podnájme. Pri byte bola pivnica, kam som doniesol dvestolitrovú plastovú nádrž. Kohútik v pivnici nebol. Vodu som z bytu vláčil vo vedrách po schodoch. Napokon som o modrotlači urobil bakalársku prácu, no ešte dlho som sa pri nej trápil,“ vracia sa Matej do minulosti. Až keď mu majster František Joch v Strážnici na Morave poradil pár fínt, konečne dosiahol správny odtieň farby. Dokončil školu a povzbudený úspechom si povedal, že modrotlač už nebude len jeho mladícky koníček. Bude sa ňou živiť.

Tenisky idú do sveta

Folklórne motívy práve kraľujú vo svete módy. Matej spolupracuje s módnou dizajnérkou Mišenou Juhász , ktorá navrhuje originálne šaty z modrotlače. On sám prišiel v tričku s modro-bielym Kriváňom, na nohách mal tenisky potlačené modrotlačou. Tie mali v lanskom roku obrovský úspech na Slovensku i v Česku, teraz by mali ísť do sveta.

Čo všetko sa však v dielni Mateja Rabadu udeje, kým si povie hotovo? Na tlačiarenskom stole na bielu látku, najčastejšie bavlnené plátno, pomocou papu najskôr natlačí vzor. Má ich tridsaťpäť. Väčšina pochádza z jeho rodnej Oravy, no mladík už navrhol aj vlastné vzory. „To, že ornamenty ostanú po zafarbení látky biele, spôsobuje pap. Je to tlačiarenská rezerva, ktorá zabraňuje prístupu farbiva k vláknu. Pap schne a niekoľko dní zreje na rebrinách,“ vysvetľuje Matej.

Namiesto výletu - na cintorín. Zuzana, mama zastreleného Tomáša ( †17), nevie ako bude ďalej žiť

Ruky farby čučoriedky

Za mesiac vyrobí asi stošesťdesiat metrov látky, teraz nám na malom kúsku predvedie celý proces výroby. Plátno najskôr ponorí do roztoku indiga, ktorému hovorí kypa. Niekoľkokrát ho zamieša, látku doň pomaly namočí. Potom ju prenesie do kade so slabým roztokom kyseliny sírovej. Farba sa tu ustáli, pap vymyje. On už to nerobí, ale dávni majstri vraj roztok oblizovali. Len tak zistili, či je dostatočne kyslý.

„Zato keď vyjdem z dielne, mám modré ruky. Dievčatá sa ma pýtajú, kde rastú čučoriedky,“ smeje sa Matej. Látku vloží do práčky, vyperie, naškrobí a vymangľuje. Jednoduché? Na takzvaný ráf, na ktorom sa plátno farbí, sa zmestí desať metrov látky. Od začiatku tlače až po posledné pranie prejde viac ako deň. Medzi tlačou a farbením však musí látka s natlačenými vzormi aspoň dva dni zrieť. Nič sa nedá urýchliť, no výsledok je očarujúci. A je úplne jedno, či sú ľudové motívy práve v kurze alebo nie...

FOTO: Chcete žiť v cisterne? Tak si nachystajte milión eur

.Autor: Ján Dzúr

viac článkov
VIDEO: Modro-biely svet Mateja Rabadu (27). Viete kvôli čomu má ruky od farieb?
Ján Dzúr